Nikita Slovák: Spolupráca krachuje na egách politikov. Všetci sa chcú spájať, no zároveň nikto s nikým

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Všetci sa chcú spájať, zároveň nikto nemá s kým. Teda okrem extrémistov a Smeru, ale vlastne ten už sa dávno vypracoval na extrémistickú stranu.

Mňa osobne najviac pobavilo zo strany KDH odmietnutie návrhov Demokratov, pretože sú vraj príliš liberálni. Tak ja teda neviem, čo by vlastne mal ten pravý neliberálny demokrat reprezentovať a hlásať. Bolo mi ľúto, keď pokus prebudovať KDH na modernú politickú stranu zlyhal a definitívne skončil odchodom Hlinu z KDH.

Mňa osobne mnohí považujú za odporcu viery, za bojovníka proti náboženstvám a podobne. Musím to však upresniť, ja nie som bojovník proti viere ani proti náboženstvám. Ale to, proti čomu som určite, je zaťahovanie cirkvi do politiky, evanjelizujúci politici, neustále sa zväčšujúci vplyv kresťanistov v politike a na rozhodovaní parlamentu v sekulárnom štáte. Bojujem za právo neveriť, nepoužívať vieru ako zásterku pre akékoľvek vyhlásenia obmedzujúce celé skupiny ľudí alebo sexuálne menšiny.

Je smiešne, keď kľačiaci Marián Kotleba odovzdáva stranu do opatery Panny Márie, doslova komické, keď sa Sme rodina s predsedom, ktorého životný štýl pripomína arabského šejka, označuje za konzervatívnu stranu. Stále čakám, kedy sa ozvú umiernení veriaci, že Záborská, Kuffovci, Vašečka, Čepček nie sú ich hlasom.

Som spirituálny človek, napriek tomu sa snažím pochopiť moderný svet v celej jeho zložitosti, tým viac mi vadia uzurpátori slobody a tolerancie. Jedným z najhrozivejších spájačov je pre mňa Igor Matovič, človek bez pamäti a spätnej väzby, ktorý jednoducho nechápe, že je jedným z hlavných strojcov krachu pre niektorých „vlády nádeje“. On teda určite nie je spájajúcim prvkom. Spôsobom, akým chápe politiku a svoju úlohu v nej, otrávil množstvo voličov na celé roky.

Nie som za spájanie strán, skôr som za hľadanie prienikov do budúcnosti, za hľadanie možností spolupráce, ktorá nepadne na egách politikov. Som za dohodu demokratických strán o ľudských právach a právach sexuálnych menšín, vadí mi stigmatizácia mojich homosexuálnych bratov a sestier pokiaľ majú rovnaké povinnosti ako všetci ostatní občania. Som za racionálnu diskusiu o úlohe a financovaní cirkví v modernom štáte. Som za neútočenie demokratických strán na svojich prirodzených budúcich spojencov. Lebo ako sa píše v Knihe džunglí, keď je najväčšie sucho, zvieratá pri napájadle na seba neútočia. A ťažko bude niekedy horšie a väčšie sucho ako teraz.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér