Odborníci upozorňujú, že sa trh s nehnuteľnosťami prehrial. Podľa maklérky sa však na klesajúce ceny netešme

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Investovať do bývania ešte dnes? Aj to je otázka, ktorú si mnohí kladú. Ceny nehnuteľností totiž naprieč celým Slovenskom rastú závratným tempom, hovorí sa dokonca o realitnej bubline. Ako to aktuálne vyzerá na trhu s nehnuteľnosťami a čo možno v blízkej dobe očakávať? Odpovedá Silvia Čelková, licencovaná realitná maklérka z realitnej kancelárie Riešime bývanie.

Aká je aktuálne situácia na trhu s realitami čo sa týka cien nehnuteľností? Možno v blízkej budúcnosti očakávať nejaké zásadné zmeny?

Ceny nehnuteľností aktuálne rastú naprieč celým Slovenskom. Zaujímavosťou je, že intenzívnejším tempom rastú menšie krajské mestá. Netreba očakávať ďalší prudký nárast ani výrazný pokles nadol. Postupné zvyšovanie úrokových sadzieb zmierni nárast cien, avšak sa nezastaví. Samozrejme, závisí aj od toho, ako bude eskalovať konflikt na Ukrajine, v tých horších scenároch sa nebude týkať iba realitného trhu, ale naprieč celou ekonomikou.


Objavujú sa náznaky, že sa na našom realitnom trhu vytvorila bublina, trh sa prehrial. Treba sa pripraviť na jej „spľasnutie“? Čo by sme od toho mali očakávať?

Na spľasnutie realitnej bubliny niektorí čakajú už zopár rokov a predpovedajú scenár z obdobia 2008. Je potrebné si uvedomiť, že v aktuálnom zvyšovaní cien sú premietnuté úplne iné faktory – niekoľkoročná absencia ponuky, nestíhajúca výstavba a byrokracia pri stavebných povoleniach, stále dostupné úvery, rapídne zvyšovanie stavebných materiálov, čoskoro energií… Žiaľ, treba sa pripraviť na celkové zdražovanie.


Oplatí sa ešte teraz v tejto situácii vložiť financie do kúpy nehnuteľností, alebo počkať, čo sa udeje, či tie ceny nepadnú?

Práve v časte rastúcej inflácie sú nehnuteľnosti jednou z možností uchovania hodnoty peňazí. Realitné fondy sú aktuálne významnou súčasťou portfólia investorov. Kúpu nehnuteľnosti na bývanie odporúčam riešiť v čase potreby, ak to finančné možnosti klienta dovoľujú. Kupujúci, ktorí vyčkávajú s vlastným bývaním, svojím čakaním iba strácajú, viď posledné roky.

Ovplyvnila nejakým spôsobom vojna na Ukrajine náš trh s nehnuteľnosťami? Resp. čo je ešte možné v súvislosti s vojnou očakávať na našom realitnom trhu?

Silvia Čelková
Silvia Čelková, licencovaná realitná maklérka z realitnej kancelárie Riešime bývanie. FOTO Archív SČ

Konflikt na Ukrajine už v priebehu prvého týždňa významne ovplyvnil trh s prenájmami. Nehnuteľnosti, ktoré boli „ležiakmi“, si zrazu našli svojich nájomníkov, a nielen na pár mesiacov, kľudne aj na celý rok. Nejednalo sa iba o pekné byty vo veľkých mestách, záujem sa zaznamenal aj pri domoch, bytoch v horšom stave alebo vo vzdialenejších lokalitách. Ak konflikt potrvá dlhšie, ľudia z Ukrajiny tu prirodzene zostanú, natrvalo sa zamestnajú a môže sa naopak ovplyvniť trh ponuky, ktorý už teraz trpí nedostatkom.

Ako to vyzerá s prenájmami? Covidová kríza s nimi poriadne zatriasla. Je po nich opäť záujem ako pred pandémiou? A ako to vyzerá s cenami prenájmom – tam sa situácia nejakým smerom pohla?

Prenájmy sa vďaka utečencom pozviechali, avšak ešte nie sú na úrovni pred pandémiou. Pre majiteľov prenájom už dlhšie nie je pasívnym príjmom s vysokou maržou. Niektorí majitelia dokonca ponúkajú svoje nehnuteľnosti ľudom z Ukrajiny za priaznivé ceny ako formu pomoci. Celkovo si ceny nájmov držia svoju cenu, avšak je potrebné očakávať, že sa čoskoro do týchto cien premietnu vyššie energie, vyššie úroky na hypotékach, ak je nehnuteľnosť založená v banke.

Ako to vyzerá s Airbnb prenájmom? Vstane „z popola“ ako sa vraví, alebo zostane skrz pandemické vlny vo svete na dlhé roky zabudnutým projektom?

Tento rok pociťujem, ako ožíva cestovný ruch. Ľudia sú už presýtení pandemických opatrení a zatvárania hraníc a ekonomiky. Príkladom sú aj nedávne veľkonočné sviatky, ktoré mnoho Slovákov strávilo v cudzine, platí to aj naopak – turisti u nás. Otázne je koľko „Airbnb“ bytov prežilo, nakoľko v čase vypuknutia pandémie sa zo dňa na deň preklopili do dlhodobých nájmov alebo predaja. Každopádne je to jedna z obľúbených foriem ubytovania a tí majitelia, ktorí to ešte nevzdali, si to môžu pretaviť do vyšších cien.