Hromadná nehoda na D1: Sneh a vietor komplikujú dopravu na viacerých miestach Slovenska. Severné mestá hlásia kalamitu

Sled udalostí:

 • Na diaľnici D1 v úseku Spišský Štvrtok -Poprad došlo k hromadnej dopravnej nehode približne 30 áut. V opačnom smere na tom istom mieste je taktiež dopravná nehoda, pri ktorej došlo k zrážke 7-8 áut. Dopravné nehody sa zatiaľ obišli bez vážnych zranení. Cesta je aktuálne obojsmerne uzavretá.
  • Najnepriaznivejšia situácia v súvislosti so snežením je v súčasnosti na cestách Žilinského kraja, najmä na trase Ružomberok – Martin – Žilina a to v oboch smeroch. Taktiež na trase medzi Kraľovanmi a Dolným Kubínom, kde sa vytvárajú kolóny. V teréne je nasadený dostatočný počet policajtov na zabezpečovanie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
  • Uzavreté sú priechody Kremnické Bane a Fačkov. Horské priechody Donovaly, Šturec a Čertovica je neprejazdný pre vozidlá nad 10m s predpokladom ich úplného uzatvorenia aj pre osobnú dopravu. Polícia upozorňuje aj na úsek diaľnice D1 Mengusovce – Važec, kde bola z dôvodu bezpečnosti znížená rýchlosť na 80 km/h. V Trnavskom kraji polícia upozorňuje na neprejazdnosť kopca Machnáč medzi obcou Motešice a Trenčianskými Teplicami.
  • V južnejších oblastiach padá mokrý a kašovitý sneh, s čím súvisí riziko poľadovice. Odporúčame využívať automobilovú prepravu len v nevyhnutných prípadoch.
  Zjazdnosť ciest kontroluje polícia nonstop. Zdroj FOTO: Polícia SR


  Krízový štáb mesta Ružomberok vyhlásil dnes (03.02.) podvečer pre husté sneženie mimoriadnu situáciu. Platí na celom území mesta a mestských častí a potrvá do odvolania. Technické služby pracujú od popoludnia v treťom stupni pohotovosti a na zimnú údržbu nasadili všetku dostupnú techniku a ľudí, ktorí sú k dispozícii.

  Dopravná situácia v Žiline. Zdroj FOTO: FB

  V okresoch Poprad a Kežmarok je vyhlásený prvý stupeň kalamity pre husté sneženie, vietor a z toho plynúce tvorenie snehových jazykov.

  „Každý, kto nemusí cestovať, nech ostane doma, ak už musia ľudia niekam ísť, tak len v tom prípade, že vedia jazdiť aj na zasneženej ceste. Všetky úseky sú zatiaľ prejazdné, avšak rozhodne treba spomaliť,“ informuje riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského kraja pre okres Poprad, Marcel Polomský.

  Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja vyhlásila mimoriadnu situáciu v celom kraji, informuje hovorkyňa Eva Lacová.

  Upozornila, že silné sneženie komplikuje zjazdnosť ciest, snehová pokrývka v niektorých úsekoch dosahuje viac ako desať centimetrov.

  Situácia v Rajeckej Lesnej. Zdroj FOTO: FB
  Obec Liesek taktiež trápi poriadna snehová nádielka. Zdroj FOTO: FB

  „Všetky naše vozidlá a vodiči sú v teréne, v nepretržitej prevádzke a robíme maximum pre čo najlepšiu zjazdnosť vozoviek. Musíme však dodržiavať aj technické predpisy a operačný plán zimnej údržby a zabezpečovať zjazdnosť ciest od najvyššej kategórie po tú najnižšiu, ktorou sú cesty tretej triedy. Odporúčame vodičom, aby obmedzili jazdu vozidlom iba na nevyhnutné účely,“ uviedla Lacová.

  V okrese Námestovo vyhlásili mimoriadnu situáciu v obciach Oravské Veselé, Novoť, Beňadovo, Oravská Lesná, Lokca, Bobrov, Krušetnica, Rabčice a Mútne. V okrese Tvrdošín v obciach Habovka, Oravský Biely Potok, Zuberec a Suchá Hora. V okrese Dolný Kubín v obciach Pucov a Pribiš. V okrese Liptovský Mikuláš v obciach Žiar, Vavrišovo, Veterná Poruba, Liptovský Ondrej, Liptovská Kokava a v meste Liptovský Mikuláš.