Ruský historik označil ďalšie štyri štáty za falošné, mali by sa vraj vrátiť k Rusku. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

Azerbajdžan je jedným zo štyroch štátov, ktoré ruský historik označil, že by sa mali vrátiť k Rusku. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ruský politológ a historik Michail Smolin v ruskej televízii povedal, že neuznáva štyri národnosti a štáty, ktoré tesne susedia s Ruskom. Označil ich za falošné národy, ktoré v skutočnosti patria Rusku a mali by sa vrátiť pod jeho správu. Jedná sa o Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan a Azerbajdžan, informuje tn.cz. „Tieto národy vznikli rozhodnutím zhora. Uzbekovia pred rozpadom neexistovali. To isté obyvatelia Azerbajdžanu, žiadny azerbajdžanský národ neexistoval,“ povedal Smolin, ktorý narážal na rozpad Sovietskeho zväzu a poukazoval na štáty, ktoré vznili po roku 1991. Vo všetkých prípadoch sa pritom Smolin mýlil, nakoľko národy, ktoré menoval, existovali už pred vznikom Sovietskeho zväzu. Dokonca pred vznikom Ruskej ríše v 16. storočí.

Podpredseda bezpečnostnej rady Ruskej federácie, Dmitrij Medvedev, sa vyhráža krajinám NATO. Exprezident Ruska tvrdí, že v prípade konfliktu s Ruskom čaká Západ apokalypsa. Reagoval tak na informácie, že sa NATO musí pripraviť na možný útok ruskej armády na východné krídlo Aliancie. „Napriek tomu, že Rusko opakovane vyhlásilo, že sa konflikt s krajinami NATO a EU neplánuje, extrémne nebezpečné reči na túto tému pokračujú,“ napísal Medvedev na sieti X a dodal: „Pokiaľ, nedajbože, taká vojna vypukne, nebude prebiehať podľa scenára špeciálnej vojenskej operácie. Nebude sa bojovať v zákopoch za použitia delostrelectva, obrnených vozidiel, dronov a elektronickej vojny.“ Vo vyjadreniach priznal, že NATO má silnejšiu armádu, preto sa Rusko spolieha na niečo iné. „K obrane územnej celistvosti našej zeme budú nasadené balistické a riadené strely nesúce špeciálne hlavice. Vychádza to z dokumentov našej vojenskej doktríny a je to všetkým známe. A toto je práve tá apokalypsa. Koniec všetkého,“ dodal Medvedev. Nie je to pritom prvýkrát, čo sa Medvedev krajinám Aliancie vyhráža, hoci v minulosti bol vnímaný skôr ako liberálnejší politik, v súčasnosti patrí k rétoricky najagresívnejším.

Po ruskom útoku na Kyjev. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Odporcu vojny na Ukrajine, ktorý chcel kandidovať v ruských prezidentských voľbách, volebná komisia nezaregistruje. Ide o Borisa Nadeždina, ktorý to už aj oznámil na Telegrame. Voči tomuto rozhodnutiu sa chce odvolať na najvyšší súd. Podľa serveru Meduza volebná komisia oznámila, že od Nadeždina prijala 104 734 podpisov od Rusov, ktorí podporujú jeho kandidatúru na post hlavy štátu. Ešte pred pár týždňami sa kvôli ich zberu tvorili v ruských mestách dlhé rady, v ktorých celé hodiny stáli obyvatelia Ruska, aby Nadeždina v kandidatúre na prezidenta podporili. Ako informuje Meduza, po kontrole 60-tisíc z nich komisia vyhlásila 9 147 podpisov za neplatné. Ruský zákon pritom od uchádzača mimoparlamentnej strany vyžaduje najmenej 100-tisíc podpisov.

V. Zelenskyj v Robotyni. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil výmenu na vysokých postoch, a to nielen v armáde. Vedenie krajiny podľa neho potrebuje „reset“. „Je to otázka ľudí, ktorí majú viesť Ukrajinu. Je nutný reset, hovorím o výmene rady vedúcich predstaviteľov štátu, a to nielen v armádnom sektore,“ povedal Zelenskyj pre taliansku televíziu RAI. Už dlhšie sa hovorí, že by mal byť odvolaný Valerij Zalužný, veliteľ ukrajinskej armády, ktorý sa teší obľube Ukrajincov. Je známy ako veliteľ, ktorý nie je arogantný a rozumie problémom vojakov.

Violeta pred vojnou vyrábala šperky, teraz vyrába drony pre armádu. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rusko rozbehlo masívne zbrojenie. Podľa informácií britských médií sa pripravuje na vojnu, ktorá môže trvať roky. Podľa The Telegraphu vynakladá na vojnovú výrobu 40 percent hrubého domáceho produktu, kým oficiálne uvádza len 6 percent. Podľa The New York Times by mohli ruské továrne vyprodukovať v tomto roku až dva milióny delostreleckých granátov. V minulom roku ruské letectvo posilnilo 237 lietadiel a helikoptér a 86 protivzdušných zbraňových systémov. Ruské jadrové sily by tiež mali získať 4 strategické bombardéry TU-160M, píše tn.cz.

Drony pre ukrajinských pilotov. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajina vytvorí samostatný vojenský útvar pre bezpilotné letecké systémy. Ukrajinský prezident podpísal dekrét o vytvorení útvaru. Jeho sily sa podľa denníka Kyiv Independent majú zamerať na zlepšenie práce Ukrajiny s dronmi, vytvorenie špeciálnych jednotiek, rozšírenie výcviku, zvýšenie výroby a inovácie. „Ukrajina vďaka dronom skutočne zmenila bezpečnostnú situáciu v Čiernom mori. Odrážanie útokov na zemi je z veľkej časti dielom dronov. Rozsiahle ničenie okupantov a ich techniky je tiež zásluhou dronov,“ poznamenal Zelenskyj s tým, že vytvorenia útvaru sa ujmú armáda, vláda a ministerstvo obrany spoločne.