Švédsko bolo vždy polostrovom stability, no tomu je koniec. Ako sa stalo kriminálnym štátom?

Štokholm. Zdroj FOTO: pixabay.com

Všetci si pamätáme Švédske kráľovstvo ako polostrov stability. Emigrovali sme tam, chodili po uliciach Uppsaly, Göteborgu, Štokholmu, Malmö a inde. O severe štátu ani nehovorím. Stačilo sa na opustenej vidieckej ulici zastaviť na bicykli a zájsť do opusteného domčeka. Tam ste sa pri vchode mohli dočítať, pre istotu aj po anglicky, že dvere sú vám otvorené, oni sú v kostole (už neupozornili, že Švédi sú spravidla sekulárni), v špajzi máte potraviny a s platením si nemusíte robiť starosti. A ak vyjdete z domu nemusíte zabuchnúť dvere. To boli časy!

Vo Švédsku prebehli v septembri parlamentné voľby a ľavica zlyhala

Voľby do švédskeho parlamentu – Riksdagu – sa uskutočnili pred pár dňami. Túto budovu som častejšie prekrižoval krížom-krážom a niektorí ľudia, ktorých si občania zvolili na sedenie tam, boli prekvapivo aj bystrí. Do parlamentu Švédi volia celkom 349 zástupcov, ale aby ste mali uznášaniaschopnú väčšinu, potrebujete 175 kresiel. Áno, demokracia si nevyberá. Zlatá totalita. Tam to bolo: buď – alebo! A mohli ste si aj vybrať.

Švédsko považovali vždy za ľavicovo slušný štát, a na túto krajinu vždy vzhliadali ako na akúsi Mekku Západu. Ešte ako „pubescent“ som neveril vlastným ušiam, keď som na viedenskom programe ORF Klub Zwei počul v priamom vysielaní švédskeho ministerského predsedu a idol švédskej ľavice Olafa Palmeho (krátko nato ho v Stockholme zastrelili), ktorý sa bez mihnutia oka doslovne vyjadril: “Kapitalizmus je krava a my tú kravu nesmieme zabiť, treba ju dojiť!”

A máme to! Prestala socialistická krava vo Švédsku dojiť? Švédski voliči ostali v rozpakoch. Ako to tak podľa údajov švédskych štatistických úradov vyzerá, voľby vyhral zhluk strán, ktoré sa z nejakého dôvodu hlásia k pravici: Švédski demokrati, Umiernená strana Švédska a Najvyšší čuduj sa, chuchvalec smerov, ktorý sa v bezbožnom Švédsku označuje za kresťanských demokratov.

Lenže, aby to nebolo až také jednoduché, tzv. pravica dokázala pozliepať pod vedením Ulfa Kristenssona akési percento voličov. ”Ľavica”, ktorej šéfuje doterajšia premiérka Anderssonová, to v koalícii s ľavicovými súputníkmi ako zelení, senzibili a soc-demokrati dotiahla podľa najnovšieho vydania úhlavného denníka Aftonbladet na niečo málo ako 30 % hlasov. Lenže, lenže. Kto zostaví vládu s úbohou väčšinou 175 kresiel?

Predsa len rozhodla zločinnosť

Nie je tajomstvom, že Švédsko sa nachádza v zajatí zločinu. Vždy ma pri potulkách jeho mestami fascinovali okná bez záclon a roliet. Švédi nemali čo skrývať. Ale časy sa menia. Doterajšia premiérka, ktorá sa húževnato postavila za vstup tohto štátu do NATO, pred voľbami utrúsila niekoľko pozoruhodných a bezpohlavných výrokov. Napríklad: “Kým prebieha intenzívna migrácia, integrácia prisťahovalcov zlyhala.” Alebo: “Segregácia zašla ďaleko, vo Švédsku existujú paralelné spoločnosti.” (Oba citáty nájdete v Aftonbladet).

Švédska premiérka akosi kľučkuje medzi mantinelmi. Kráľovstvo zužuje násilie a Stockholm stratil kontrolu nad zločinom. Najvyšší švédsky štatistický úrad (údaje za rok 2021) dokumentuje, že tento škandinávsky polostrov vykazuje najvyšší počet vrážd strelnými zbraňami v krajinách EÚ, pričom väčšina týchto trestných činov zostáva neobjasnená. Sverige sa zmenilo. Ale nie je to tak, že tempora mutantur, nos et mutamur in illis (ťarbavo preložené vraj z Ovídia: Časy sa menia a my s nimi).

Krucinál! A žeby za tento úpadok švédskej morálky bol zodpovedný import a export džihádistov?

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik