Chrípka a iné respiračné ochorenia sú v plnom prúde. Odborníci radia, ako sa voči nim brániť

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay

Tešíme sa z prvých slnečných lúčov, no ambulancie lekárov sú plné. Chrípka udrela v plnej sile. Dokazujú to aj štatistiky online lekárne MojaLekáreň.sk – počet voľnopredajných liekov na chrípku tu vzrástol od decembra o 75 %. Najväčší záujem je o horúce nápoje proti horúčke a bolesti, o 45 % vzrástol aj nákup vitamínov. Ktoré vitamíny nám môžu pomôcť zvládnuť náročné chrípkové obdobie? A v akej miere sa na silnej imunite podieľa kvalitný spánok? Pýtali sme sa farmaceutiek z MojaLekáreň.sk

Aktuálne pribúda pacientov s respiračnými ochoreniami, chrípkou, čiernym kašľom či covidom. Ľudia v strachu o svoje zdravie často bezhlavo užívajú rôzne vitamíny. Ktoré vitamíny a v akých množstvách je počas zimy vhodné užívať? Odpovedá PharmDr. Kamila Horníčková

Hoci by sa mohlo zdať, že vitamíny C a D sú základom, účinnejšou podporou v tomto období sú betaglukány a kolostrum. Betaglukány podporujú imunitný systém a sú vhodné na pravidelné užívanie. Sú dostupné vo forme sirupov pre deti a odporúčaná dávka pre deti je okolo 100 mg denne. Kolostrum, ktoré je bohaté na protilátky, najmä imunoglobulín A, ktorý chráni pred infekciami, môže byť dávkované v rozmedzí 500 až 2000 mg denne.

Vitamíny nám môžu pomôcť zvládnuť chrípkové obdobie. Zdroj FOTO: pixabay

V tomto období ešte netreba myslieť na zvýšenú suplementáciu vitamínu D, pretože je vonku stále dostatok slnečného žiarenia, ani vitamínu C, pretože si ho telo neukladá do zásoby, keď ho nepotrebuje. Na jeseň, keď slnko začne ubúdať, pričom deti čelia väčšej záťaži v škole, je dobré zamerať sa na kombináciu vitamínov C (dieťa 50 – 100mg/deň/) a vitamín D (dieťa 10 mikrogramov – 400 IU/deň). Dostatočné hladiny vitamínu C a D sú základom, ale na efektívnej imunite sa podieľa aj selén, zinok, horčík a všetky ďalšie vitamíny skupiny B, dostatočná výživa so zdrojom bielkovín, tukov s dôležitými vitamínmi A, E, D a K, ktoré tiež na sile imunity a slizničnej ochrane pred vonkajšími patogénmi participujú.

Vitamíny sú základom aprávne fungujúcej imunity. Nezabúdajme na ne. Zdroj FOTO: pixababy

Pri budovaní imunity je nepostrádateľný kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Ľudia majú však čoraz väčší problém so spánkom – zaspávajú veľmi dlho, spánok je prerušovaný alebo spia len niekoľko hodín, zobudia sa uprostred noci a už nevedia zaspať. Často siahnu po voľnopredajných prostriedkoch s melatonínom. Je to správne? Čo by ste im odporučili? Odpovedá Mgr. Pavla Horáková.

Zlý spánok je jedným z ukazovateľov duševnej nepohody. Otázky spojené s podporou kvality spánku sú medzi najčastejšími otázkami našich zákazníkov. V našej lekárni stúpol predaj niektorých doplnkov stravy s melatonínom štvornásobne. Melatonín nie je vždy účinnejší ako iné látky. Najlepšie pôsobí u ľudí s jeho prirodzeným nedostatkom. Odporúčam užívať melatonín len nevyhnutne dlho a po konzultácii s lekárom. Dlhodobé denné užívanie doplnkov stravy s obsahom melatonínu môže viesť k tomu, že sa potlačí prirodzená tvorba vlastného melatonínu a nespavosť sa naopak prehĺbi. Melatonín, hormón regulujúci spánok, si totiž telo vytvára prirodzene. Jeho produkcia však s vekom klesá, čo môže byť jedným z dôvodov nespavosti u starších osôb. Staršie osoby by mali užívanie melatonínu vždy konzultovať s odborníkom. Na navodenie relaxácie a zlepšenie kvality odporúčame bezpečnejší variant, tým je užívanie horčíka – magnézia bisglycinátu. Tento druh horčíka navodzuje relaxáciu mozgu a pomáha zlepšiť kvalitu nočného odpočinku. Horčík je podľa odborníkov vhodný pre každého vrátane seniorov.

„Pre zlepšenie spánku je vhodné vyskúšať prírodné metódy, ako čaje s medovkou, levanduľou, harmančekom, lipou alebo rooibos,“ radí odborníčka. Zdroj FOTO: pixabay

Pre zlepšenie spánku je vhodné vyskúšať prírodné metódy, ako sú čaje s medovkou, levanduľou, harmančekom, lipou alebo rooibos. Ďalšou možnosťou sú adaptogény, ako sú rhodiola, ženšen a eleuterokok, ktoré pomáhajú telu zvládať stres a podporujú kvalitný spánok. Je však dôležité dbať na správne načasovanie ich užívania. Tieto látky stimulujú mozog a pomáhajú odolávať stresu, ale ich užívanie sa odporúča hlavne v dopoludňajších hodinách, aby nenarušili spánok. Pri problémoch so spánkom sa však určite v prvom rade poraďte s lekárom.