Nikita Slovák: Slovensko, jedna hanba nikdy nestačí. A bude horšie…

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Predstavte si, že by ste sa ocitli v autobuse, ktorý by šoféroval človek bez vodičského preukazu. Ale zdatný straník. Nemal by síce poňatie o šoférovaní, no v každých voľbách by dokazoval svoju lojálnosť. Že sa vám to zdá byť pritiahnuté za vlasy? Tak sa choďte pozrieť na jednotlivé ministerstvá, akí ľudia vedú tento štát.

Ešte stále sme v období hospodárskej recesie. Ešte stále dobiehame následky covidu, energetickej krízy vyvolanej ruskou agresiou. Potrebovali by sme, aby Slovensko viedli najlepší z najlepších, naša loď je malá a vonku zúri búrka. Ale obávam sa, že to, čo sme si teraz zvolili, predčí aj tie naše najhoršie sny. V období, kedy sa potrebujeme skonsolidovať, zjednotiť, je najväčšou starosťou politikov vládnej koalície umlčať opozíciu.

Kvôli odvolaniu riaditeľa RTVS sú schopní zakladať prakticky novú inštitúciu. Poslanec za SNS s víťazným úsmevom sľubuje svojim voličom, že už v septembri neuvidia na obrazovkách už nie verejnoprávnej, ale štátnej televízie Jančkárovú a Makaru. Pre toto bolo potrebné zakladať novú inštitúciu? Pre ich nesmelú snahu pýtať sa čokoľvek poslancov vládnej koalície? Už roky chodili do RTVS ako do svojej kancelárie. Už roky rozhodovali najprv z HZDS, potom zo SNS, alebo zo Smeru, čo sa bude vysielať v televízii, ktorá by mala patriť všetkým občanom. Chodili tam mimochodom aj zo Sme rodina, aj od Matoviča. Nezaujímala ich kvalita vysielania ani technický stav televízie. Zaujímalo ich iba spravodajstvo a politické relácie, vo svojej nadutosti každú otázku moderátorov brali ako osobnú urážku. Ale už im nestačí ovplyvňovať vysielanie, oni ho potrebujú riadiť, nech to stojí, čo to stojí.

A popri tom dostáva smrteľný úder aj najsledovanejšia politická relácia v súkromnej televízii Markíza. Majitelia sa jednoducho rozhodli, že ich kšefty so štátom sú dôležitejšie a hlavne výnosnejšie ako príjmy z reklamy počas politických relácií a dobré meno televízie. A tak sa varíme ako žaby.

Sme druhý najchudobnejší štát EU. Iba okolo štyridsať percent obyvateľstva je pevne presvedčených o guľatosti Zeme. 52 percent obyvateľov verí rôznym konšpiráciám. Idú voľby do európskeho parlamentu, podľa rétoriky nacistických strán „ideme zastavovať šialenstvo Bruselu“. Poslanci, ktorých tam ani predtým nikto nepočúval, idú bojovať proti EU, samozrejme, za štedré platy. Poslanci Smeru podľa bilboardov idú do Bruselu za Fica, ostáva už len niekoľko opozičných strán, ktoré idú do Bruselu za Slovensko.

A aby som nezabudol, Slovensko, ktoré pri jednaniach s WHO, kde sa zúčastňujú vedci celého sveta, zastupuje antivaxer a ortopéd Kotlár, sa dištancovalo od nových zdravotníckych postupov WHO. Podľa príslovia, jedna hanba nikdy nestačí. A bude horšie.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista