Viete, ako vyzeralo najstaršie filmové predstavenie na Slovensku? Pohyb vytvárali svetelné efekty

Prvé diorámy boli prírodné. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Presne 11. marca 1853 sa v Mestskom divadle v Bratislave uskutočnilo prvé predstavenie diorámy, akéhosi predchodcu filmu, pri ktorom zdanie pohybu obrazov vyvolávali svetelné efekty.

Dioráma je obraz, ktorý má v divákovi vzbudiť ilúziu reálneho priestoru. V minulosti išlo o mobilné kino z 19. storočia. Diorámu vymysleli Louis Daguerre (dekoratér, výrobca zrkadiel a tvorca divadelných kulís) a Charles Marie Bouton (maliar), prvýkrát bola predstavená v Paríži v júli 1822. Išlo pritom o veľmi populárnu zábavu, ktorá publiku sprostredkovala skutočný zážitok.

Scénky boli ručne maľované na plátno. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Celkovo tento typ „predstavenia“ trval 10-15 minút. Spočiatku mala dve scény, neskôr sa k nim pridala tretia. Každá scéna bola ručne maľovaná na plátno, ktoré bolo na niektorých miestach transparentné a navrstvené. Keď cez ne z rôznych smerov prenikalo svetlo a menila sa jeho intenzita, vytváral sa dojem, ako keby sa scéna menila. Typickými efektmi boli mesačné noci, zimný sneh meniaci sa na letnú lúku, dúha po búrke, osvetlené fontány, vodopády, blesky či zvonenie zvonov. Postupne sa pridali zvukové efekty a súčasťou scény sa stali aj ľudia. Dioráma, ktorú namaľoval Daguerre, je v súčasnosti umiestnená v kostole francúzskeho mesta Bry-sur-Marne, kde žil a zomrel.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1513: za pápeža bol zvolený Lev X.
  • 1939: Emil Hácha vymenoval novú slovenskú sedemčlennú autonómnu vládu na čele s Karolom Sidorom
  • 1960: štart geostacionárnej družice Pioneer 5
  • 1994: Národná rada SR vyhlásila nedôveru predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi
  • 1997: Britská kráľovná Alžbeta II. uviedla speváka Paula McCartneyho do šľachtického stavu
  • 2004: teroristické útoky na železničné stanice v Madride
  • 2008: štart misie STS -123
  • 2011: zemetrasenie a cunami v Japonsku