Orkán na Slovensku udrie už dnes, prinesie nebezpečné počasie aj kalamitu. Na víkendovú lyžovačku radšej zabudnite

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com/Hans

Orkán Oleg, ktorý prichádza do našej oblasti, prinesie nebezpečený vietor a očakáva sa aj poriadne sneženie. Nebezpečné počasie sa má prejaviť už dnes, no ako informuje imeteo.sk, to najhoršie má Slovensko zasiahnuť počas soboty, kedy môže kombinácia sneženia a vetra spôsobiť obrovské problémy. Cez víkend si lyžovačku určite neplánujte, na horách hrozí víchrica až do 160 km/h.

Snežiť má začať dnes od západu už v dopoludňajších hodinách. Popoludní sa sneženie zmení do výšky 600 metrov na dážď a pršať bude až do soboty. Sneh tak na západnom Slovensku napadne len v Malých Karpatoch.

Okrem snehu však Slovákov potrápi silný vietor s nárazmi až do 80 km/h. V oblasti Podunajskej nížiny môže dosiahnuť až okolo 100 km/h. Fúkať má začať dnes popoludní od 14.00 hodiny, nárazový vietor by mal na západe ustáť v sobotu popoludní.

Na strednom Slovensku má začať snežiť okolo obeda. Očakáva sa, že napadne od 5 do 15 cm nového snehu a večer by malo sneženie ustáť. Avšak na severe Slovenska by malo snežiť až do sobotňajšieho poludnia, kde by malo napadnúť až do 40 cm nového snehu. Na horách možno očakávať až pol metra nového snehu.

Nebezpečné situácie pre sneženie a fujavicu hrozia na cestách. Zdroj FOTO: pixabay.com/Mircea Ploscar

Ani strednému Slovensku sa orkán nevyhne, tu by malo začať fúkaž dnes okolo 15.00 hodiny a očakáva sa nárazový vietor do 70 km/h. Na horách však môže dosahovať rýchlosť vetra až 120 km/h. Na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier by v sobotu malo fúkať až do 160 km/h. 

Na východe Slovenska by sneženie malo začať popoludní okolo 14.00 hodiny. Tu sa očakáva do 10 cm nového snehu. Vietor sa očakáva až v sobotu ráno, fúkať by malo do 80 km/h, v oblasti Východoslovenskej nížiny však môžu nárazy vetra dosiahnuť až 100 km/h.