Nikita Slovák: Zdá sa, že ministerstvo kultúry bude jedným z ťahúňov lode bláznov

Ministerstvo kultúry SR. Zdroj FOTO: FB MK SR

Myslel som si, že Blaha a výzdoba kancelárie jeho srdcovkou, obrazom masového vraha Che Guevaru, ktorého ešte aj krvilačný revolucionár Castro vyštval z Kuby, bude asi tak vrchol šialenstva nášho domáceho politického diania. Ale to som sa teda ozaj mýlil.

To sme ešte nevedeli, aký rafinovaný plán sa skrýva v hlave Kuffu. Požiadal vo svojom prejave otcov biskupov o zverenie Slovenska Kristovi, takzvanú intronizáciu. Ak som dobre vyrozumel z jeho prejavu, v praxi by sa jednalo o to, aby sa stal Ježiš kráľom Slovenska. A prečo nie Hamlet? Tiež je známy, navyše mnohých Slovákov by potešilo, že nie je žid. A videlo ho v divadle alebo v kine aj mnoho neveriacich. Aj keď si teda nevieme predstaviť, ako by to vyzeralo v praxi, určite by to bolo zaujímavé. Mohli by sme zmeniť aj názov krajiny na Božie laboratórium.

Inak, celkovo sa zdá, že ministerstvo kultúry bude jedným z ťahúňov lode bláznov, začínať tlačovky recitáciou sme od Majakovského čias nevideli, prejav ministerky o nemiešaní, miešaní a vymiešaní musel zaujímať každého, kto trochu pozná dejiny a vie, čo všetko naším územím prešlo. Sme kultúrna aj genetická zmeska, od tureckých vpádov po valašskú kolonizáciu sme ako špongia, ktorá nasáva cudzie vplyvy. Myslíte si, že hit „Hej sokoly!“ pochádza zo Slovenska? Myslíte si, že „Na skle maľované“ so slávnou pesničkou „Zbohom buď“ zložil Slovák? Ukrajinské vyšívanky, moravské vzory už dávno používajú naši nevedomí pseudovlastenci, keď sa chcú hrať na znalcov folklóru.

Mimochodom, keď už sme pri tom nasávaní, nedá mi, aby som nespomenul predsedu SNS Andreja Danka a jeho ťaženie proti slušnosti v slovenských televíziách. Minimálna slovná zásoba spojená s chrapúnskym správaním voči moderátorke môže imponovať dolným desaťtisíc, ale slušný človek sa zhrozí, kam sme to pred výročím 17. novembra dotiahli.

A keď sme už pri tých bláznoch, nedá mi, aby som nespomenul malú Grétu, ktorá síce upriamila pozornosť na klimatickú krízu, ale šokovala svet svojou nevedomosťou o pozadí vojny Izraelu s Hamásom. A v tom je zajedno aj so zbabelým a zbytočným generálnym tajomníkom OSN, organizácie, ktorej má o niekoľko dní predsedať Irán, jeden z členov Osi zla spolu s Ruskom a Čínou.

A niečo potešujúce na záver, katoliban v Poľsku po ôsmich rokoch dostal na frak a Poliaci zrejme budú mať liberálnejšiu vládu. Jescze Polska Nezginela. Slava Ukraini!

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista