Čo sme po voľbách zistili? Že pred sľubovanou cestou za lepším sa najskôr vydáme na koni do pekla

P. Pellegrini, R. Fico a A. Danko po podpise Memoranda o porozumení. Zdroj FOTO: FB RF

Len neviem, či tento očistec voliči brali do úvahy, sľubovali im „rýchlu dezinfikáciu Augiášovho chlieva“, ale zatiaľ sa to podobá na brutálnu pomstu proti bývalým oponentom.

Vyhliadky vlády staronových šéfov sú také, že zimomriavky na chrbte sú len jemným pohladením detskou rukou po lysine otecka. Obávam sa, že to bude vyzerať asi takto:

Prvé tri mesiace, ak vláde neskríži plány nová pandémia alebo iná kríza, ktorú zavinil Pentagon, budeme si musieť počkať na zlepšenie, pretože predošlá babrácka vláda tu po sebe zanechala „bordel“. Ale máme byť pokojní, to sa nejako utrasie, máme vo vedení špičkových odborníkov.

Po polroku sa dozvieme, že ten „bordel“ bývalej vlády bol natoľko devastačný, že až tak rýchlo to s úrovňou života občanov SR hore nepôjde. Po roku nás uistia, že americký vplyv a obštrukcie EÚ Slovákom bránia pri hospodárskom vzostupe. Medzitým si vládna garnitúra nakradne aj to, čo bolo doteraz priklincované, bude totiž potrebovať nakŕmiť a zveľadiť tých, ktorí jej pomohli k moci sponzorskými darmi a v ostatných troch rokoch uviazli „na suchu“. Štátna správa sa rozrastie, a to nielen kvôli zriadeniu jedného nového ministerstva alebo pre nevymenovanie ministrom životného prostredia jedným výrečným a podľa všetkého aj dementným lokálnym politikom. Proste, úradníkov v štátnej správe dosť pribudne.

Budeme asi aj svedkami dvojakého jazyka, keď sa vonku bude voda kázať a doma víno piť. My sa Bruselu nepoddáme! – bude znieť heslo (ale to bude doma). Len neviem, či zahraničie je také blbé. Slovenčina je jedným z oficiálnych a pracovných jazykov EÚ, majú tam špičkových interpretov, tam sa až tak moc podvádzať nedá. Ale budúci premiér nech radšej hovorí po slovensky, jeho slovanská angličtina pôsobí strašidelne. Jeho partneri by sa asi začali zháňať po tlmočníkovi.

Možné úskalia nastupujúcej vlády

Po dvoch rokoch po nástupe nového správcu vecí verejných si vypočujeme, že tá bývalá zbabraná vláda tu po sebe zanechala taký netušený „svinčík“, že ešte aspoň jeden ďalší rok potrvá, kým sa naša spoločnosť dostane na úroveň roku 1927. Lenže to už bude veľká časť Slovákov v zahraničí, kde budú odvádzať dane a nebudú sa až tak veľmi chcieť vracať na rodnú Slovač. Ak dnes cca 10 % Slovákov žije a pracuje vonku, a nie sú to maloletí, chorí alebo dôchodcovia, tak toto percento trochu narastie. Prerátajme si tieto percentá na pracovnú silu a bude to podstane viac ako tých desať percent.

A mladí ľudia si spätne vychutnajú pád železnej opony a stále ako-tak fungujúci Schengen. Štatistické rozprávky o tom, že väčšina týchto mladých ľudí sa na Slovensko vráti, sú iba ilúziou. Väčšina zostane „vonku“, zväčša v Česku, kde z nich majú radosť. Získávajú príbuzný a kvalitný genofond. Deti týchto legálnych migrantov už budú Česi, budú hovoriť po česky, aj keď si budú pamätať, že ich stará mama je alebo bola niekde z Horehronia alebo zo Šariša.

Autoritatívne zmeny Slovensko neobídu

Pomsta novej garnitúry sa bude sústrediť hlavne na také piliere poriadku, ako sú súdnictvo, prokuratúra a polícia. Silový rezort ako Ozbrojené sily SR vymenia svojho civilného šéfa, ale to je normálne. Už je jasné, že Andrej Danko ním nebude, nenachádzame sa v Generálnom štábe. Ten by kapitán Danko mohol teoreticky riadiť, keďže pravdepodobne ide o veterána z vojen v Afganistane a v Iraku. Ale karty sú už rozdané inak.

Hurá na východ

Treba byť optimisticky naladený. Davaj na východ za lacným plynom, lacnou ropou a šetrime si náboje, ak by nás napadli Rakúšania. Ukrajincom ani guľku! Na čo to potrebujú? Veď východní bratia ich tiež napadli borščom, takže banderovcom humanitárne dodáme bryndzu, halušky a hlavne politickú kultúru, ale to len preto, aby sa krviprelievanie nepredlžovalo a aby ukrajinskí Rusi (všetci Ukrajinci sú totiž pomýlení Rusi) vo vojne netrpeli. Keď u susedov horí, tak neplytvajme vlastnou vodou a energiou, nech im to vyhorí a bude pokoj. On už si to zhorenisko iný sused osvojí a postará sa aj o Rusov, ktorí tvrdia, že sú ukrajinským národom a majú vraj vlastný spisovný jazyk. No, reku, tomu sa hovorí banderovská drzosť!

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik