Úloha mafiána mu otvorila dvere k hviezdnej kariére. Al Pacino má sicílske korene a je na to hrdý

Al Pacino je podľa rebríčka Channel 4 najlepším hercom všetkých čias. Zdroj FOTO: FB AP

Má skutočné sicílske korene a nikdy sa tým netajil. Starý otec Al Pacina pochádzal z mesta Corleone, ktoré leží len 60 km od Palerma. Akoby to život sám tak zariadil, práve úloha vo filme Krstný otec, kde si Al zahral syna mafiánskeho bossa Vita Corleoneho, mu vyniesla niekoľko ocenení a otvorila mu dvere k hviezdnej kariére.

John Gerardi, starý otec Ala Pacina, emigroval do New Yorku z Mesta Corleone. Práve tento sicílsky „zapadákov“ sa stal námetom pre film Krstný otec známeho režiséra Francisa Forda Koppolu, ktorý ho vytvoril podľa knižnej predlohy Maria Puza. Napriek tomu sa po prisťahovaní do New Yorku z rodiny nestala žiadna odnož talianskej mafie, pravdou je, že boli dosť chudobní, ako aj mnoho ďalších prisťahovalcov. Alovi rodičia sa rozviedli, keď mal len dva roky. Spolu s matkou tak žili u starých rodičov v Bronxe. S mamou často chodieval na večerné predstavenia do kina, potom doma napodobňoval svojmu okoliu postavy, ktoré videl na filmovom plátne.

Al Pacino v Krstnom otcovi. Zdroj FOTO. FB AP

Po strednej umeleckej škole si prešiel naozaj rôznou zmesou povolaní. Robil poslíčka, uvádzača v kine, sťahováka, domovníka aj poštára. Jeho cieľ bol však od detstva jasný. Chcel byť hercom, preto po večeroch navštevoval herecké kurzy. Napokon sa mu podarilo dostať do prestížnej divadelnej školy, kde sa o 15 rokov neskôr stal aj jej umeleckým riaditeľom.

Jeho filmovým debutom bol film Ja, Natália. Vďaka filmu Panika v Needle parku sa dostal do pozornosti slávneho režiséra Coppolu, ktorému sa do filmu o mafiánskej rodine Corleonovcov ponúkali rôzne zvučné mená filmového plátna. No Coppola bol presvedčený, že do úlohy syna mafiánskeho bossa bude najlepšie obsadiť niekoho „z ulice“, kto nie je ešte „okukaný“. Úlohu dal práve Alovi. Táto úloha mu priniesla štart k sláve a zároveň aj prvú nomináciu na Oscara. Po raketovom nástupe nasledovali ďalšie úspešne stvárnené úlohy, ktorými si počas 70-tych rokov 20. storočia získal rešpekt kritikov a obdiv divákov na celom svete. Po šiestich oscarových nomináciách sa konečne tohto ocenenia dočkal v roku 1993 za film Vôňa ženy.

Al Pacino a Robert De Niro. Zdroj FOTO: FB AP

Mnohí jeho priaznivci ani netušia, že okrem herca (filmového a divadelného) je aj režisér, scenárista a producent. Nikdy nebol ženatý, má však tri deti. Podľa ankety britskej televíznej stanice Channel 4 je Al Pacino najlepším hercom všetkých čias, pričom v rebríčku predbehol Roberta De Nira, Toma Hanksa a Kevina Spaceyho.

Ďalšie udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1433: husiti sa zmocnili Kežmarku, ktorý vyrabovali, vypálili a časť obyvateľstva zabili.
  • 1792: Claude Joseph Rouget de Lisle skomponoval skladbu „La Marseillaise“, ktorá sa stala francúzskou hymnou
  • 1792: vo Francúzsku použili po prvý raz mechanický popravný prístroj gilotínu, ktorej vynálezcom bol francúzsky politik Joseph Guillotin, a jej prvou obeťou sa stal lupič Nicolas Jacques Pelletier
  • 1878: Liptovský Mikuláš postihol požiar, pri ktorom zhorelo 80 obytných domov, stoličný úrad, kostol, synagóga a ďalšie objekty
  • 1974: v Portugalsku sa uskutočnil prevrat, ktorý zvrhol diktátorský režim a nastolil demokraciu
  • 1983: sonda Pioneer 10 prekročila dráhu Pluta
  • 2005: Bulharsko a Rumunsko podpísali prístupové dohody do Európskej únie