Rusko je obrovská krajina, najväčšia na svete a množstvo časových pásiem (jedenásť) neumožňuje (ako na Slovensku), aby sa voľby konali v jeden deň. To sa dá pochopiť, aj keď by to teoreticky bolo možné. Jedni by si privstali, iní by nešli spať vôbec a dospali by neskôr. Aj keby voľby trvali nie víkend, ale celý mesiac, ich víťaz bol vopred známy.
Nemuselo to musieť byť s výsledkom 99,99 % pre prezidenta Putina ako v časoch starej dobrej totality. A nedopadlo to ani so skóre takmer 99 % ako po anšluse Krymu Ruskom v roku 2014 alebo Rakúska Nemeckom v roku 1938. To by bolo príliš okaté. Takých najakých 87 % hlasov (tak to dopadlo) pre Putina vyzerá slušne, korektne a vierohodne: Žiaden západný bordel „hlavu na hlavu“ v Rusku nestrpíme! V Rusku máme organizovanú jednotu názorov.
Aj tak to boli iné voľby
Pri týchto voľbách sa Rusko zmieta v otvorenej vojne, aj keď ju tak odmieta nazývať. Nejde o vojnu na jeho území, ako to bolo v Čečensku, nejde dokonca ani o vojnu proti malému bezbrannému štátu, ako to bolo v Gruzínsku, nejde ani o trestnú výpravu a „nastolenie poriadku“ v bývalej kolónii, ako to bolo v Kazachstane. Rusko sa nachádza vo vojne so samostatným, suverénnym štátom, ktorý si dokázal prekvapivo vybudovať vlastné bezpečnostné sily, t. j. armádu, a postaviť ju na všetky možné vojenské nohy ako pechota, tanky, letectvo, rakety, drony a vojenské spravodajstvo. Ukrajinci si dokázali dokonca získať zásadných spojencov, ku ktorým patria najmä bývalé satelity ruského a neskôr sovietskeho impéria, či už to je Fínsko, Poľsko, Česko alebo všetky tri pobaltské štáty.
A zanovití Ukrajinci trvajú na tom, že sú svojbytný suverénny národ s vlastnou kultúrou, vlastným jazykom a vlastným snom o budúcnosti. Ak sa niekto na Slovensku po okupácii Krymu v roku 2014 domnieval, že Ukrajinci sa tohto sna vzdajú, tak vidí, či už rád alebo nerád, že sa prerátal.
Rusko však môže neoficiálny vojnový stav využiť, má predsa dobré spravodajské služby. Stav v ruskej spoločnosti je taký, že nikto neverí nikomu a tradične sa šíria udavačské obvinenia (sabotáže, drony, terorizmus, práca pre nepriateľa). To sa ruská propaganda nepochybne pokúsi využiť, v tom bola vždy majster už v cárskom období. Ono skompilovať také „Protokoly siónskych mudrcov“ na základe pamfletu francúzskeho právnika z čias Napoleona III alebo predhodiť svetu neuveriteľnú historku o vykynožení poľských vojakov a iných poľských elít v smolenských lesoch pri Katyni a inde Nemcami, si vyžaduje historickú skúsenosť a profesionalitu.
Putin je víťazom volieb, o tom niet pochýb
Je úplne jedno, či by voľby dopadli v prospech Putina na 80 % alebo 90 %, alebo by ich Vladimír Vladimírovič dostal trebárs len desať. Sme v Rusku, takže by ich vyhral, aj keby dostal len päť. Možno ešte Federálna bezpečnostná služba bola v prípade neistoty pripravená hovoriť o útokoch Ukrajincov na „nevinných civilistov“ (bomba v moskovskom metre) alebo by niekde posunuli hlasovanie kvôli hrozbám z banderovských „teroraktov“, čo by vzbudzovalo dojem, že Rusko (klasika) je v ohrození a LENON, po boku s patriarchom Kyrillom, sú schopní Rusko ochrániť.
Avšak, to boli len úvahy. Možní konkurenti Vladimíra Vladimíroviča alebo už nežijú, alebo ich musíte hľadať v krimináloch a lágroch. Iným (Boris Nadeždin) kandidatúru ani neumožnili. Sú to totiž „západní agenti“. To ako by som počul pred budovou Národnej rady SR za frenetického potlesku stoviek primitívov hulákať pri prejave iného slabšieho jedinca, že prezidentka Slovenskej republiky je „agentka Washingtonu“.
Áno, v prvý deň víkendových volieb niekoľko volebných centier v Rusku museli uzavrieť, hrozili vraj bombové (dronové) útoky. A veru, Ukrajinci sa naučili vracať Rusom údery rovnakou mincou. Médiami kolujú videá ukazujúce horiace ruské rafinérie, svojich občanov vládou kontrolované médiá varujú pred teroristickými útokmi. Akoby sa na najväčšiu krajinu sveta rútila katastrofa kozmických rozmerov. Ale nebojte sa. LENON to zvládol! Kruci, osemdesiatsedem percent odovzdaných hlasov!! Očakávam časom ešte trochu upravený výsledok. Ale nie je to jedno? Sme v Rusku a netreba čítať T. G. Masaryka alebo Alexandera Solženicyna.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie