Pacifizmus je samovražda, hovorí Kaja Kallasová, predsedníčka vlády Estónska

Estónska premiérka K. Kallasová. Zdroj FOTO: FB KK

O tejto žene sa uvažuje ako o budúcej generálnej tajomníčke Severoatlantickej aliancie, keďže v jeseni roku 2024 sa končí mandát Jensa Stoltenberga, najvyššieho úradníka tejto organizácie. Tým by vznikol precedens. Prvýkrát by sa šéfom NATO stal „východoeurópan“, dokonca z bývalého Sovietskeho zväzu a navyše žena a k tomu ešte „amazonka“.

Pri tlačovej konferencii v Berlíne (zdroj dpa, ale aj nemecká tlač) Kallasová nezaprela, že je „postsovietka“ z Estónska, takže má zakorenenú nedôveru voči Rusku, Rusom a bývalému Sovietskemu zväzu. Je to koniec koncov príslušníčka národa, ktorý doslovne na poslednú chvíľu utiekol z lopaty ruskému imperializmu a rusifikácii. Dnes (údaje sú z roku 2022) takmer štvrtinu obyvateľstva Estónska (1, 3 milióna) tvoria Rusi alebo potomkovia Rusov, ktorých importovali počas sovietskej „industrializácie“. Úplnej jazykovej rusifikácii sa tento „ugrofínsky“ národ vyhol iba vďaka rozpadu ZSSR a svojmu vstupu do EÚ a NATO. To znamená, že mal iné existenčné problémy ako bývalá gubernia Sovietskeho zväzu Československo, poprípade Slovensko.

Hrubý národný dôchodok Estónska na osobu je vyšší ako v Slovenskej republike a estónska premiérka – krásna žena ako všetky Estónky – sa o svoj štát obáva. Ak sa do tejto severskej republiky raz dostanete, so staršou generáciou Estóncov sa ešte dohovoríte po rusky (ak sa netvária, že nerozumejú), s mladšími ľuďmi to už ide iba po anglicky.

Estónska premiérka K. Kallasová. Zdroj FOTO: FB KK

A ak na ulici v Talline stretnete tackavého opilca, môže takmer s istotou staviť v tipose, že je to Rus.

Vízie, ktoré Kaja Kallasová predstavila v Berlíne

V prítomnosti nemeckého kancelára upozornila na skutočnosť, že Estónsko vydáva na obranu 3, 2 % hrubého národného dôchodku. Tým naznačila, že Nemecko to v NATO akosi fláka. Vyzvala nemeckú vládu, aby neodkladne začala Ukrajine dodávať muníciu, zbrane a rakety Taurus. Medzi pacifistami a hlásateľmi mýtu, že „vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie“, si veľa priateľov nezískala. Nevojenské riešenie má jediné východisko, že vojenský agresor prestane útočiť, odíde z napadnutej krajiny a potom sa môže vyjednávať o nevojenskom riešení. Výzvy na prímerie, ako ich predstavil šéf frakcie sociálnych demokratov (SPD), považuje za nehorázne. Nemecký kancelár pri jej slovách významne mlčal. Človek získal z jej prejavu nepríjemný pocit, že ak by sa putinovci dostali v Estónsku k moci, táto premiérka bude visieť ako prvá.

K. Kallasová a francúzsky prezident E. Macron. Zdroj FOTO FB KK

Kallasová povedala aj niečo, čo sa dá označiť za „poplašnú správu“: Ak Západ nezastaví Rusko, ďalšou delikatesou na jeho jedálnom lístku bude Moldavsko a pobaltské krajiny. Kallasová, ako pravá Estónka, je presvedčená, že (citujem z dpa): „Putin bude brať NATO vážne len vtedy, ak táto organizácia bude silná, odolná a obranyschopná.“

Kallasová sa pozitívne nevyjadrila k možným ambíciám stať sa generálnou tajomníčkou NATO. Iba uviedla, že chce NATO v prvom rade reformovať a nie zrovna viesť. Jej úspech v nástupníctve po Jensovi Stoltenbergovi závisí od konsenzu „silnej štvorky“ v NATO (USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko) a tieto krajiny podľa predbežných kalkulácií preferujú Holanďana Marka Rutteho. Severské úradovanie na poste najvyššieho úradníka Aliancie má dlhodobo dobrý zvuk. Kallasová trvá na tom, že budúci šéf NATO by mal byť z východnej Európy (tak nás na Západe stále ešte vnímajú) a do úvahy prichádza aj Rumun Klaus Johannis, ale to by bola už prisilná káva.  

Mimochodom, len pár minút po svojom „militaristickom“ prejave prevzala 46-ročná estónska premiérka cenu Waltera Rathenaua za zahraničnopolitický prínos k mieru. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa s ňou nechal vyfotiť a úprimne jej zablahoželal. Až tak veselo sa pritom ale nezubil. Nie je to práve typ Billa Clintona.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik