Rozprávkový príbeh čínskeho špionážneho balóna, ktorého vraj len zavial vietor nad strategické objekty USA

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Najprv USA oznámili, že nad svojím územím už niekoľko dní monitorujú špionážny čínsky balón. V sobotu 4. februára vydal Joe Biden rozkaz, aby ho americké vojenské lietadlo zostrelilo, čo sa pri pobreží Južnej Karolíny aj stalo.

Meteorologická misia?

Čína proti tomu protestovala a uviedla, že USA len použili zariadenie určené pre vedecký výskum (veľkosti troch autobusov) ako zámienku na obviňovanie a očierňovanie Číny. Balón sa vraj dostal nad územie vplyvom nepriaznivých prúdov vetra a plnil meteorologické úlohy. Dôvod, prečo sa pohyboval v severnej Montane nad strategickými objektami, nevysvetlil.

Zostrel potvrdilo aj americké ministerstvo obrany a široko o ňom referujú Washington Post, The New York Times a iné médiá, CNN dokonca ponúklo priamy prenos útoku amerického lietadla.

Washington má svoju verziu 

V USA čínsky príbeh o meteorologickom výskume a zmene vetra očividne považujú za rozprávku. Minister obrany Lloyd Austin vyhlásil, že pohyb balóna nad územím USA prezident Biden a jeho tím vyhodnotili ako vysoké riziko a ohrozenie národnej bezpečnosti, preto Washington rozhodol o jeho likvidácii. Krok si získal podporu aj medzi viacerými známymi kongresmanmi, k zostreleniu vyzval aj bývalý americký prezident Donald Trump. Takže došlo k inak vzácnemu konsenzu medzi bývalým šéfom Bieleho domu a súčasnou Bidenovou administratívou. Vzťahy medzi nimi sú výslovne nepriateľské.

Mimochodom, podobné zariadenie identifikovali aj nad územím Latinskej Ameriky, kde sa má momentálne voľne pohybovať. 

Čínske neskrývané ambície

Aj keď Čína špionážne úmysly rozhodne popiera, jej status superveľmoci je dnes už nespochybniteľný. Po faktickom vypadnutí Ruska z klubu superveľmocí sa Čína jednoznačne stala pre USA hrozbou číslo jedna. Na tom nič nemenia výkriky ruských politikov o použití jadrových zbraní, ktorých má na svete suverénne najvyšší počet. Rusko je už odstavené na druhú koľaj ako „iba regionálna veľmoc“.

Spor medzi Čínou a USA sa doteraz okrem obchodnej vojny odohrával vo veci Taiwanu, s ktorým síce USA neudržiavajú diplomatické vzťahy, nenechávajú ale Peking na pochybách, že ho v prípade útoku Číny budú vojensky brániť.

Incident s balónom tak ďalej zvyšuje napätie a znamená ohrozenie svetovej bezpečnosti. Americké ministerstvo zahraničia zatiaľ reagovalo tým, že zrušilo plánovanú návštevu svojho ministra v Pekingu. To by malo byť pre Čínu vážne upozornenie, že ďalšie „meteorologické“ výskumy na americkým teritóriom už Washington nebude tolerovať.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik