Izrael v kliešťach. Jeho návrh na dvojmesačné prímerie s Hamasom bol a je absurdný

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Počiatkom týždňa prinieslo CNN správu, že Izrael ponúkol Hamasu dvojmesačné prímerie výmenou za všetkých stále zadržiavaných 136 rukojemníkov. Ak by gazanskí Arabi na tento návrh pristúpili, židovský štát by nepochybne držal slovo a svoju vojenskú operáciu v Pásme Gazy by na dva mesiace zastavil.

Malo by to síce nedozerné následky (Hamas by sa dokázal stabilizovať, dostal by do pásma ďalšie zbrane, upevnil by si svoju otrasenú pozíciu), ale Izrael do toho rizika išiel s ľahkou mysľou. Vtip (skôr smutný ako humorný) spočíval v tom, že dobre vedel, že Hamas a ostatné teroristické skupiny túto ponuku nikdy nepríjmu. Rukojemníci sú ten najdôležitejší žolík, ktorým disponujú a za nejaké prímerie sa ho nikdy nevzdajú. Velitelia Hamasu sú koniec-koncov zatiaľ v bezpečí v podzemných tuneloch a voči životu gazansko-arabských civilistov na povrchu prechovávajú asi také city, ako voči psom (pes sa považuje za niečo nečisté).

Izraelské podmienky sú nesplniteľné

Návrh izraelskej strany, ktorý druhej strane odovzdali katarskí a egyptskí prostredníci, totiž zahŕňa požiadavku, aby Gazu opustili aj velitelia Hamasu. Podľa dvoch izraelských vysokopostavených úradníkov schválil vojenský kabinet podrobnosti tejto dohody už pred desiatimi dňami a teraz čaká na odpoveď Hamasu a ďalších skupín.

V návrhu dohody sa predpokladá, že v prvej fáze gazanská strana prepustí ženy a mužov, ktorí majú nad 60 rokov a okrem toho rukojemníkov, ktorí sú v kritickom zdravotnom stave. V ďalšej fáze prepustia „ženských vojakov“ a mužských civilistov pod hranicou 60 rokov. Potom prídu na rad „mužskí vojaci“ a nakoniec pozostatky tiel rukojemníkov, ktorí prišli o život.

Na oplátku sa obe strany dohodnú, koľko palestínskych väzňov Židia prepustia za každého navráteného rukojemníka počas každej implementovanej fázy, pričom sa bude súčasne rokovať o tom, ktorí palestínski väzni budú prepustení.

Dohoda si vyhradzuje právo na to, aby v hlavných ľudnatých centrách Gazy boli rozmiestnení izraelskí vojaci, ktorí budú monitorovať návrat Gazanov z juhu na sever.

Každý by mal vedieť, že Hamas a jemu podobné ozbrojené skupiny takéto podmienky nikdy nemôžu akceptovať. Priznali by tým porážku. Pre gazanských civilistov by to bolo sklamaním, pretože by už nešlo o okupáciu Gazy ako v starej dobrej minulosti. Počas tejto zlatej okupačnej éry tam Izraelčania vybudovali cesty s pevným povrchom, nemocnice, kanalizáciu a ďalšiu civilnú infraštruktúru. Zlatá éra okupácie sa už nevráti, Gazania sa o seba budú musieť starať sami, v lepšom prípade budú rozkrádať kamióny s medzinárodnou pomocou, v tom im izraelskí vojaci nebudú brániť. Budú uzavretí na svojich vojenských postoch, takže už ani nebude možné hádzať pred kamerami medzinárodných televízií hrdinsky kamene na izraelské tanky, ktoré len krúžili po uliciach a nestrieľali.

Izraelská ponuka bolo gesto s dvojakým cieľom

Izrael čelí doma obrovskému tlaku príbuzných unesených rukojemníkov, ktorí vytýkajú vláde, že nerobí dosť pre ich prepustenie. Pre príbuzných sú rodinní príslušníci prioritou, pre vládu a jej premiéra Netanjahua je na prvom mieste večná izraelská mantra od roku 1948 – bezpečnosť štátu. Návrh na prímerie výmenou za rukojemníkov má slúžiť ako dôkaz, že vláda je ochotná pristúpiť k závažným ústupkom. V mnohých iných štátoch sveta (Rusko, arabské štáty) by v podobnom prípade nebrali na nejakých rukojemníkov žiadny ohľad a volili by rozhodne vojenské riešenie. V Moskve pred viacerými rokmi pustili do divadla obsadeného čečenskými teroristami dokonca jedovatý plyn a spolu s teroristami zabili aj množstvo rukojemníkov. V Izraeli to možné nie je.

Druhým cieľom návrhu bolo čeliť medzinárodnej kritike. Izrael v Gaze bojuje už dlho a logicky stúpa aj počet usmrtených civilistov, ktorí slúžia ako živé štíty. Ponuka na prímerie mala dokázať, že židovský štát je ochotný vojnu okamžite zastaviť. Ešte raz, izraelská strana rátala s tým, že Hamas a spol. prímerie odmietnu, čo sa aj stalo.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik