Nakupovali ste už v stánkoch bez obsluhy? V zahraničí nič výnimočné, na Slovensku je to novinka

Samoobslužné stánky fungujú na východe Slovenska. FOTO LK

Pestovateľ Patrik Magdoško zo Zemplína sa rozhodol natoľko veriť ľuďom, že zriadil na predaj sezónneho ovocia a zeleniny samoobslužné stánky. Premiéru mali s jahodami, teraz sú v plnom prúde melóny. Ako to dopadlo? Zákazníci nesklamali.

„Ja idem zbierať na pole ďalšie melóny, nebudem tu stáť. Idem radšej chystať melóny na ďalší rozvoz,“ opisuje pestovateľ Patrik Magdoško.

Okolie pestovateľa ale veľkú dôveru potenciálnym zákazníkom neprejavovalo. Pán Magdoško sa napriek obavám, že by ľudia mohli sortiment ukradnúť, či dokonca siahnuť po pokladnici, rozhodol samoobsluhu zriadiť. Našťastie, obavy okolia sa nenaplnili. Čerstvé a sladké melóny priťahujú stále viac a viac ľudí. „Chodí sa každý deň a prezerá sa zrelosť toho melóna – to je ukazovateľ toho, že sú čerstvé. A myslím, že aj práve vďaka ich kvalite sa týmto stánkom darí,“ vraví pestovateľ.

V stánkoch zabezpečujú stále čerstvú domácu úrodu. FOTO LK

V pokladnici sa dokonca ocitli aj libry či franky. Ak chýbala hotovosť, zákazníci napísali priamo na uvedené telefónne číslo, kde si číslo účtu vyžiadali. „Predali sme desaťkrát viac. Na ďalší rok chceme rozšíriť tieto stánky aj o iné druhy ovocia a zeleniny, aby ľudia dostávali to, čo je vypestované v našom regióne a aj takto podporili regionálnych pestovateľov a nenakupovali sortiment zo zahraničia, ktorý častokrát nie je ani čerstvý a kvalitný,“ dodáva pestovateľ zo Zemplína.

Samoobslužné stánky ponúkajú sortiment počas celého týždňa. FOTO LK

Samoobslužné stánky je možné nájsť v rôznych častiach Zemplína. Stabilným je stánok v Strážskom, kde si môžete melóny nakúpiť od pondelka až do nedele. Cez pracovné dni môžu ľudia slovenské melóny kúpiť aj v susednom Humennom.