Tatiana prerazila v biznise s ekologickými plienkami. Mamičkám radí zadarmo a vedie aj plienkový bazár

Ekologické plienky preferuje čoraz viac mamičiek. Zdroj FOTO: Archív TP

Tatiana Petrovičová je vyštudovanou farmaceutickou laborantkou. Pracovala v lekárni a na materskej dovolenke začala s netradičným podnikaním – začala vyrábať látkové plienky a neskôr do jej portfólia pribudli menštruačné nohavičky. Firma Sovick získala minulý rok prestížne ocenenie – 3. miesto Ceny Heuréka v kategórii Shop roku 2021.

Kedy vám napadlo založiť značku Sovick? Kto vás inšpiroval?

Jedného dňa som tak náhodou natrafila na internete, že predávajú eshop s látkovými plienkami. Dcérka ich musela používať kvôli veľkým problémom so zapareninami, takže som s nimi mala skúsenosť. Po porade s manželom, sme ho odkúpili. Moja vízia bola, že zabalím pár objednávok denne a to na materskej určite zvládnem večer, keď bude dieťatko spinkať. No realita bola iná, musela som vystavovať faktúry, robiť objednávky, odpovedať na otázky, robiť reklamu, fotiť produkty, nebolo to až tak jednoduché a niekedy dosť vyčerpávajúpce. Po čase som sa všetko naučila, narodila sa nám druhá dcérka a ja som potrebovala niečo viac. Vtedy mi napadlo, že keď majú látkové plienky taký úspech, tak ich skúsim vyrábať. A tak vznikla naša značka Sovick.

Čo bolo na začiatku podnikania najnáročnejšie?

Začiatky boli zložitejšie, nevedela som nájsť u nás krajčírky, riešila som stále strihy. Podarilo sa mi spojiť s jednou veľmi šikovnou mamičkou z východu, ktorá určitý čas šila popri troch deťoch. Bola veľmi šikovná a snažila sa. No ja som potrebovala niekoho bližšie, nakoľko posielať si vzorky sem-tam je neekonomické, neekologické a neefektívne. Výroba látkových plienok, nie je úplne jednoduchá, tak som potrebovala niekoho spoľahlivého, čo sa nebojí žiadneho materiálu. Po cca roku sa mi to podarilo a mohla som byť pri príprave, čo mi veľmi urýchlilo celú výrobu. Keď som prvýkrát mala stretnutie s krajčírkou, ktorá teraz pre nás šije a robí strihy, hneď som vedela, že ona je tá pravá, ktorú hľadám. Vedela úplne všetko, čo som potrebovala a ešte k tomu je nesmierne šikovná. Naša značka rýchlo rástla, tak som začala uvažovať o vlastnej dielni, čo sa nám podarilo začiatkom roka 2020. 

Tatiana rozbehla úspešný biznis s látkovými plienkami aj s menštruašnými nohavičkami. Zdroj FOTO. Archív TP

V minulosti používali naše mamy len látkové plienky. Mama mi rozpráva ako ich museli vyvárať v horúcej vode, že to bolo náročné oproti dnešným jednorazovým plienkam. Vy a mnohé ďalšie mamičky ste sa však k látkovým plienkam vrátili. Prečo?

U mňa to bolo hlavne preto, že moja staršia dcérka mala veľmi škaredé zapareniny v plienkovej oblasti a nič iné jej nepomáhalo. Keď ešte nemáte deti, tak si niektoré veci neviete predstaviť, niečo si myslíte, že budete robiť úplne inak a keď sa narodia, tak je realita iná. Veľmi ma zmenili a viacej sa zaujímam aj o ekológiu, lebo chcem, aby sa mali dobre aj za niekoľko rokov. V dnešnej dobe plienky vyperie pračka, skoro všetky materiály môžu ísť do sušičky. Ja som si na ne tak zvykla, že aj keď sme išli na dovolenku, tak som brala látkové plienky, aspoň na posledné dni. Boli pre mňa pohodlnejší variant. Ekologická stopa je oveľa menšia, aj keď sa musia prať. Pri výrobe jednorazových je tiež potrebná voda. No a finančná stránka je tiež príjemná, keďže na materskej ste radi za každé ušetrené euro. Pri prvom dieťati je úspora 50 % a pri druhom môže byť aj 100 %. Plusom je aj to, že použité plienky, ak sú v dobrom stave, viete predať, poprípade darovať.

