Za každého migranta na našej hranici brali aj tisíc dolárov. Nelegálny prevoz zabezpečoval aj policajt a ďalšie dôležité osoby

Zdroj FOTO: Polícia SR

Policajná akcia s názvom “Pavúk” odštartovala v septembri minulého roka. Organizovaná skupina zabezpečovala prevoz nelegálnych migrantov cez slovensko-ukrajinskú hranicu, v čase akcie polícia vedela o prevoze 27 nelegálnych migrantov.

“Po tej akcii nastal dosť veľký rozruch. Nikto to nečakal. Polícia prišla z ničoho nič, takže nikto nevedel, že nejaká akcia vôbec má byť. Prekvapilo to všetkých. Aj v obci, ktorí vedeli, že tu asi sú nejaké nitky ťahané a napriek tomu o akcii nevedeli,” hovorí náš zdroj z hranice.

“Celkový zisk skupiny je predmetom vyšetrovania, pričom suma sa pohybuje v rozmedzí od 400 do 1 000 USD za jedného migranta. Policajti tiež zaistili veci pochádzajúce z trestnej činnosti ako napríklad vysielačky, fotopasce, rušičky signálov, cigarety bez kolkov, sušinu neznámeho pôvodu, ktorá bude postúpená na skúmanie, či sa jedná o drogy,” upresňuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.

Migranti sa po úspešnom prevoze na Slovensko zdržiaval vo vopred pripravených úkrytoch, kde ich strážili

Cieľovou krajinou bolo Nemecko, kam ich v aute so sprievodným bezpečnostným vozidlom po nejakom čase vozili. Pri akcii bolo celkovo zadržaných osem mužov, z toho traja priamo pri prevoze migrantov. Na jedného zo zadržaných bol dokonca vydaný aj európsky zatýkací rozkaz.

Zdroj FOTO: Polícia SR

Medzi obvinenými figuruje aj 40-ročný František, hraničný policajt z Petroviec

František mal byť informátorom prevádzačskej skupiny. Vinu poprel už pri zadržaní v septembri, pred pár dňami ho ale opäť zadržali. Aj tentokrát vinu popiera. Zatiaľ je v kolúznej väzbe.

“Výsledkom pondelkovej akcie je obvinenie 59-ročného občana Ukrajiny V. L., 40- ročného príslušníka Policajného zboru F. D. a 43-ročného občana Slovenskej republiky V. L. Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii už spracoval na dvoch z obvinených návrh na väzobné stíhanie. Tretí z obvinených – občan Ukrajiny sa zdržiava mimo územia Slovenska, preto bude po ňom vyhlásené pátranie prostredníctvom Schengenského informačného systému a vydaný zatýkací rozkaz,” hovorí hovorca Prezídia SR, Michal Slivka.

Všetkým hrozí maximálne 10-ročné väzenie. Prípad sledujeme aj ďalej.