My ženy sme sa dlho báli byť autentické a samy sebou, až sa z toho stal silný “zvyk”, tvrdí moderátorka Mirka Kalisová

Mirka prežíva najkreatívnejšie obdobie v svojom živote. Foto: Archív MK Mirka prežíva najkreatívnejšie obdobie vo svojom živote. Foto: Archív MK

Umenie nezastavíš, umením jednoducho žiješ. Svoje o tom vie aj všestranne nadaná Mirka Kalisová, ktorá momentálne prežíva asi najkreatívnejšie obdobie vo svojom živote. V milom a otvorenom rozhovore nám prezradila z každého rožka troška!

Mirka, ako sa máte?

Mám sa super. Ďakujem za opýtanie. Som asi v najkreatívnejšiom období, v akom som kedy bola.

Kde ste prežili leto a ako ste ho strávili?  

Boli sme na Slovensku. Buď v domčeku pri jazere, kde sme boli takmer celé leto, alebo u mojich rodičov na strednom Slovensku. Tak isto bolo aj pracovné, pripravovala som nové projekty, tak verím, že všetko postíhame ako treba.

Dcéra Miuška je ako Mirkina zmenšená verzia. Foto: Archív MK

Vaša dcérka Miuška je už veľká slečna, čo má spoločné so svojou všestrannou maminou? 

Fúha. Ja mám niekedy pocit, že ona je moja zmenšená verzia. Miluje tvoriť – hocičo z hocičoho. Páči sa mi, že sa vie zahrať aj s úplne obyčajnými vecami a keď dostane priestor byť na internete, tak vyhľadáva také tie videá, kde sú dve šikovné ruky, ktoré niečo vyrábajú, z toho sa veľmi teším. Je veľmi kreatívna a v poslednej dobe ju veľmi zaujíma móda a rada sa parádi. A teraz sa venuje hlavne nášmu psíkovi, ktorého máme od júla, tak máme doma veselo.

Nedá sa nevšimnúť si, že máte veľmi veľa pracovných noviniek…

Áno, mám. A veľmi sa z toho teším. Chcela som vytvoriť projekty, ktoré dajú prácu ďalším šikovným rukám a podarilo sa mi to v spolupráci s Maťkou z Royal Candles a Lenkou z by LEON.Y, kde mám vlastné kolekcie. Takže kúsok zo mňa dávam do našich sviečok, ktoré ručne vyrába Maťka s jej maminou a u Lenky, ktorá sa venuje šperkom, mám vlastnú kolekciu zlatých náramkov s diamantami. Ja niečo nakreslím a v dielni na Slovensku nám ručne každý jeden kúsok kreujú až do dokonalosti. Najnovšie som nakreslila prívesok pre mamy a dcéry. Pôvodne som ho navrhla pre Miušku a seba, ale potom mi napadlo, že by bolo fajn dať ho do obehu, aby mohol tešiť aj iných. No a v talóne mám ďalší projekt s jedným skvelým slovenským hrnčiarom, ale to je ešte v štádiu procesu, no verím, že sa to podarí do mesiaca zrealizovať tak, že s tým vyjdeme na svetlo sveta.

Je o vás známe, že váš život sa vždy točil okolo umenia. Maľujete obrazy, kreslíte. Spojením s firmou Royal Candles ste vytvorili spoluprácu. O čo ide?

U Maťky mám vlastnú kolekciu sviečok s názvom Červený Stan. Ide o sviečky s mojimi básňami a kresbami, ktoré sú vždy tematicky ladené. Každý mesiac na NOV prinášame NOVú kolekciu. Mám z toho veľkú radosť, lebo úprimne, ani nám nenapadlo, že budú mať až taký úspech, že už každý mesiac idú k stovkám a stovkám NOVých žien. A zároveň je to aj veľká zodpovednosť s každou ďalšou kolekciou. Teraz v septembri budeme mať kolekciu “rozchody”. To je zatiaľ pracovný názov. Tak verím, že spríjemní ťažšie obdobie nejednej žene, ktorej sa to bude týkať.

Aké posolstvo nesie táto spolupráca?

Je to kolekcia od žien pre ženy. Lebo ženy majú držať spolu, majú si pomáhať a podporovať sa. Pre mňa vyjadruje toto naše spojenie silu, akú ženy majú jedine spolu. A verím, že si to stále viac a viac žien uvedomuje. Že máme držať spolu a podporovať sa navzájom. Ja odovzdám niečo tebe a ty zase mne. Je to nikdy nekončiaci kolobeh.

Mirka Kalisová. Foto: Archív MK

Vašim ďalším dieťaťom“ je Červený stan. Miesto, kde sa stretávajú ženy, ktoré potrebujú objatie. Ako vznikla práve táto myšlienka?

