Ako by toho svet nemal dosť! Americké varovanie pred čínskym dobrodružstvom na Mesiaci

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Bill Nelson, bývalý senátor za štát Florida, astronaut (raketoplán Columbia), v poradí 199. človek vo vesmíre a riaditeľ americkej NASA (Národnej agentúry pre letectvo a vesmír) poskytol nemeckému denníku Bild rozhovor, ktorý sa nedá nazvať inak ako alarmujúci. Vyjadruje sa k možnosti, že technologicky expandujúca Čína môže pristáť na Mesiaci, “zabývať sa “ na ňom a potom odmietnuť púšťať tam astronautov, resp. kozmonautov z iných krajín. “Teraz je to naše, vypadnite!“ Takto to podľa Billa Nelsona z NASA môže vyzerať v blízkej budúcnosti.

Fantázie alebo námet na vedecko-fantastický román?

Nelson tvrdí, že Čína už dala najavo, že ak sa usadí na Mesiaci ako prvá, každého, kto sa k jej revíru priblíži, jednoducho zostrelí. Varovné signály podobného čínskeho správania vraj existujú už dnes, keď si Čína nárokuje Juhočínske more, Taiwan alebo severné oblasti Indie. Autor rozhovoru pre Bild nešetrí prezidenta Joe Bidena, ktorý ho inak do funkcie riaditeľa NASA menoval, a kritizuje ho za jeho nezáujem o Mesiac. Naopak, chváli známeho amerického miliardára Elona Muska, jeho “vesmírne” plány a odhodlanie postaviť sa Číne. “Nachádzame sa v druhom kole zápasu o Mesiac, teraz ide o to, kto si ho udrží, USA to flákajú,” cituje Nelson Richarda Fishera, odborníka zo špičkového Medzinárodného hodnotiaceho a strategického centra (International Assessment and Strategy Center). Podľa Nelsona Čína nerešpektuje ani medzinárodné právo všeobecne a ani konkrétne zmluvy.

Kozmická zmluva

Medzinárodných zmlúv je v dnešnom svete toľko, že o nich nemá poriadny prehľad ani zdatný odborník. Jedna z nich, ktorú vraj Čína nemá v úmysle dodržiavať, je Zmluva o zásadách činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru vrátane Mesiaca a iných nebeských telies.

Táto zmluva z roku 1967 má natoľko zložitý názov, že sa mu skrátene hovorí Kozmická zmluva. Určuje princípy pre pôsobenie štátov vo vesmíre. Okrem iného sa zakazuje umiestňovať na obežnú dráhu Zeme, na Mesiac alebo na nebeské telesá jadrové zbrane a iné zbrane hromadného ničenia, vesmír má slúžiť iba na mierové účely. Explicitne sa uvádza, že kozmický priestor slúži celému ľudstvu. Americkí experti ale spochybňujú ochotu Číny dodržiavať dohodnuté zásady.

Reakcia Číny na obvinenia

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí Číny reagoval, prirodzene, nielen odmietavo, ale ako zvyčajne voči USA až zúrivo. Na pravidelnej tlačovej konferencii pripomenul, že to nie je prvýkrát, keď niekto z NASA „hovorí nezodpovedne a účelovo prekrúca normálne a legitímne kroky Číny vo vesmíre“. Hovorca, samozrejme, útočil práve na Billa Nelsona.

Ťažko posúdiť, či sú obvinenia z americkej strany korektné, úvahy o tom, čo bude s kozmickým priestorom a s Mesiacom sa v súčasnosti javia ako abstraktné vzhľadom na to, čo sa deje na Zemi. Medzinárodné právo predstavuje džungľu, dohody sa dajú inak interpretovať, obísť, nedodržať a koniec koncov existuje možnosť od zmluvy vo vhodnom čase odstúpiť.

Výroky riaditeľa NASA Billa Nelsona pre populárny Bild, inak považovaný skôr za bulvárny denník, pravdepodobne treba chápať ako provokáciu smerom do vlastných radov. Keďže Rusko (bývalý vesmírny šampión) ako veľký kozmický hráč už dávnejšie vypadlo z hry, Čína začína voči USA vystupovať ako nebezpečný vyzývateľ. Mnohí americkí experti sa domnievajú, že americká administrácia to berie na ľahkú váhu.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik