Komentár Petra Nôtu: Ako Boris s Igorom vypiekol alebo pečie celá RODINA a Igor im to mastí

Inevstigatívny novinár Peter Nôta. FOTO Archív PN

Dňa 27.9.2021 sa prezidentka Zuzana Čaputová stretla s premiérom Eduardom Hegerom. Téma stretnutia Dianie v bezpečnostných zložkách a celková situácia na Slovensku. Otázkou ostáva, či je táto téma témou dňa, alebo sa ňou mala stať už 17. mája 2021, kedy došlo ku stretnutiu v špeciálnej miestnosti SIS (nedá sa odpočúvať). Tohto (ne)utajeného stretnutia sa zúčastnili – riaditeľ SIS Michal Aláč (nominant Sme rodina), prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (v tom čase Za ľudí, momentálne SaS), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka (lobovali Sme rodina, Gučík a získal aj hlasy strany Smer SD a Hlas-SD), špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (loboval osobne Igor Matovič), policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó. V tom čase už Vladimír Pčolinský na základe rozhodnutia súdu sedel vo vyšetrovacej väzbe.

Najpodstatnejšou informáciou ale je, že ešte pred týmto utajeným stretnutím vstúpil do SIS občan s menom Makó. O “uprataní” Makóa do SIS vedel podľa všetkého aj expremiér Matovič. On ale popiera, že sa tam dostal na jeho odporúčanie. Tu by som sa ale zastavil. Ako je vôbec možné, že človek, ktorého do centra politickej CHOBOTNICE nominovala nitrianska organizovaná zločinecká skupina, skončí v SIS ako „eso“ protikorupčnej vlády?

Dnes vieme, že úlohou šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Makóa bolo žehliť, zahlaďovať, nevidieť, nepočuť, odpočúvať a sledovať… Technologické kapacity (odklepnuté šéfom organizovanej politickej mafie) na odposluchy a sledovanie mali ako tajná služba. Podľa dostupných informácií mali právomoci aj na “náhodný odposluch”, preto sa cez KÚFS vykonávali “previerky” financovania opozičných strán a ich predstaviteľov.

Prečo tento pán skončil pod ochranou SIS? Tak to je najväčšie tajomstvo trojlístka Matovič, Pčolinský, Kollár. Tu je nutné dodať, že Matovič dodnes tvrdí, že on Makóa do SIS neodporučil. Ale potvrdil, že túto informáciu od začiatku mal. Dnes je možné s určitosťou tvrdiť, že vďaka protikorupčným politikom sa jeden z exponovaných “našich ľudí z čias Fica” stal chránencom SIS (ktorá oficiálne spadala pod Matoviča, ale podľa koaličnej dohody ju dostala Sme rodina). Kto teda odporučil Makóa do SIS s určitosťou nezistíme. Ak to nebol Matovič, tak potom jedine niekto zo Sme rodina. A tu narazila kosa na kameň. Kollárovi vypracoval stanovy strany A. Vajda. No bezpečnosť a pokladňu dostali na starosti Vladimír Pčolinský a Milan Krajniak. Ak šéf tajnej služby prikryje niekoho, kto vidí viac ako 10 rokov do financií politikov, podnikateľov, mafiánov, tak to nikdy nie je z dôvodu “obrodenia” člena zločineckej skupiny. Vždy pri takýchto prípadoch je nutné si zapamätať: Pri ochrane vagabunda sú vždy iba dva dôvody. Prvým dôvodom sú informácie a druhým dôvodom je, “aby o mne nerozprával”.

Ako už vieme, smerochobotnica žila z podvodov na DPH, eurofondov, tunelovania štátneho rozpočtu, ale aj z výroby nelegálnych cigariet (jedná sa o biznis v desiatkach miliónov eur). Okolo tohto biznisu sa obšmietal aj Zoroslav K., momentálne vďaka 363 nevinný a bezúhonný občan. Ako vieme, SIS sa ešte predtým postarala o bezproblémové fungovanie jeho “dreveného mobilu”. Či za “službu” dal Zoroslav všimné (40-tisíc), alebo nedal, je v tejto chvíli úplne nepodstatné. Podstatné je to, že SIS chránila ľudí ako Makó, Zoroslav a tak ďalej.

Nebola táto ochrana tajných z Vajnorskej iba preto, lebo za čias Fica veselo kooperovali na biznise a napakovali si vrecká? Alebo ich vzali pod ochranu preto, lebo vďaka “náhodným odposluchom” mali informácie o justičnej mafii, o mafii v polícii, o mafii v politike, o mafii s tabakom, o praní špinavých peňazí pre politikov a politické strany. Určite si všetci spomínate ako Matovič tajne nahral Radoslava Procházku, ktorý chcel financovať svoju kampaň aj takzvane “kešom – na drevo” bez daňového dokladu. V tom čase Igor Matovič neprezieravo s danou informáciou vyšiel von. No a naštval tým jednu finančnú skupinu (financovala stranu SIEŤ), ktorá mu od tej doby ide po krku. Svojou nahrávkou v tom čase vyplašil mnohých politikov, ktorí mu od tej doby nedôverujú a neveria mu. Toto jeho insitné politické správanie mu do budúcnosti prinesie ešte veľa problémov (lebo aj jeho nahrávali) a so zverejnením nahrávok sa na druhej strane barikády počíta.

