Onedlho bude nutné povinné zmluvné poistenie aj na elektrickú kolobežku. Pozrite sa, ktoré budú mať výnimku

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Jazda na elektrických kolobežkách nebude lacným špásom. Už o pár mesiacov začne vyťahovať majiteľom z vrecák každoročne poplatky za povinné zmluvné poistenie (PZP). S touto smernicou prišla Európska únia, členské štáty ju musia zaviesť do konca tohto roka.

Nateraz sa ešte nevie, v akej výške sa poistné na elektrické kolobežky bude pohybovať, ani to, ako budú evidované, nakoľko nemajú ŠPZ. PZP sa však bude vzťahovať len na e-kolobežky, ktoré sa pohybujú rýchlosťou nad 25 km za hodinu, alebo na tie, ktoré vážia viac ako 25 kilogramov. “Európsky parlament schválil pravidlá, podľa ktorých budú musieť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie majitelia všetkých elektrických kolobežiek a tiež segwayov s rýchlosťou vyše dvadsaťpäť kilometrov za hodinu. Poplatku sa nevyhnú ani vtedy, pokiaľ ich kolobežka dosiahne rýchlosť cez štrnásť kilometrov a zároveň váži nad dvadsaťpäť kilogramov,” povedala hovorkyňa poisťovne UNIQA Beata Lipšicová.

Väčšina používateľov však vlastní verzie e-kolobežiek s rýchlosťou do 25 kilometrov, na ktoré sa PZP vzťahovať nebude. Rovnako by sa PZP nemalo týkať elektrických bicyklov. A ako to bude pri požičiavaní e-kolobežiek? Rýchlosť starších typov je obmedzená hranicou 25 km/hod a ich hmotnosť tiež nepresahuje stanovenú hranicu, niektoré novšie modely však už tieto parametre prekračujú, ich poistenie musí vyriešiť prevádzkovateľ služby.

Ako sme už informovali v predošlom článku, dôvodom, prečo EU prišla s touto smernicou, sú časté kolízie, ktoré e-kolobežky spôsobujú. Ľudia mnohokrát nevedia, ako a kde majú jazdiť, stáva sa preto, že narazia do odstavených áut a pribúdajú aj zrazení chodci. Kolízia s kolobežkou pritom pre chodca znamená náraz o sile okolo 150 kg. „Obzvlášť pre staršie osoby môže už len kolízia znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami,“ uvádza sa vo vyhlásení Zväzu nemeckého poisťovníctva GDV.

Nariadenie sa týka aj segwayov. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ak kolíziu elektrickej kolobežky s chodcom na chodníku spôsobil jej používateľ, za vzniknutú škodu zodpovedá práve on. Rovnako to je v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom je vodič elektrickej kolobežky. V prípade prenajatej kolobežky, ak kolíziu spôsobil zlý technický stav e-kolobežky, ktorý nemohol byť pre užívateľa zjavný, zodpovednosť za zanedbanú údržbu nesie majiteľ alebo prevádzkovateľ elektrických kolobežiek.

Platnosť smernica nadobudne najneskôr v januári 2024. Výnimku z tejto povinnosti dostali majitelia rýchlych elektrobicyklov, no uzatvorené povinné zmluvné poistenie bude aj pre týchto vodičov platiť v štátoch ako Nemecko či Francúzsko. Ak sa tam chystáte na výlety elektrobicyklom, treba to mať na zreteli.