Menštruačné nohavičky sa dostali do povedomia žien len v posledných rokoch. Mnohé z nich však majú stále zábrany, obávajú sa, že nie sú bezpečné, prípadne hygienické.

Ja sama, keď som o nich prvákrát počula, tak som si to nevedela predstaviť. Napadlo mi skúsiť ich ušiť z materiálu, čo sme v dielni mali. Tak vznikli prvé, ktoré mám ešte odložené. V tej dobe sme strihali chlapčenskú látku, takže boli s chlapčenským motívom a vyzerali trocha ako trenky (smiech). Ich funkčnosť ma veľmi milo prekvapila, takže test zvládli na jednotku s hviezdičkou. Vôbec som nevedela, že mám nejaké iné nohavičky, najskôr som ich testovala doma a neskôr aj mimo domu. Pohodlnosť menštruačných nohavičiek sa nedá opísať, musíte ich zažiť. S malou dušičkou sme cca rok po ušití prvej skúšobnej vzorky dali na eshop pár kúskov, ktoré mali veľmi dobrú spätnú väzbu. Teším sa každej recenzii, či už dobrej alebo zlej, lebo aj tie nás posúvajú ďalej. Za tie roky, čo ich vyrábame som mala iba jednu reklamáciu a pani sa mi priznala, že nohavičky z merino vlny neprala úplne ideálne, čo mi od nej prišlo veľmi fér jednanie.

Firma Sovick získala minulý rok prestížne ocenenie – 3. miesto Ceny Heuréka v kategórii Shop roku 2021. Zdroj FOTO: Archív TP

Páči sa mi, že na vašej stránke je aj online poradňa, v ktorej ponúkate individuálne poradenstvo. Využívajú túto službu vaše zákazníčky? Prečo ste ju zaviedli?

Online poradňa vznikla v čase covidu, kedy mi to poradila Erika Eliášová. Je to veľmi obľúbená služba. Hlavne, keď mamičky potrebujú poradiť ohľadom plienok. Všetko im ukážem, môžu sa na hocičo spýtať a uvidia, že používať látkové plienky nie je tak zložité, ako sa zdá a všetci s tým strašia. Jedno poradenstvo trvá okolo hodiny a službu má mamička zadarmo.

Jedno poradenstvo ohľadom plienok pre detičky trvá okolo hodiny a službu má mamička zadarmo. Zdroj FOTO: Archív TP

Tak isto ponúkate akýsi bazár, kde dávate druhú šancu starým látkovým plienkam.

Áno, niektoré mamičky nám radi darujú použité plienky, za čo veľmi pekne ďakujeme. My ich vyčistíme, zbavíme usadenín, v prípade potreby opravíme, urobíme balík a darujeme mamičkám v núdzi alebo mamičkám a otcom samoživiteľom. Vždy idú do rúk tým, ktorí to potrebujú a chcú látkové plienky používať. Pomoc iným ma baví, a keď môžem, tak sa snažím pomôcť. Rada by som spomenula napríklad projekt, na ktorom sa podieľame. Jedná sa o pôrodnicu Tikki v Keni, kde pracuje šikovná slovenská lekárka. V tejto lokalite je veľmi veľká úmrtnosť detí a mamičiek. Každá mamička, ktorá chodí na preventívne prehliadky do tejto nemocnice a vzorne sa o dieťatko stará, dostane oblečenie a látkové plienky. My im posielame materiál a oni si tam plienky vyrábajú, nakoľko podporujú aj miestne krajčírky.

Ako vznikajú vaše produkty? Odkiaľ nakupujete látky?

Veľmi mi záleží na materiáli a kvalite našich výrobkov, všetky naše látky majú najvyšší certifikát nezávadnosti a snažím sa, aby boli čo najviac lokálne. Preto berieme látky iba z EÚ a najviac z Českej republiky.

Pohodlnosť menštruačných nohavičiek sa nedá opísať, musíte ich zažiť. Zdroj FOTO: Archív TP

Aké máte plány do budúcna?

Radi by sme prerazili aj na zahraničný trh, najskôr do Čiech, potom do ďalších krajín. Aj keď je konkurencia veľká, tak verím, že sa nám to podarí.