Ale vráťme sa ku veľkej politike, SIS a kajúcnikom. Krajniak a Pčolinský mali od mladosti blízko ku politike. Najskôr boli u ministra vnútra Vladimíra Palka, potom u ministra vnútra Daniela Lipšica. U Daniela Lipšica ako ministra vnútra bol štátnym tajomníkom od 21.júla 2010 (dovtedy špeciálny prokurátor) Maroš Žilinka – dnes Generálny prokurátor SR. Potom padla Radičovej vláda a vyhral Fico. Lipšic zakladá novú politickú stranu NOVA (Nová väčšina), ale nemá podporu voličov a Pčolinský spolu s bratom odchádzajú a časom sa spoja s Borisom Kollárom v úspešnom politickom príbehu Sme rodina. Ak ste pozorne čítali, tak podľa tejto spleti funkcií a prechodov medzi politickými stranami ste určite zistili, že táto partia okolo Matoviča a Kollára mala ku sebe dlhodobo veľmi blízko. Lenže toto všetko platilo až do doby zatknutia Pčolinského. V tejto chvíli Boris Kollár znervóznel a začal vykonávať nezmyselné a nátlakové kroky, ktoré racionálne uvažujúci analytik nepochopí. Boris vždy hral s odkrytými kartami, ale teraz nielenže odkryl karty, ale začal otvorene vydierať a iracionálne sa spájať s Ficom.

A teraz sa znova môžeme vrátiť ku koreňu problému, ktorý môžem nazvať “Akcia pred zatknutím šéfa SIS Pčolinského”. Základná otázka znie: Cui bono? V čí prospech? Tu je nutné si uvedomiť, že kým bol Lipšic advokátom, zastupoval aj námestníka šéfa SIS Borisa Beňu. A toho “natrel kajúcnik” prikrytý SIS-kou Makó, ktorý vytiahol informáciu o úplatku 40-tisíc eur od Zoroslava Kollára pre vedenie SIS. Podľa kajúcnika si to mali rozdeliť. Teraz sa pri tomto tvrdení pristavme. Makó mal za Fica na starosti takzvanú finančnú tajnú políciu. Jeho úlohou bolo nevyšetrovať, ale zbierať informácie a utajiť ich. Makó novej garnitúre mal čo ponúknuť, preto ho SIS prikryla. Nápad hodný argentínskej telenovely, ale nie je realizovateľný na Slovensku. Prečo? Naše politické reálie sú úplne iné ako v argentínskych telenovelách. Makó zo všetkého vykĺzol ako úhor. Ale za cenu, že uspokojil všetky strany, a teda aj Fica. Preto do určitej doby hovoril len o ľuďoch zo Smeru a SNS. No a ako bonus udal na záver “vykúpenia” človeka, ktorého dosadili Boris Kollár a Igor Matovič. Asi je číra náhoda, že už mesiac predtým Fico na tlačovkách hovoril o politických procesoch a prirovnával ich ku 50. rokom 20. storočia. Všetky indície vedú k tomu, že Makó na záver poslúžil viac Ficovi ako tejto vláde. Jeho svedecká výpoveď poškodila korunného princa (expokladníka) Sme rodina, ale aj Lipšicovho politického súputníka či už na Ministerstve vnútra, alebo v strane NOVA. Pčolinský sa z politiky poznal ako s Lipšicom, tak aj so Žilinkom.

Je nutné si uvedomiť, že keď sa Vladimír Pčolinský stal riaditeľom SIS, tak mal na všetkých dôležitých miestach kamarátov a politických súputníkov. Ako príklad uvediem – Kollár predseda parlamentu, Matovič premiér (teraz minister financií), Žilinka generálny prokurátor a Lipšic špeciálny prokurátor… SIS ovládla najdôležitejších kajúcnikov a získali kľúče od miešačky – informácie o financiách politikov, policajtov, prokurátorov, sudcov, tajných a mafie. Všetko im klapalo ako hodinky. Ešte aj video z radovánok Pelleho je na dosah. Moc, pocit neohrozenia a kamarátov na dôležitých miestach z VÁS robí terč. Ak si nedávate pozor a len plníte príkazy, ľahko sa stanete obeťou “spravodajskej hry”. Zo strany Matoviča, Kollára, ale aj Pčolinského či Mikulca bolo ľahkovážne si myslieť, že druhá strana spí a trasie sa od strachu. Nikto z politikov si totižto nechcel pripustiť, že druhá strana barikády (schovaná v zákopoch) sa pripravuje na razantný a rýchly útok. Ich naivná viera v transparentnosť a zákonnosť narazila na dobre zohratú partiu politikov a kapitánov priemyslu a finančníctva.

