Legenda, ktorú preslávil kontroverzný seriál. Vladimír Brabec prežil pád lietadla aj takmer zomrel na javisku

Vladimír Brabec v seriáli 30 prípadov majora Zemana. Zdroj FOTO: archív red

Jeho meno sa neodmysliteľne spája s kriminálnam seriálom 30 prípadov majora Zemana. Vladimír Brabec si v ňom zahral hlavnú úlohu. Stvárnil ju tak presvedčivo, že pre ústrednú postavu tohto ideologického komunistického filmu sa stal terčom mnohých anonymov. Jeho veľkým koníčkom bolo pilotovanie lietadiel.

Vladimír Brabec sa narodil 15. mája 1934 v Prahe do rodiny maliara interiérov. Keďže jeho otec hrával aj v ochotníckom divadle, už do detstva mal Vladimír k umeniu blízko. Spieval tiež v detskom zbore. Prvýkrát sa pred filmovou kamerou objavil v 14 rokoch vo filme Křížová trojka (1948). Vyštudoval divadelnú fakultu DAMU a následne pôsobil vo viacerých divadlách. 

Okrem toho, že hral aj v muzikáloch, uplatnil sa v rozhlase, dabingu (daboval napríklad Marlona Branda, Seana Conneryho, Leslieho Nielsena alebo Anthonyho Hopkinsa), televíznych inscenáciách a seriáloch. Práve tu mu najväčšiu popularitu priniesol seriál 30 prípadov majora Zemana, ktorý nakrútili na objednávku režimu a pod jeho dohľadom. Získal zaň ocenenie Zlatý kvet. O majorovi Zemanovi napísal tiež knihu. Táto úloha bola bezpochyby jeho životnou rolou, no neskôr o nej v 13. komnate Českej televízie priznal, že mu major Zeman v podstate zničil kariéru, pretože ho potom už režiséri nechceli obsadzovať. Mnohí si mysleli, že bol aktívnym komunistom, prečo mu chodilo aj mnoho anonymov. Faktom však zostáva, že do KSČ nikdy nevstúpil.

Vladimír Brabec. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Brabec je však známy aj z mnohých ďalších seriálov, napríklad My všichni školou povinní, Malý pitaval z veľkého mesta a vidieť ste ho mohli aj v rozprávke Z pekla štastie. Účinkoval tiež vo filmoch Svatby pana Voka či Poslední růže od Casanovy. Niekoľko rokov učil na pražskom Štátnom konzervatóriu.

Vladimírovi Brabcovi počas života smrť dýchala na krk viackrát. V máji 1970 prežil pád lietadla (vetroňa), ktoré pilotoval. „Bolo škaredé počasie, ale lietať sa dalo. A ja som naviac ešte zachytil závan. Mal som to obrátiť a pristáť. Človek stratí v tom studenom vetre rýchlosť. Mal som pristáť a nie robiť celý okruh a ja som ho urobil!“ spomínal vo svojej knihe.

Úloha majora Zemana zmenila Brabcovi život. Dostával kvôli nej anonymy. Zdroj FOTO: archív red

Na deň presne, no o päť rokov neskôr, zase takmer zomrel na javisku, keď vo veku 40 rokov hral Cyrana z Bergeracu a dostal infarkt. „Začalo sa to na javisku. Povedal som kus monológu a potom len – Ja mám infarkt. Ja už nemôžem. Dopotácal som sa do portálu a stihol som povedať zavolajte doktora,” priznal Brabec v relácii 13. komnata. Druhý infarkt ho postihol v roku 2002 na Václavskom námestí, kde ho zachránili dvaja okoloidúci lekári. V roku 2015 Vladimír Brabec utrpel ďalší srdcový kolaps a bol dva týždne v kóme. Posledné chvíle strávil v sanatóriu, kde 1. septembra 2017 vo veku 83 rokov zomrel.

V seriáli Doktor z vejminku (1985). Zdroj FOTO: archív red

V. Brabec získal titul zaslúžilý umelec a cenu Františka Filipovského za dabingové majstrovstvo. V roku 1955 sa oženil, s manželkou Naďou mal syna Pavla a dcéru Helenu.