Počet utečencov z Ukrajiny je neprehľadný a ťažko sa dá pevne určiť. Jednotlivé štáty, ktoré ich prijímajú, si vedú tu viac, tu menej presnú evidenciu, lenže utečenci prichádzajú a vzápätí sa opäť vracajú. Aby chaos nebol taký jednoduchý, k miliónom medzinárodných imigrantov treba prirátať aj vnútorných vysídlencov. To sú tí, ktorým vybombardovali domy, pozabíjali príbuzných, odstrihli ich od energií.
Z nich sa stali akísi vnútroukrajinskí tuláci, ktorí nevedia, kam sa vrátiť. Ak sú z východných oblastí, nie sú si istí, či je to ešte Ukrajina alebo už nová gubernia Ruska. Mnohí sa zo zahraničia vracajú domov, potom utekajú zasa von. Ich počty sú ťažko kontrolovateľné, netušia, kde zajtra udrie raketa, či potečie voda a bude fungovať kúrenie. Po odrazení ruského útoku na Kyjev sa síce mnohí vrátili, ale utečenecké vlny sa stále prelievajú oboma smermi sem a tam.
Ukrajincov je veľa a pripomínajú ruských imigrantov po prvej svetovej vojne. Keď ich boľševici prinútili po miliónoch opustiť sovietske Rusko, zaplavili Berlín, Prahu, Paríž, Ameriku južnú aj severnú. Zrazu boli všade a prestávali byť obľúbení.
Poľsko sa stalo prístavom utečencov z Ukrajiny
Už pohľad na mapu napovie, že to nie je prekvapivé zistenie. Ukrajinci a Poliaci žijú tesne popri sebe už stáročia, veľmi radi sa nemali a o to viac prekvapuje, že ich Poliaci prijímajú s pochopením. Koniec koncov, oba národy majú jednu zakorenenú vlastnosť – neprekypujú láskou k ruskému expanzionizmu a to ich spája.
Údaje OSN nie sú veľmi spoľahlivé, ale počet Ukrajincov, ktorí na počiatku roku 2023 žijú v Poľsku, má byť 3, 5 milióna. Ale táto svetová organizácia je známa tým, že v populačnom účtovníctve nie je dvakrát spoľahlivá. Podľa jej údajov (január 2023) našlo útočisko na Slovensku okolo štvrť milióna občanov Ukrajiny (po rusky aj po ukrajinsky hovoriacich), v Česku plus mínus 300 000, státisíce skončili v Maďarsku, Rumunsku alebo Moldavsku. V Ruskej federácii asi milión, lenže tam vyvstáva otázka, ktorí z nich sú tam na dobrovoľnej báze, oni ich totiž ruské úrady nepresúvajú práve do Moskvy alebo Petrohradu a na neobývateľnú Sibír sa ani ruskojazyčnému Ukrajincovi z rozmlátenej oblasti Luhanska alebo Donecka nechce ísť.
OSN a počet ukrajinských utečencov
Európska únia zatiaľ operuje smernicou o dočasnej ochrane ľudí (smernica 2001/55) z krajín, v ktorých zúri vojna. Víza poskytuje na tri mesiace, dočasnú ochranu stanoví na tri roky, v praxi ju však udeľuje na rok. OSN momentálne odhaduje číslo Ukrajincov, ktorí ušli z územia Ukrajinskej republiky na 6, 6 milióna. Z neeurópskych krajín sa voči Ukrajincom ako najústretovejšia prejavila Kanada.
Počty, ktorými operuje OSN, sú pochybné. Ono už v samotnom Poľsku žilo (údaje poľských úradov) ešte pred útokom Ruska na Ukrajinu pol milióna Ukrajincov. Prijímajú ich aj ostatné krajiny a v niektorých sú Ukrajinci vítaní, nielen v Kanade. Izrael ich prijal od mája 2022 dvadsať tisíc, lenže tam sa Ukrajinci necítia ako v cudzine a majú tam (podobne ako Rusi) historické väzby. Obľúbení sú aj preto, že bez váhania (hoci majú spočiatku ako prisťahovalci výnimku), sa tam okamžite hlásia do služby v ozbrojených silách a nežijú zo štátnych príspevkov, na ktoré majú zo zákona nárok.
Mimochodom, jediné slovenské slovo, ktoré bežný izraelský Žid ovláda, je robota. Vždy, keď som sa pýtal na to, ako sa ho naučili, tak mi prezradili, že to majú od bývalých Sovietov. Prvá otázka, ktorú po repatriácii Rusi alebo iní post-Sovieti pokladali, znela: A u vas rabóta?
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- To najlepšie z našej kuchyne. Pozrite sa, ktoré slovenské jedlá ocenili svetoví gurmáni
- Okrem upadajúcej ekonomiky majú ďalší problém. V Rusku prudko vzrástol alkoholizmus, ľudia sa upíjajú k smrti
- Maďarsko sa teší na nástup Trumpa a nového amerického ambasádora. Ten doterajší na Orbánovi nenecháva nitku suchú
- Bezpečnosť počas zlej viditeľnosti: Chodci, ktorým nebola odňatá svojprávnosť, sú povinní poznať pravidlá cestnej premávky
- Ako zabrániť obnove veľkého Ruska? Precedens tu už je – hospodársky, nie vojensky ho zraziť na kolená. Ako kedysi Sovietsky zväz