Zelenskyj odobral občianstvo expolitikom, Moskva chce na výročie vojny „zatieniť proukrajinské udalosti“. Aj takto vyzeral uplynulý týždeň vojny

Zdroj FOTO: telegram

Kremeľ varoval, že západné dodávky ďalších zbraní Ukrajine by viedli len k „významnej eskalácii“ konfliktu. Kyjev „požaduje stále viac zbraní“, zatiaľ čo krajiny NATO sa „stále viac a viac priamo zapájajú do konfliktu“, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk vyzval Nemecko, aby poslalo jeho krajine ponorku.

Podľa Západu vojenské straty na oboch stranách vo vojne spolu prekročili číslo 200-tisíc, a to s podobným počtom mŕtvych a zranených na oboch stranách. Vyššia časť Rusov však bola zabitá. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej najnovšej aktualizácii tvrdil, že zabil približne 127 500 príslušníkov proruských síl.

Šéf NATO Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kishida sa v utorok zaviazali posilniť vzťahy, keď povedali, že ruská invázia na Ukrajinu a jej rastúca vojenská spolupráca s Čínou vytvorili najnapätejšie bezpečnostné prostredie od druhej svetovej vojny.

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí kritizovalo chorvátskeho prezidenta Zorana Milanovića za vyjadrenie, že Krym sa už nikdy nevráti pod kontrolu Ukrajiny, pričom jeho komentár označilo za „neprijateľný“. Milanović v pondelok vo vyjadreniach, v ktorých podrobne uvádzal svoju námietku proti tomu, aby Záhreb poskytol Kyjevu vojenskú pomoc, povedal, že „je jasné, že Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny“.

Ruská vláda v pondelok zakázala domácim vývozcom ropy a colným orgánom dodržiavať západné cenové stropy ruskej ropy. Opatrenie bolo vydané s cieľom pomôcť pri presadzovaní dekrétu prezidenta Vladimira Putina z 27. decembra, ktorý zakazuje dodávky ropy a ropných produktov od 1. februára na päť mesiacov do krajín, ktoré dodržiavajú horné limity. Nový ruský zákon zakázal korporáciám a jednotlivcom zahrnúť do svojich zmlúv mechanizmy cenového stropu ropy.

V rozhovore pre ruskú štátnu televíziu vo štvrtok minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že každý chce, aby sa konflikt na Ukrajine skončil, ale že podpora Kyjeva zo strany Západu hrá dôležitú úlohu v tom, ako Rusko pristupuje ku kampani. Lavrov tiež uviedol, že Moskva má v pláne zatieniť proukrajinské udalosti, ktoré usporiadali západné a spojenecké krajiny po celom svete pri príležitosti invázie na Ukrajinu 24. februára.

Zdroj FOTO: Telegram

EÚ sľúbila, že 10. balík sankcií proti Rusku bude zavedený do 24. februára, prvého výročia vojny. Ursula von der Leyenová v rozhovore so Zelenským povedala, že balík sa bude týkať obchodu v hodnote 10 miliárd eur a zameria sa na technológie používané ruskou armádou, ako sú komponenty dronov, ako aj na opatrenia proti obchádzaniu sankcií. V ďalšom kole sankcií EÚ sa však neočakáva, že bude zahŕňať jadrovú energetiku, ktorej zablokovaním už Maďarsko pohrozilo.

USA oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 2,175 miliardy dolárov. Balík bude obsahovať presne navádzané rakety a palebné jednotky protivzdušnej obrany HAWK, ako aj ďalšiu muníciu a zbrane, uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Je príznačné, že prvýkrát zahŕňa pozemnú bombu s malým priemerom, ktorá zdvojnásobí dosah ukrajinského úderu a umožní ukrajinskej armáde zasiahnuť hlboko za frontovými líniami vojny.

Ukrajinský prezident odobral občianstvo niekoľkým bývalým vplyvným politikom, čo bol podľa neho ďalší krok k „očisteniu“ krajiny od proruských vplyvov. Zelenskyj mená neuviedol, ale povedal, že majú dvojité ruské občianstvo. Podľa ukrajinských štátnych médií je na zozname viacero vrcholných politikov z úradu Viktora Janukovyča, ktorý pôsobil ako ukrajinský proruský prezident od roku 2010 až do jeho odvolania v roku 2014.