Koniec Demänovskej ľadovej jaskyne? Ľadová výzdoba sa roztopila a prvýkrát po zime ani nevznikla

Demänovská ľadová jaskyňa v roku 2017. Zdroj: ssj.sk

Demänovská ľadová jaskyňa v Nízkych Tatrách je už skoro bez ľadu. Kým v minulom roku sme informovali, že sa v nej nachádza najmenej ľadu za posledných sedemdesiat rokov, pričom predtým ľadom pokrytá jaskyňa sa mohla pýšiť už len ľadovcom v hlavnom dóme, tento rok už v jaskyni stĺp ľadu budete hľadať márne. Turisti tak jaskyňu môžu obdivovať už len na fotografiách. Ako informuje RTVS, jaskyniari zvažujú, že ju dokonca premenujú.

Kedysi siahala zamrznutá vrstva až do výšky chodníka, ktorý bol na nej položený. To je už ale dávna minulosť. Ľad začal ubúdať pred 17 rokmi. Podľa Správy slovenských jaskýň za tento stav môže globálne otepľovanie, ktoré prinieslo aj na naše územie teplé zimy. Situáciu však ešte viac zhoršili rekonštrukčné práce elektroinštalácie a osvetlenia v jaskynnom priestore. Kvôli nim bolo nutné v jaskyni uzavrieť vstupy studeného vzduchu.

Archívna snímka. Zdroj: wikipedia.org

V minulom roku sa ľadovec nachádzal ešte v Kmeťovom dóme, ktorý je najnižšie položenou časťou jaskyne. Je to miesto, kde sa ľad držal vždy celý rok. Tento rok je však aj tento stĺp ľadu takmer úplne roztopený. Ľadová jaskyňa tak prestáva spĺňať podmienku, aby sa vôbec mohla nazývať ľadovou a jaskyniari zvažujú, že ju premenujú. Demänovská ľadová jaskyňa je pomerne mladý – storočný názov. Historický názov je Veľká a Malá čierna jaskyňa.

Podľa jaskyniarov však stále existuje šanca na zmenu, nakoľko príroda je nevyspytateľná. No ľad, ktorý tam vydrží po celý rok, je tam zrejme naposledy. V minulosti však v tejto jaskyni ľad vôbec nebol.

Viac o zanikajúcej Demänovskej ľadovej jaskyni sa dočítate aj v tomto článku.