Makó vystrelil z Auróry. Fico zavelil do útoku a dezorientovaný Kollár s Petrom Pčolinským bežali s kvákajúcim davom opozície a uverili teórii o zlých policajtoch v NAKA a dobrej inšpekcii MV. Fico im (Sme rodina) ponúkol svoju politickú “Alegóriu jaskyne”, ktorej Kollár a spol. uverili a spustili niečo, čo Matovič nazval v denníku POSTOJ “po zatknutí Pčolinského sa začali diať čudné veci”. A ja dodám, že sa ešte len začnú diať. Dôvod? Neschopnosť urobiť čistky v najdôležitejších inštitúciách, akými sú polícia, prokuratúra, súdy, RTVS, TASR, všetky ministerstvá, ale aj také jednoduché inštitúcie ako AVF a podobne. Vďaka svojmu nekonaniu a sústredeniu sa na hádky s koaličným nepriateľom SaS totiž Matovičovi unikali dôležité informácie. Matovič nevedel o ničom. Nevedel o plánoch Fica, Penty, oligarchov, inšpekcie… On riadil štát cez Facebook, a to dosť infantilným spôsobom. Keďže jeho nepriatelia veľmi rýchlo zistili, ako ho ovplyvniť a ako zatlačiť do kúta, tak použili jeho vlastné zbrane. Tými sú Facebook, zosmiešňovanie, nahrávanie, plagáty, truhla, návšteva bydliska a vylepšili to o profesionálnych trolov a bolo vymaľované. Vyvolali vládnu krízu, zbavili ho postu premiéra, potom už stačilo len využiť Makóa a zrazu sa vládnej koalícii všetko zrútilo. Aj preto tvrdím, že utajená porada v priestore SIS bola už len panoptikom neschopnosti vládnuť. Bola ukážkou strachu a zbabelosti. Najhoršie na tom je, že do tejto Kollárovej hry vtiahli aj prezidentku Čaputovú. Premiér Heger túto “poradu” nemal vôbec zvolávať. Lebo aj on bol do porady len vtiahnutý. Ak to nevedel, tak to je veľmi zle. Pretože už v čase tajnej porady mala Inšpekcia MV na stole všetky “náhodné odposluchy” SIS a na vyšetrovateľov NAKA sa splietala sieť prapodivných obvinení. SIS sa zároveň postarala o to, aby sa to elitní vyšetrovatelia NAKA dozvedeli (začiatkom júla), teda ešte pred zatknutím. V terminológii armád a tajných služieb sa tomu hovorí “Hra na kura” . Víťazom tejto hry je zatiaľ Róbert Fico. Dokonca si dovolím tvrdiť, že v tejto hre prehrala aj prezidentka Čaputová.

Momentálne východisko z danej situácie je len jedno. Kollárovi musia odobrať SIS a RTVS. Vladimír Pčolinský by sa mal stiahnuť z verejného života a prestať chodiť po médiách ako popová hviezda. Kollár by mal začať riešiť vzťahy v koalícii a prestať sa stretávať s Ficom a Pellegrinim. Matovič by mal prestať rozohrávať spravodajské hry, lebo im nikdy nerozumel (kauza Pčolinský a Makó v SIS to len potvrdzujú). Premiér Heger by mal vyčistiť Mikulcovi žalúdok a ten by mal odovzdať riadenie polície prezidentovi PZ Hamranovi (on už vie, čo má robiť). Premiér Heger by mal prevziať zodpovednosť za SIS, dosadiť “Čističa” a začať budovať SIS od podlahy. Z vlády by mali odísť všetci, čo sa hádajú. Len vtedy občan začne dôverovať v štát a jeho inštitúcie. Ak sa tak nestane, Fico môže ešte tento rok rozložiť a zvrhnúť vládu. Ak ale vláda začne daný skorumpovaný a mafiánsky priestor skutočne čistiť, tak podľa mojich informácií zo Súmračnej si Róbert Fico stiahne chvostík a bude sa snažiť dohodnúť: napríklad vymeniť “Peňaženku” za 4 osoby (pravdepodobne elitných policajtov NAKA a šéfa inšpekcie). Je nutné si konečne uvedomiť, že aj NAKA má tromfy v rukách, len politici o nich nevedia.

Zároveň trošku Igorovi Matovičovi napoviem. Rajecký je akoby jednou nohou na Slovensku. Jemu sa nebude chcieť 15 rokov hniť v base. Ak sa začne “kajať” a spomínať si, tak celé OĽaNO na čele s Matovičom pochopia, čo je alfa a omega správania sa jedného “rodinne založeného” koaličného partnera. Toto je skôr príprava pôdy na stopenie rajeckého výpovede… Matovič, Heger, Mikulec, Kolíková, Remišová, Sulík a spol., si musia v prvom rade uvedomiť, že v politike sú oficiálne výstupy len preto, aby odpútali pozornosť verejnosti od jadra problému. Problém je, že jadro problému zatiaľ Igor Matovič a jeho družina nepochopili. Preto je tu kríza s dôverou v štát a štátne inštitúcie. Presne tak, ako terajšia opozícia prečítala Matoviča, tak oni by mali mať prečítaného Fica (časté tlačovky a pokus o výmenu dôležitých ľudí, funkcií…), Pellegriniho (túžba po luxuse), Kotleba (uložené videá v osobnom počítači)…

Autor je investigatívny novinár.