Očkovanie naozaj výrazne pomáha v boji proti Covidu. Potvrdzujú to aj tieto štatistiky

Kompletne zaočkovaných osôb druhou dávkou vakcíny na Slovensku je 2 025 189 ľudí. FOTO TASR/AP

Kompletne zaočkovaných osôb druhou dávkou vakcíny na Slovensku je 2 025 189 ľudí, pričom za predošlý deň pribudlo 5 836 zaočkovaných. Kým prvú dávku dostalo už 2 269 475 ľudí a prvoočkovaných za uplynulý deň pribudlo 1 855, stále chýba k dosiahnutiu 60 % zaočkovanosti ešte 1 030 525 osôb. Z týchto čísiel vyplýva, že Slovensko sa zatiaľ neteší z vysokej zaočkovanosti.

Inštitút pre stratégie a analýzy upozornil na to, že v máji a júni 2021 bolo na Slovensku celkovo nakazených 18 135 ľudí na COVID-19, z toho 91 % nebolo zaočkovaných. Podobne sú na tom aj iné krajiny ako napríklad Holandsko a Francúzsko, kde sú medzi nakazenými väčšinou nezaočkovaní.

Zdroj: Inštitút pre stratégie a analýzy – ISA

Anglické dáta hovoria, že očkovanie je najefektívnejšou prevenciou aj proti nákazlivejšiemu delta variantu. Preto sa už COVID-19 stáva najmä pandémiou nezaočkovaných.  

Tretia epidemická vlna

Dáta ukazujú, že na Slovensku sa už dvíha tretia epidemická vlna, ktorú poháňa práve infekčnejší delta variant koronavírusu. Okrem toho, že sa šíri výrazne rýchlejšie ako predchádzajú mutácie, môže sa prejaviť aj čiastočne inými príznakmi. Podľa ministerstva zdravotníctva sa delta variant prejavuje ako bežné sezóne prechladnutie.

Najčastejšie sa infikujú delta variantom mladšie osoby, aj z toho dôvodu častokrát dochádza k podceňovaniu príznakov a šíreniu ochorenia. Očkovanie je efektívne aj pri tomto variante Covid-19.

Zdroj: MZ SR

Až 76 % nových prípadov za posledné dva týždne bolo medzi nezaočkovanými osobami. Vďaka očkovaniu sa stáva z ochorenia Covid-19 preventabilná choroba, informuje ministerstvo zdravotníctva.

Prepuknutie tretej vlny hrozí paradoxne v hlavnom meste. Zdravotnícky analytik Martin Smatana v rozhovore pre portál vZdravotnictve.sk upriamil pozornosť na Bratislavu. Na jednej strane hlavné mesto chváli za vysokú mieru zaočkovanosti, ale na druhej strane netreba zabudnúť, že doprava do Bratislavy vedie z Nitry a Trnavy a pokiaľ sa tieto mestá neposnažia dosiahnuť vyššiu mieru zaočkovanosti, tak Bratislava bude pre ľudí rizikom.