Medzi skupinou umelcov, kurátorov a politikmi koluje návrh predať do zahraničia jednu z najznámejších rímskych pamiatok – Rímske koloseum. Hovorí sa však o vytvorení certifikovanej digitálnej kópie stavby, a to skrz technológie nezameniteľného tokenu. Do dražby by sa tak dostala unikátna kópia pamiatky, ktorá ale tvorí aktívum, s ktorým je možné obchodovať. Informácie priniesol portál idnes.cz.
„Skrz technológie nezameniteľného tokenu (NFT) môžeme zhodnotiť umelecké dedičstvo bez toho, aby bolo nutné diela presunúť hoci aj o centimeter,“ uvádzajú navrhovatelia. Podľa nich je ďalšou výhodou, že vlastníctvo „fyzického kolosea“ zostane Taliansku.
Denník La Repubblica upozorňuje, že v Taliansku nejde o prvú iniciatívu tohto druhu. Florentská galéria Uffizi v máji tohto roku predala za použitie technológie NTF digitálnu kópiu známeho obrazu Tondo Doni od Michelangela Buonarrotiho.
Vyhodnocovanie opatrení je v procese
Taliansky minister Dario Franceschini povedal, že jeho úrad chce naďalej skúmať obchodný potenciál tohto druhu digitálnej kópie. „Vyhodnocujeme opatrenia, aby sme zaručili čo najväčšiu transparentnosť a taktiež čo najvyššie príjmy pre štátnu pokladnicu,“ uviedol Franceschini.
Je však diskutabilné, koľko by taliansky štát mohol z predaja Kolosea vyťažiť. Vďaka koláži amerického autora s umeleckým menom Beeple vydražil v marci londýnsky aukčný dom Christie´ takmer 70 miliónov dolárov, na rozdiel od múzeá Uffizi, ktoré získalo za kópiu obrazu Tondo Doni výrazne nižšiu sumu.
Galéria však dostala z predajnej ceny 240-tisíc eur len polovicu. Druhá polovica pripadla firme, ktorá digitálnu kópiu vytvorila.
Tokeny na scéne
Nezameniteľné tokeny sú elektronické identifikátory, ktoré prostredníctvom technológie blockchain potvrdzujú, že digitálny zberateľský predmet je autentický. Zberateľský svet bol v posledných rokoch zaplavený tokenami, ktoré pravdepodobne vyriešili ústredný problém digitálnych zbierok – ako uplatňovať právo na niečo, čo môže byť ľahko a nespočetnekrát skopírované.