„Technika Excalibur v existujúcich verziách stratila svoj potenciál,“ uvádzajú ukrajinské hodnotenia, ktoré získal The Washington Post. V praxi na bojisku tak prišla o prívlastkok superzbrane. Ide však o viaceré druhy satelitne navádzanej munície americkej výroby, ktoré dokážu ruské rušičky významne oslabiť. Po zlyhaniach v boji ich ukrajinská armáda musela prestať používať. Kyjev preto požiadať Spojené štáty o pomoc pri získavaní technických vylepšení od výrobcov týchto zbraní.
Exprezident Ruska Dmitrij Medvedev pohrozil Poľsku „rádioaktívnym popolom“. Jeho slová mali byť reakciou na výroky poľského ministra zahraničných vecí R. Sikorského, ktorý sa pre The Guardian vyjadril o možnej reakcii USA v prípade, ak Rusko na Ukrajine použije jadrové zbrane. „Američania Rusom povedali – ak odpálite atómovku, tak aj keby nikoho nezabila, zasiahneme všetky vaše ciele na Ukrajine konvenčnými zbraňami a všetky zničíme,“ povedal Sikorski. Jeho tvrdenia však D. Medvedev vyvrátil s tým, že nič také Spojené štáty nepovedali. „Zásah našich cieľov Američanmi by znamenal začiatok svetovej vojny,“ vyhlásil Medvedev, ktorý reagoval aj na žiadosť poľského prezidenta A. Dudu o rozmiestnenie amerických taktických zbraní na poľskom území: „Varšava nebude opomenutá a isto dostane svoj diel rádioaktívneho popola.“
Ruský prezident Vladimír Putin je vraj pripravený zastaviť boje na Ukrajine, pokiaľ súčasťou prímeria bude podmienka zachovania hraníc Ruska a Ukrajiny podľa súčasnej frontovej línie. Ak túto jeho podmienku Ukrajina neprijme, boje budú pokračovať, píše tn.cz na základe informácií agentúry Reuters. „Prezident Putin opakovane dával najavo, že Rusko je otvorené dialógu, aby dosiahlo svojich cieľov. Naša zem nechce večnú vojnu,“ Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Podľa medializovaných informácií Putin pochopil, že nové pokroky by vyžadovali dalšiu celonárodnú mobilizáciu, čomu sa chce vyhnúť. Po prvej mobilizácii mala klesnúť jeho popularita. Podľa zdrojov z okolia ruského prezidenta sa vraj mal Putin zmieniť, že doterajšie vojnové zisky stačia k tomu, aby „ruskému ľudu prezentoval víťazstvo ich zeme“. Ukrajinský prezident V. Zelenskyj sa vyjadril, že mier za Putinových podmienok nie je možný.
Na zastavenie Putina na Ukrajine musí NATO urobiť tri veci, tvrdí britský vojenský expert. Podľa Jacoba Parakilasa je dôležité, aby západní lídri stáli za ukrajinským prezidentom V. Zelenskym. Ako povedal pre Daily Express, v prvom rade potrebuje Ukrajina viac munície protivzdušenj obrany a delostrelecké granáty. Bez nich nemôžu ukrajinské sily reagovať na bombardovanie, čo ich núti rozptýliť svoje jednotky a stávajú sa zraniteľnými voči hromadnému útoku ruskej armády. V dlhodobom horizonte je následne kľúčové znovuzískanie strateného územia. K tomu potrebuje od západu viac tankov a bojových vozidiel. „Bude tiež potrebovat mobilnú protivzdušnú obranu a lietadlá, ktoré ju ochránia pred ruským leteckým útokom, a zbrane schopné útočiť na dlhé vzdialenosti,“ povedal. Ukrajinci sú podľa neho vyčerpaní, ale odhodlaní získať svoju zem naspäť, no významným promlémom je nedostatok vojakov. „Prečo sme sa dostali do tejto fázy? Prerušenie dodávok americkej pomoci nepomohlo, ale to nie je jediný dôvod. Skutočnosť, že ukrajinská protiofenzíva v lete 2023 priniesla obmedzené výsledky, potvrdila ruskú teóriu, že by si Rusko mohlo zabrať územie za obrovskú cenu, udržať si ho a pripraviť sa na dalšie útočné výpady,“ dodal Parakilas.
V Kremli začali padať hlavy vysokých úradníkov. V poslednom období kvôli korupcii na tomto ministerstve skončil už štvrtý generál pre podozrenia z korupcie, upozorňuje Financial Times. Naposledy bol zatknutý generál Vadim Šamarin pre podozrenia z finančných podvodov, pričom mu hrozí trest až 15 rokov s pokutou až desaťnásobku úplatku. Vladimír Putin nedávno vymenil aj ministra obrany Sergeja Šojgua, predtým zadržali generálov Jurija Kuznecova a Ivana Popova, ktorí sú obvinení z prijímania úplatkov. „Boj proti korupci nie je kampaňou, je to práca, ktorá neustále pokračuje,“ povedal Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa.
Desaťtisíce Rusov, ktorí po invázii na Ukrajinu utiekli do Turecka, sa pre vysoké životné náklady a problémy s povolením na pobyt presúvajú do iných krajín. Podľa dánskych štatistík z Ruska od napadnutia Ukrajiny odišlo približne 800-tisíc Rusov, ktorí nesúhlasili s Kremľom vedenou vojnou, resp. sa útekom z Ruska snažili ochrániť seba či svoj majetok pred sankciami Západnej Európy, prípadne sa chceli vyhnúť mobilizácii. Podľa štatistiky tureckých úradov klesol počet ruských občanov v Turecku z hodnoty 154-tisíc z konca roka 2022 na 96-tisíc, čo je údaj z tohto mesiaca. Mnohí Rusi z Turecka odišli do Srbska alebo do Čiernej Hory. Dôvodom môže byť aj vysoká inflácia, ktorá v Turecku dosiahla takmer 70 percent, prudko narastajúce náklady na život aj problémy s povolením na pobyt.
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie