Nikita Slovák: Stratili sme úctu k vzdelaniu. Aj vďaka kúpeným titulom a stovkám právnikov zo Sládkovičova

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Chcel by som konečne napísať niečo optimistické, niečo na spôsob, spolu to zvládneme, alebo tento boj vyhráme. Pravda je však taká, že žijeme najneslobodnejšie časy za posledných 35 rokov.

Útočí sa na menšiny, na mimovládky, na celý tretí sektor. Na Česko, na Havla, na zamatovú revolúciu. Pod posteľ sme definitívne zastrčili zločiny Hlinkovej gardy, naše spojenectvo s Nemeckom, pakt Molotov Ribentropp. Miesto toho omieľame dookola rozprávky o dobrom, veľkom a múdrom Rusku a obdobie, kedy nás vyžieralo a vydieralo, nazývame stabilitou.

Stratili sme úctu k vzdelaniu, aj vďaka kúpeným titulom, školám bez úrovne a stovkám právnikov zo Sládkovičova a podobných liahní. Glorifikujeme zdravý sedliacky rozum, aj keď nástup Huliaka a jemu podobných do politiky nám ukázal, že od zdravého rozumu ich delí vesmír.

Na ČT 24 pozerám často Hyde park civilizácie, rozhovory s Nobelovskými vedcami, po každej relácii ma zaleje hanba, kde to žijem. Zažívame ojedinelú historickú skúsenosť, časy, kedy hlúpi vládnu inteligentnejšej časti obyvateľstva a bojím sa, že tí, čo sa budú musieť prispôsobiť, sme my.

Tento svet zaplavili ezoterici, konšpirátori, plochozemci, blázni a presviedčajú nás o svojich šialených teóriách, názor postavili na piedestál a je ďaleko dôležitejší, ako skutočná, reálna pravda. Len chcem vedieť, ako zaženú naspäť do Pandorinej skrinky všetko zo zlo, čo z nej vypustili aj vďaka ruským poradcom.

A tak si zatiaľ škodoradostne vychutnávam volebné video, kde kandidát Harabin žuje chlieb s masťou a cibuľou. Video je osviežujúce aj v tom, že tento potomok minulých čias v ňom nerozpráva. Ďaleko nechutnejšie je Pellegriniho video, pripomína mi to Stalina, Brežneva, časy pionierskych šatiek a prvomájových sprievodov. Nič tam nie je reálne, ani sekunda. Ja budem voliť Korčoka, lepšia budúcnosť Slovenska sa skrýva len v EU a NATO a, samozrejme, v existencii demokratických inštitúcií. A za roky existencie SMERU sme mali šancu vidieť, aspoň tí, ktorí sa nedali oklamať najbohatšími sociálnymi demokratmi, že to je organizovaná skupina a nie strana. A ešte sme videli, kto desať rokov nosil tašku Ficovi a ďaľších desať ešte bude. Lebo priatelia, Pellegrini je nový Gašparovič!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista