Alkohol začal pravidelne piť už v 13 rokoch. Oscarový herec priznáva, že v ich rodine sa táto závislosť dedí

Mel Gibson v roku 1985. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Svetovo uznávaný herec, režisér a producent Mel Gibson je otcom deviatich detí, sám pochádza z veľmi početnej rodiny. V mladosti trpel mániodepresívnou psychózou a už od destva mal problém s alkoholom. Medzinárodné uznanie získal za postapokalytpickú sci-fi trilógiu Šialený Max, ale aj za úlohu policajta v kultovom akčnom filme Smrtonosná zbraň.

Narodil sa v New Yorku do rodiny írskeho pôvodu ako šiesty z jedenástich detí. Jeho otcom bol spisovateľ Hutton Peter Gibson, popierač holokaustu a podporovateľ rôznych konšpiračných teórií. Keď mal Mel dvanásť rokov, rodina sa z ekonomických dôvodov presťahovala do Austrálie, kde vyštudoval National Institute of Dramatic Art a už počas štúdií vystupoval na divadelných doskách.

Ihneď po ukončení štúdia začal pracovať na filme Šialený Max, ktorý mu priniesol medzinárdné uznanie. Ďalší výrazný mílnik v Melovom živote prišiel s rokom 1987, kedy zahviezdil v akčnej komédii Smrtonosná zbraň. Za vrchol jeho kariéry sú považované 90 roky, kedy hral v mnohých filmoch, napríklad Air America či Maverick. Svoje výrazné nadanie nielen pre herectvo, ale aj pre réžiu predviedol vo filme Statočné srdce. Film si z desiatich nominácií na Oscara odniesol päť zlatých sošiek a za réžiu získal Mel aj Zlatý Glóbus.

Mel Gibson na premiére filmu Air America (1990). Zdroj FOTO: wikipedia.org

Začiatkom milénia si zahral tiež v niekoľkých známych snímkach, napríklad vo vojnovom veľkofilme Patriot alebo v romantickej komédii Po čom ženy túžia. Zo svojej pozície, kedy ho obdivovali davy fanúšikov po celom svete, zrejme nadobudol dojem, že môže čokoľvek a to mu poškodilo. Na verejnosť sa totiž dostali jeho homofóbne, antisemitské a rasistické výroky, čo spôsobilo, že jeho popularita začala dramaticky klesať, hereckí kolegovia sa od neho štítili a ako herec sa napokon na desaťročie odmlčal. V tom čase sa venoval poväčšine réžii (Umučenie Krista, Apocalypto). K herectvu sa opäť vrátil v roku 2010.

Mel bol vychovávaný k sedisvakantizmu, ktorý popiera nároky pápeža na svoju funkciu, hoci aktuálne sa vyhlasuje už za katolíka. Herec v mladosti bojoval s mániodepresívnou psychózou. Ako priznal, od trinástich rokov začal pravidelne piť alkohol a v neskorších rokoch mal s alkoholizmom aj výrazný problém. Ako sám povedal, len na raňajky si potreboval dať 5 pollitrových pív. Podľa jeho slov ide o neresť, ktorá sa dedí v jeho rodine. V roku 2006 ho v Malibu zatkli za šoférovanie v opitosti, dostal trojročnú podmienku, nakoľko sa pri zatýkaní pustil do nadávania Židom a ženám. Krátko na to sa podrobil protialkoholickej liečbe.

Mel Gibson v Cannes 2016. Zdroj FOTO: Wikipedia.org

Mel bol v roku 1985 označený ako Najsexi muž sveta. Bol jedenkrát ženatý s Robyn Denise Mooreovou, austrálskou zubnou sestrou. Jeho druhá partnerka, ruská klaviristka a modelka Oksana Grigorijevová, ho obvinila z domáceho násilia, za čo dostal trojročnú podmienku. Jeho aktuálnou partnerkou je spisovateľka Rosalind Ross. Dovedna s tromi partnerkami má herec spolu 9 detí.