Zostáva len dúfať, že podpora západu vydrží a Ukrajincom sa podarí vykopať okupantov tam, kam patria – do Mordoru

Pri nezmyselnom ruskom ťažení prichádzajú o svojich blízkych mnohí Ukrajinci. Zdroj FOTO: FB Ukraine.ua

Mnohí Ukrajinskej ofenzíve v Záporiží vyčítajú pomalosť alebo neefektívnosť. Do veľkej miery je však pravdou úplný opak. Ukrajinci postupujú.

V prvom rade treba povedať, že Ukrajinci stále postupujú rýchlejšie, ako sa darí postupovať Rusom kdekoľvek na frontovej línii už minimálne rok. Všetky ruské pokusy o ofenzívu od ukončenia ich ofenzívy v Bachmute zlyhali. Či sa bavíme o ofenzíve na Vuhledar alebo o pokusoch o ofenzívu na Kupjansk a Lyman. Rusi na dlhú dobu stratili schopnosť iniciatívnej ofenzívy a vo všeobecnosti sa predpokladá, že ich momentálna taktika je udržať čo najviac územia, ktoré okupujú a pokúsiť sa zmraziť konflikt.

Ukrajinské ciele zostávajú nezmenené. Hlavným cieľom je odrezanie Krymu od pevninského koridoru a tým pádom uväznenie ruskej armády na Kryme takpovediac bez možnosti evakuácie. Rusi sú si toho dobre vedomí, a tak aj vyzerá ich obrana v Záporiží.

Najlepšie a najdôslednejšie bránia Rusi prvú obrannú líniu z troch. Je extrémne zamínovaná a doslova každá línia stromov je premenená na Ruské obranné pozície plné zákopov. Ukrajinci boli a ešte stále do veľkej miery sú odkázaní na boj muža proti mužovi, keďže ťažká technika sa pri útokoch na ruské obranné pozície stáva ľahkou korisťou pre ruské drony a delostreleckú paľbu. Každý jeden meter oslobodeného územia je vykúpený krvou ukrajinských obrancov.

Najmarkantnejší úspech Ukrajinskej ofenzívy je nateraz oslobodenie Robotyne. Rusi tu koncentrovali svoju obranu v snahe zastaviť Ukrajinský postup, čo sa im nepodarilo. Ukrajinci posledný mesiac konsolidujú zisky v okolí dediny a pripravujú si pôdu pre ďalší postup. Napriek nespočetným ruským pokusom o protiútoky sa im Robotyne znovu dobyť nepodarilo a s najväčšou pravdepodobnosťou sa im to už ani nepodarí.

Ďalšie kroky Ukrajinskej ofenzívy môžeme len hádať, no dá sa predpokladať, že budú útočiť v smere na Novoprokopivku a Verbove. Na perifériách oboch mestečiek už Ukrajinské jednotky videné boli, je teda len otázkou času, kedy boj o tieto dve usadlosti prepukne naplno.

Čo sa týka vyhliadok do blízkej budúcnosti, do zimy je pravdepodobné, že sa Ukrajincom podarí oslobodiť Tokmak. Melitopoľ a Berdyansk nepovažujem nateraz za dosiahnuteľné. Treba však povedať, že o ich dosiahnutí v rámci tohoto roku hovoril vždy skôr fantasti.

Ruská obranná taktika je založená na urputnom bránení opevnených pozícií až takpovediac do posledného dychu a na následných protiútokoch na tieto stratené pozície. Ich cieľom je nedať Ukrajincom vydýchnuť a snažiť sa ich postup spomaľovať až zastaviť. Táto taktika sa ukazuje ako relatívne efektívna, hoci za cenu monštruóznych strát. Na záporožskom fronte de facto už nefiguruje jednotka, ktorá by v nejakej fáze vojny neutrpela ťažké straty. Rusi na najvážnejšie miesta frontu posielajú aj to málo výsadkárov, ktorí im zostali, a tí ubúdajú. Podľa môjho názoru práve na nich stojí celá ruská obrana a oni sú v tomto momente hlavným dôvodom, že sa ešte Rusom na viacerých miestach nerozpadol front.

Vojna na Ukrajine je aj v tomto momente v tzv. opotrebovávacej fáze. Ide o to, kto dlhšie vydrží nápor. Nateraz to vyzerá, že navrch majú Ukrajinci. Zostáva len dúfať, že podpora západu vydrží a Ukrajincom sa podarí vykopať okupantov tam, kam patria – do Mordoru.

Autor článku: Jakub Pohle, publicista