Menšíka od detstva trápila astma, pri natáčaní mal vždy po ruke zdravotnú sestru. Pre svoj vzhľad sa chcel dať chirurgicky upraviť

Menšík v dokumente Jak se dělá smích z roku 1980. Zdroj FOTO: FB Vladimír Menšík

Bol jedným z najlepších českých hercov v histórii filmu. Vladimír Menšík, herec, moderátor a zabávač, hral vo viac ako 120 filmoch. Bol silný fajčiar a pomerne dosť aj holdoval alkoholu, no pre vážne zdravotné problémy s týmito neduhmi sekol.

Narodil sa v roku 1929 a pokrstený bol ako Vladislav, neskôr na žiadosť svojho vtedajšieho divadelného šéfa E. F. Buriana si meno zmenil na Vladimír. Menšík pochádzal z moravských Ivančíc, kde získal aj svoje prvé skúsenosti v umeleckom tanečnom súbore. Od mladosti sa dosť výrazne trápil pre svoj vzhľad, pripadal si škaredý a vážne uvažoval, že podstúpi chirurgickú úpravu chrupu. Nakoniec k tomu ale nedošlo.

Vyštudoval priemyslovku a istý čas pracoval v Brnenských strojárňach. Až neskôr sa pokúsil dostať na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, čo sa mu na druhý pokus aj podarilo. Po štúdiu nastúpil do Vesnického divadla, kde ho o rok neskôr objavil E. F. Burian a angažoval ho. Menšíka však divadlo veľmi nelákalo, zato film si priam zamiloval, za čo sa dostal s Burianom do sporu a z divadla odišiel. Jeho prvá skúsenosť s filmom bola vo filme Veľká príležitosť, kde sa objavil len ako komparzista. Tesne pred tridsiatkou podpísal zmluvu s Filmovým štúdiom Barrandov, pre ktoré začal pracovať.

Menšík so svojou sestrou . Zdroj FOTO: FB I. Koukalová

V 50. a 60. rokoch sa naplno rozbehla jeho filmová kariéra. V 70. rokoch stvárňoval prevažne komediálne úlohy v rôznych rozprávkach, filmoch a seriáloch. Keďže od destva trpel silnou astmou (v šestnástich rokoch pri behu skolaboval a prežil prvý astmatický záchvat), na filmovom pľaci mal vždy po ruke zdravotnú sestru. Trpel neustálou dušnosťou a sipel, čo bolo počuť aj pri bežnom rozhovore s ním.

Napriek tomu sa s z neho stal silný fajčiar a často pil alkohol, tieto svoje neduhy však pre zhoršujúce sa zdravie zanechal. Hektické pracovné tempo sa čím ďalej tým viac podpísalo pod jeho stav, bral veľké množstvo liekov, z ktorých mnohé sa v Československu ani nedali zohnať. Keďže chcel odísť skôr do dôchodku, využil chybu, ktorú spravila úradníčka v dátume jeho narodenia, a všade uvádzal, že sa narodil v roku 1924, čím sa robil o päť rokov starším.

Menšík počas futbalového zápasu. Zdroj FOTO: FB V. Menšík/L. Pelanová

Vedel hrať na piáno aj na mandolínu. Hral závodne hádzanú a mal rád aj futbal. Menšík bol dvakrát ženatý, v prvom manželstve s Věrou mal syna Petra a dcéru Vladimíru, v druhom manželstve s Olgou sa im narodili tiež dve deti Ján a Martina, ktorá sa tiež stala herečkou.

Menšík vo filme Jak utopit Dr. Mráčka. Zdroj FOTO: FB V. Menšík

Vladimír Menšík, ktorého na titul národný umelec (1978) navrhol G. Husák, zomrel 29. mája 1988 vo veku 58 rokov. Osudným sa mu stal vred, ktorý mu praskol a začal krvácať do brušnej dutiny.