Moskva chce budovať vzťahy s teroristickým Talibanom, Lavrov v nich vidí skutočnú silu. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Moskva chce Taliban vyradiť z teroristického zoznamu, Putin s ním chce budovať vzťahy. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu (5. 6.) vyzval Moskvu na „budovanie“ vzťahov s vládou afgansko-pakistanského militantného hnutia Taliban. Jeho delegácia nedávno navštívila Rusko, informuje rtvs.sk na základe správ agentúry AFP. „Vždy sme verili, že sa musíme zaoberať realitou. Taliban je v Afganistane pri moci. Musíme budovať vzťahy s vládou Talibanu,“ povedal Putin. „Oni sú skutočnou silou“ v Afganistane, povedal ruský minister zahraničných vecí S. Lavrov počas Putinovej návštevy Uzbekistanu v Strednej Ázii. Veliteľ amerických síl v Afganistane v roku 2018 tvrdil, že Moskva poskytuje zbrane tejto teroristickej skupine, Moskva vtedy obvinenia odmietla.

Mladí Ukrajinci, ktorí dovŕšia 17 rokov, sa musia vrátiť na Ukrajinu, aby sa zaregistrovali v územných náborových strediskách a strediskách sociálnej ochrany do vojenskej služby. Podľa úradov však nejde o mobilizáciu, ale o vojenskú registráciu, uvádza Kyiv Independent. Dostaviť sa musia osobne, registrácia na diaľku nie je možná. „Mladí muži, ktorí dovŕšili 17 rokov, musia byť zaregistrovaní k vojenskej službe. Je to povinnosť. A týka sa to aj tých, ktorí sú v zahraničí,“ povedal Dmytro Lazutkin, hovorca ukrajinského ministerstva obrany. Nový zákon obsahuje aj snakcie pre tých, ktorí sa vojenskej službe vyhýbajú, ďalší zniťuje minimálny vek povinnej vojenskej služby na 25 rokov.

Rodina preváža rakvu s padlým synom cez nádrž pri Charkove. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine

Tri krajiny povolili útočiť Ukrajine s dodanými zbraňami mimo jej územia. Podľa holandskej ministersky obrany K. Ollongrenovej môže Ukrajina použiť holandské stíhačky F-16 k útokom na ruské územie. „Uplatňujeme rovnakú zásadu, akú sme uplatňovali pri každej inej dodávke. Akonáhle ju predáme Ukrajine, môže ju použiť, ako chce. Žiadame len o to, aby dodržiavali mezinárodné právo a právo na sebaobranu, ako je uvedené v Charte OSN. To znamená, že ich použijú k útokom na vojenské ciele, na ktoré cielia v rámci sebaobrany,“ cituje Ollongrenovú Politico. Útoky niektorými zbraňami už Ukrajine povolili Nemci a Američania.

Bývalému šachovému majstrovi G. Kasparovovi hrozí ďalšie trestné stíhanie za porušenie zákona o zahraničných agentoch. Kapsarov pred desiatimi rokmi utiekol z Ruska, na zoznam „zahraničných agentov“ sa dostal po rozpútaní vojny proti Ukrajine. Zákon sa v Rusku vzťahuje aj na jednotlivcov, ktorí podľa úradov vyvíjajú politickú činnosť a prijímajú peniaze zo zahraničia. Kasparovovi hrozia dva roky väzenia.

Po návrate z ruského väzenia. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Prvýkrát od vypuknutia vojny na Ukrajine prehovoril ruský prezident Vladimír Putin so zástupcami medzinárodných tlačových agentúr. Stalo sa tak v stredu (5.6) na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre. Ako informuje Independent, Putin kritizoval dodávky západných zbraní na Ukrajinu, ale aj to, že ich niektoré krajiny povolili použiť proti cieľom na ruskom území. „Ak uvidíme, že sú tieto krajiny zatiahnuté do vojny proti Ruskej federácii, vyhradzujeme si právo konať rovnakým spôsobom,“ povedal, pričom nezabudol pohroziť aj jadrovým arzenálom Ruska. Odmietol však, že by Rusko chcelo zaútočiť na krajiny NATO. Rovnako však Rusko v roku 2022 popieralo, že by chastalo útok na Ukrajinu, hoci v tom čase už zhromažďovalo vojská na ukrajinskej hranici.

Ruské auto s palivom maskované ako nákladiak s drevom. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajinská polícia zhabala ruským oligarchom majetok za takmer miliardu dolárov. Ruský denník Kommersant informoval, že po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu začali ukrajinské úrady zabavovať majetky ruských podnikateľov a spoločností, pričom prepadli v prospech Ukrajiny. Podarilo sa to napriek tomu, že sa skuční vlastníci snažili pred dosahom sankcií ukryť za rôzne spoločnosti sídliace v daňových rajoch. Zhabané boli napríklad majetky Olega Deripasku, Jevgenija Ginera, Michaila Fridmana a ďalších.