Ja som mala v hlave myšlienku “bezpečného miesta pre ženy, ktoré potrebujú objať” už dávno. Nevedela som ale nájsť vhodný priestor. Až som sa asi pred rokom raz v noci úplne “náhodou” ocitla v jednej krásnej záhrade s krásnou červenou mongolskou jurtou a prvé, čo som vyslovila, keď som do nej vstúpila, bolo, že: “tu budem robiť tie moje Červené Stany” … A tak aj bolo… O tri dni sme tam už sedeli a bolo to skvelé. Potom nám ale stretávanie prekazila korona a lockdowny. Tak sme sa presunuli do online priestoru na sociálnej sieti, kde nás je za pár mesiacov už takmer 8-tisíc, čo je neuveriteľné. A to sme uzavretá skupina, kde pridávam iba reálne profily, aby sme tam mali pokoj od virtuálnych trollov. Odvtedy už ale máme zase voľnosť a môžeme sa stretávať naživo. Dokonca už máme za sebou aj červenostanový víkendový pobyt a bolo to neskutočné. Tak uvidíme, kam ma to s Červeným Stanom ešte zaveje.

Predsa len, väčšinou je medzi ženami rivalita, závisť, ohováranie. Vy ženy vyzývate, aby držali spolu, darí sa vám to, alebo je to ťažká práca?       

Ja to takto nevnímam. Mám pocit, že Červený Stan práveže k sebe pritiahne ženy, ktoré držať spolu chcú. Chcú si pomáhať, povzbudiť sa navzájom a vôbec nemám pocit, že to je ťažká práca. Práve naopak. Je to niečo, čo v sebe všetky máme, len to treba objaviť a posilniť a zbaviť sa strachu z toho, že nám iná žena môže byť konkurenciou, lebo to je nemožné. Nikto iný nemôže byť TY, a teda nikto Ti nie je konkurenciou, žiadna iná žena.

Texty, ktoré sú na vašich sviečkach sú podľa vašich slov odkazom a pohladením pre dušu. Veríte, že je niečo medzi nebom a zemou?

Verím, že naše sviečky sú pohladením pre dušu. Aj ženy, čo ich dostanú, to tak vnímajú a presne tak to má byť. Tie sviečky nie sú pre každého, iba pre toho, koho oslovia. Keď majú niekomu zlepšiť deň, alebo ho priviesť na iné myšlienky v náročnom období, tak čo viac si ako autorka môžem priať?      

V poslednej dobe veľa známych osobností propaguje na sociálnych sieťach naozaj veľkú osvetu a výzvu smerujúcu k ženám, aby boli samy sebou, teda autentické. Vy patríte práve k nim, je táto téma pre vás dôležitá?

Je to asi najdôležitejšia téma dnešnej doby. Z môjho pohľadu. Dlho sme sa báli byť autentické a samy sebou, až sa z toho stal tak silný “zvyk”, že dá naozaj veľa práce, začať to robiť inak. A práve preto som aj založila platformu Červený Stan. Tam sa to spolu učíme, komunikujeme a prichádzame na veľa svetlých momentov, ktoré si odtiaľ odnášame. Nečakala som ,že vznikne až tak silná komunita a som za ňu veľmi vďačná. Od septembra som oficiálne hrdou študentkou psychológie, a teda idem sa na tú ľudskú dušu pozrieť trošku podrobnejšie, aby som vedela odovzdať mojim ženám v Červenom Stane ešte viac a veľmi sa na to teším.

Mirka sa teší na kolegov zo spravodajstva, s ktorými nepracovala 8 rokov. Foto: Archív MK

Mirka, ste známa aj svojim kulinárskym umením. Kedy sa môžeme tešiť na váš ďalší autorský počin? 

Ja som tak vyhorela pri písaní mojej prvej kuchárskej knihy, že mám veľký rešpekt pred písaním ďalšej. Ono napísať kuchársku knihu je veľká zodpovednosť, ak to beriete seriózne. Aby ste mali istotu, že sa recepty vždy podaria, musíte ich x-krát skúšať znova a znova. Fotiť ich, stajlovať. I keď sa z prvej predalo takmer 10-tisíc kusov, a teda moja námaha nevyšla nazmar, na tú druhú si všetci asi počkáme. Možno aj ďalších pár rokov. Teraz mám ale v hlave iný “knižný” nápad. Keď to „klapne“, bude to veľká paráda, tak držte palce.

Médiami prebehla informácia, že nahradíte v televíznych novinách Lenku Vavrinčíkovú, ktorá odchádza na materskú dovolenku… Ako vnímate túto ponuku?  

Tu sa mi zase tlačí na jazyk slovné spojenie “ženská spolupatričnosť”.  Lenka potrebuje, aby sme jej pomohli so službami a dočasne ju zaskočili, tak to s Daničkou rady pre ňu urobíme. Je to jej miesto a my sme len dočasný záskok, kým bude Lenka potrebovať. Teším sa na pracovnú zmenu na chvíľu, na kolegov zo spravodajstva, s ktorými som nepracovala 8 rokov. Bude to príjemné spestrenie mojej práce a veľmi sa na to teším.