Skutočne domáci miláčik? Obrovské slimáky sú hitom, málokto vie, že u človeka spôsobujú zápal mozgových blán

Obrovské slimáky (achatiny) považujú mnohí za domácich miláčikov. Zdroj FOTO: Instagram

Máte ich aj vy doma? Obrie slimáky sa tešia čoraz väčšej obľube. Ľudia si ich obstarávajú ako domácich miláčikov, fotia sa s nimi a svoje zábery zverejňujú na sociálnych sieťach. Mnohí si myslia, že sliz, ktorý vylučujú, má pre pokožku priaznivé účinky. Pravdou však je, že sa vďaka nemu môžu nakaziť viacerými nebezpečnými parazitmi.

Oblovky žravé alebo obrovské (achatina), ktoré patria medzi najväčšie slimáky na svete, pričom ich ulity dorastajú až do 20 centimetrov, môžu prenášať hlístovce, ktoré môžu u človeka spôsobiť nebezpečný zápal mozgových blán. Upozorňujú na to švajčiarski vedci z univerzity v Lausanne v odbornom magazíne Parasites & Vectors. Podľa výskumov asi dve tretiny pôvodcov chorôb známych u obrovských slimákov môže nakaziť aj človeka. „Na sociálnych sieťach je množstvo fotografií ľudí, ktorí sa obloviek dotýkajú kožou alebo dokonca ústami,“ uviedla Cleo Bertelsmeierová z inštitútu pre ekológiu a evolúciu na prírodovedeckej a lekárskej fakulte s tým, že sa tak dospelí aj deti vystavujú nebezpečenstvu.

Ľudia si slimáky prikladajú na tvár a na kožu, hoci sú prenášačmi nebezpečných patogénov. Zdroj FOTO: Instagram

Obrie africké ulitníky sa v Európe v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Mnohí po nich siahajú ako po milých a nenáročných domácich miláčikoch. Oblovky sú žravé a rýchlo sa rozmnožujú. Tento živočích je hermafrodit, ktorý môže za rok naklásť až 1200 vajíčok. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) ich zaradila do zoznamu nebezpečných inváznych druhov. Dokážu sa dobre prispôsobovať podmienkam a páchajú veľké škody v poľnohospodárstve. Vedci sa preto usilujú, aby štáty regulovali možnosť ich chovu.

Obrovské slimáky sú aj nebezpečným inváznym druhom. Zdroj FOTO: FB T Achatina Snails