Zima bude zásadnou skúškou pre Ukrajinu aj Rusko. Väčší útok agresora sa očakáva v budúcom roku, keď sa skončí mobilizácia

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO. pixabay.com

Stále viac a viac sa na Ukrajine hovorí o nevyhnutnosti ťažkej, možno najťažšej zimy za posledných 30 rokov existencie krajiny. Pritom tak obyčajní Ukrajinci ako aj ukrajinskí politici očakávajú nadchádzajúce zimné mesiace rozlične. Na základe toho môžeme vyčleniť nasledujúce tendencie.

Celoštátne hrozby na úrovni poslaneckého zboru. Mnohí poslanci Najvyššej rady Ukrajiny teraz aktívne cestujú do zahraničia. Hlavným cieľom je nájsť maximálnu podporu vo forme dodávok humanitárnej pomoci alebo úverov na nákup materiálov a iných vecí nevyhnutných na zimu (odev, termobielizeň, potraviny, generátory atď.). Dnes sú informácie o tom, že Južná Kórea v najbližšom čase plánuje dodávať Ukrajine humanitárnu pomoc, nevyhnutnú na zimné obdobie. Celkovo väčšina zahraničných krajín bude počas zimy maximálne podporovať Ukrajinu, avšak málokto teraz chápe možný rozsah problémov.

Príprava na zimu na regionálnej úrovni. Jedným z najťažších bodov počas zimného obdobia je stav miest a obcí v juhovýchodnej časti Ukrajiny. Prednedávnom v Augsburgu na konferencii o spolupráci na úrovni obcí medzi Nemeckom a Ukrajinou primátori miest ako Vinica, Nikolajev atď. kuloárne zdôrazňovali problém zabezpečenia miest v jesennom a zimnom období. Podľa primátorov kvôli politickej nejednotnosti chýba potrebná komunikácia medzi menovanými gubernátormi regiónov a volenými primátormi miest. Chýba medzi nimi konštruktívny dialóg. Vzhľadom na to sa stále viac hovorí o tom, že v najbližšom čase budú prijaté špeciálne legislatívne zmeny, ktoré umožnia prezidentovi Ukrajiny odvolávať primátorov miest z dôvodu národnej bezpečnosti. Na regionálnej úrovni tak pred zimou všetka moc a zodpovednosť prislúcha gubernátorom regiónov, ktorí aktívne spolupracujú s rozličnými medzinárodnými a spoločenskými organizáciami pri príprave na zimu. Napríklad v Zakarpatskej oblasti sa aktívne pripravuje a nakupuje drevo na zimu, pritom sú zaznamenané žiadosti o pomoc s prípravou tohto procesu rozličným medzinárodným organizáciám.

Záporožská atómová elektráreň a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA). Dnes je najťažšou situácia v Nikolajevskej a Chersonskej oblasti. Pritom aj Rusko aj Ukrajina realizujú rýchlu evakuáciu obyvateľstva z uvedených území. Tento proces nepriamo poukazuje na obrovské riziko technologickej katastrofy v uvedenom regióne. Pokračujúce ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne v meste Energodar zvyšujú riziko zastavenia činnosti jadrovej elektrárne. Z Viedenských zdrojov na úrovni expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vieme, že počet zástupcov IAEA, ktorí sú neustále na území jadrovej elektrárne so súhlasom obidvoch strán, aby kontrolovali situáciu, je 4 osoby. Pritom predtým boli len 2. Medzi expertmi IAEA sa stále viac a viac hovorí o tom, že v najbližšom čase „bezpečnostná zóna“, o ktorej sa veľa hovorí, nebude vytvorená, nakoľko na to chýba politická vôľa oboch krajín. Navyše, po Ruskej anexii Záporožskej oblasti teraz formálne za zabezpečenie bezpečnosti na tomto jadrovom objekte nezodpovedá IAEA, ale Rusko ako jadrová krajina. Podľa expertov IAEA je skupina technikov IAEA, ktorá sa nachádza na území jadrovej elektrárne, pre Rusov politickým nástrojom na podporu dialógu so Západom. Podľa týchto expertov je v najbližšom čase veľká pravdepodobnosť, že opustia jadrovú elektráreň, čo bude signálom možného zhoršenia vojenského konfliktu, čo v prípade zastavenia činnosti jadrovej elektrárne môže mať za následok technologickú katastrofu. Možno aj preto Ukrajina a RF začali proces evakuácie obyvateľstva z možných zón ohrozenia.

Teror Kyjeva. Využívanie iránskych kamikadze dronov na útok na Kyjev je novým taktickým prvkom na terorizovanie obyvateľov Kyjeva a iných ukrajinských miest. Bez ohľadu na vražednosť, útoky dronov medzi obyvateľmi veľkých miest nevyvolávajú paniku, ktorá bola napríklad v prvých týždňoch vojny, kedy množstvo ľudí opustilo Kyjev a územie Ukrajiny. Avšak rodiny mnohých vysokopostavených úradníkov a obyčajných ľudí si potichučky začali hľadať nové alternatívne bývanie na Západnej Ukrajine alebo v krajinách EÚ. Medzi obyvateľmi Ukrajiny a Kyjeva sa už nevyskytuje strach z možných útokov na Kyjev, aké boli napríklad 10. októbra. Realistické hodnotenie situácie obyvateľmi Kyjeva a iných veľkých miest poukazuje na to, že RF sa zameriava na maximálne poškodenie komunálnej a dopravnej infraštruktúry Ukrajiny. Pritom teraz sa aktívne ničia ukrajinské elektrické siete, po nich podľa expertov RF môže prejsť na ničenie mostov. V dôsledku toho časť obyvateľov miest bude nútená opustiť svoje domovy a presunúť sa do tých obcí, kde budú zodpovedajúce životné podmienky. RF však ničí komunálnu infraštruktúru nielen na juhovýchode krajiny, ale aj hlboko v tyle, kde žijú státisíce odídencov z bojových zón. Môže to spôsobiť, že títo ľudia budú nútení sa presunúť ešte ďalej, bližšie k hraniciam EÚ.

Možný útok RF. Podľa mnohých expertov je ďalší masívny útok ruských vojsk možné očakávať najskôr v budúcom roku, kedy sa zakončí mobilizácia nevyhnutných zdrojov v RF a kedy sa bude Ukrajina nachádzať v zložitej situácii kvôli rozrušenej infraštruktúre. Väčšina expertov je presvedčená o tom, že Rusko zaútočí na juh Ukrajiny, aby sa prebilo k Podnestersku (odštiepenecká proruská enkláva na území Moldavska so stálou prítomnosťou ruských vojakov ako „mierotvorcov“). Rusi sa preto snažia maximálne zničiť komunálnu infraštruktúru miest a donútiť obyvateľov riešiť existenčné problémy. Za takých podmienok môže útok RF spôsobiť skutočné škody a vyžiadať si dodatočnú mobilizáciu medzi Ukrajincami.

Autor: Peter Nôta a kolektív redakcie

Poznámka redakcie: Podklady boli pripravené so zahraničnou spoluprácou.