Viacerí utečenci sa napriek vojne vracajú naspäť na Ukrajinu. Chcú byť s rodinami, ktoré tam zostali

Cez hranicu k nám prišlo už vyše 300-tisíc utečencov z Ukrajiny. Mnohí sa teraz vracajú späť. Zdroj FOTO: Archív LK

Sú to už takmer dva mesiace, čo sa Ukrajina zobudila do vojnových útokov. Okupácia a útoky Ruska na ich území prinútil stovky tisíc ľudí utiecť zo svojich domov, pričom ani netušili, kam sa v zúfalej situácii podejú. Len na Slovensko prišlo za necelé dva mesiace viac ako 350 000 utečencov, prevažne matiek s deťmi alebo starších ľudí. Teraz sa však niektorí vracajú naspäť domov, a to i napriek neutíchajúcej vojne.

Dôvodom návratu mnohých ľudí je Veľká noc, ktorú pravoslávni veriaci slávia počas týchto dní. Nakoľko niekoľko členov rodín sa rozhodlo ostať počas celého konfliktného obdobia na Ukrajine (zväčša starší ľudia), ich deti a vnúčatá teraz smerujú k nim, aby spoločne oslávili najvýznamnejší sviatok. „S deťmi som utiekla pred vojnou z Mariupoľa, moji rodičia ostali na Ukrajine, bývajú neďaleko Užhorodu, v mestečku Kholmets. Veľká noc je pre nás, ale aj pre celú Ukrajinu, veľmi dôležitý sviatok, sme pravoslávni veriaci a práve tento víkend sa slávi,“ reaguje Oleksandra, ktorá vo štvrtok prešla hranicami a vrátila sa naspäť na Ukrajinu. Tvrdí, že náročná nebola cesta, ale ovládnutie pocitov. „Bála som sa, aby nezačali útočiť na Užhorod, západ krajiny, keďže pred pár dňami útočili Rusi na Ľvov. Deti to takto nebrali, boli šťastné, že cestujeme. Manžel je niekde v krajine, išiel bojovať,“ dodáva Oleksandra.

Po Veľkej noci sa plánujú vrátiť naspäť na Slovensko. Dočasný domov tu so svojimi deťmi našli u ženy, ktorá ponúkala na internete ubytovanie. „Teraz sa snažím nemyslieť na to, ako vyzerá náš novopostavený domček v Mariupole, určite je celý zbombardovaný. Prehováram aj rodičov, aby išli na Slovensko, ale nechcú. Vraj sa cítia bezpečne, a keby aj Rusi zaútočili, hovoria, že ich život už je naplnený všetkým, čo si môže človek priať,“ dodáva s plačom do telefónu.

Mnohí utečenci cestujú domov na Ukrajinu, kde zostali aj počas vojny ich príbuzní – zväčša rodičia a starí rodičia. Zdroj FOTO: Archív LK

Koľko Ukrajincov, toľko „chutí“

Elena má na sviatok Veľkej noci v tejto situácii opačný názor. „So sedemročným synom Vasiľom sme v Čechách, u rodičov, ktorí tu žijú cez desať rokov. Viem, že na Ukrajine ostal manžel, švagriná a sestra s dvoma deťmi, ale nechcem riskovať svoj ani synov život. Neutekala som pred vojnou, aby som sa do nej dobrovoľne vrátila pre nejaký sviatok. Švagriná a sestra sú v poriadku, ani nevieme, či naši manželia sú nažive. Voláme si každý deň a stále im hovorím, aby prišli k nám. Či je, alebo nie je Veľká noc, v tejto situácii nebudem svojho syna vystavovať riziku, chcem ho chrániť,“ približuje svoje dôvody nevrátiť sa v tejto situácii na Ukrajinu Elena.

O tom, že mnoho Ukrajincov sa vracia pozrieť blízkych, rodinu aj svoje domovy, vie z internetu, ale aj od kamarátok na internete, ktoré sa takto tiež rozhodli. „Nechápem, načo tam idú. Najprv odtiaľ utekali preč a teraz idú na pár dní naspäť. Naozaj sa im to oplatí?“

Šéf OSN Guterres chce navštíviť Zelenského aj Putina. K jeho výzve o veľkonočnom prímerí sa pridal aj pápež František. OSN pred týždňom potvrdilo viac ako 2 000 civilných obetí konfliktu na Ukrajine, skutočný počet je však podľa nich výrazne vyšší.