Jeho cesta k legende nebola ľahká. Dave Gahan si viackrát vyskúšal basu, bol klinicky mŕtvy a bojoval aj s rakovinou

Dave Gahan. Zdroj FOTO: FB Dave Gahan

Cestu na výslnie nemal vystlanú ružami, keď sa stal známym, spadol na dno. Dave Gahan, člen kapely Depeche Mode, len ťažko znášal informáciu, že muž, ktorý ho vychoval, nebol jeho otec. Opustil školu, dal sa na hudbu a keď ho oslovili do speváckeho zoskupenia, nastúpil na vlnu úspešnej hudobnej kariéry. Postupne však prepadol drogovému peklu, ktoré ho takmer stálo život.

Narodil sa 9. mája 1962 v anglickom Eppingu ako druhé dieťa v robotníckej rodine. Jeho otec bol vodičom autobusu, pol roka po Daveovom narodení však opustil rodinu. Mama Sylvia sa neskôr vydala za Jacka Gahana, s ktorým mala ďalších dvoch synov. Až potom, ako jeho nevlastný otec zomrel, povedala Daveovi pravdu o jeho o svojom skutočnom otcovi. Táto správa budúcu legendu veľmi silno zasiahla.

Dave Gahan. Zdroj FOTO: FB Dave Gahan

Problematická rodinná situácia sa výrazne podpísala pod Gahanove dospievanie, niekoľkokrát skončil za mrežami. Odišiel zo školy a vyskúšal rôzne zamestnania, ale nikde dlho nevydržal. Voľný čas trávil v baroch a v hudobných kluboch. V tomto období začal sám hrať aj spievať. V roku 1980 si ho pri jednom vystúpení všimol Vince Clarke a zlákal ho do svojej skupiny Composition of Sound, kde pôsobil spolu s Martinom Gorem a Andrewom Fletcherom. Bol to práve on, kto vymyslel názov Depeche Mode. Inšpiroval ho francúzsky časopis Dépêche-mode (v preklade aj „módne aktuality“), ktorý si raz prezeral.

V auguste 1985 sa D. Gahan oženil s dlhoročnou priateľkou Joanne a už o dva roky neskôr sa im narodil syn Jack. Jeho osobný život však postupne začali narúšať drogy, s manželkou sa rozviedli a Dave sa prešťahoval do USA, kde návykovým látkam prepadol úplne. Tu sa druhýkrát oženil s Teresou Conroy. Depresie a zbesilý životný štýl však vyústili v neúspešný pokus o samovraždu, kedy si podrezal žily a skončil v nemocnici. V roku 1996 sa v hotelovej izbe predávkoval zmesou kokaínu a heroínu, až bol dve minúty klinicky mŕtvy a museli ho resuscitovať. Z kritickej situácie, kedy sa tím zdravotníkov usiloval zachrániť jeho život, má aj nezvyčajný zážitok. „Všetko, čo som najprv videl a cítil, bola úplná tma. Nikdy som nebol v priestore, ktorý by bol čiernejší, a pamätám si, že som mal pocit, že nech robím čokoľvek, je to naozaj zlé. Potom si pamätám, že som sa videl na zemi, na schodoch pred hotelovou kúpeľňou, okolo mňa sa dialo veľa vecí. Snažil som sa zakričať ‚Som tu hore!‘ z miesta, kde som sa vznášal, ale nikto ma nepočul,“ povedal D. Gahan, ktorý bol po prepustení z nemocnice obvinený za držanie drog a súd mu nariadil liečbu.

Dave Gahan. Zdroj FOTO: FB Dave Gahan

Koncom 90. rokov celkom zmenil svoj život, prestal brať drogy, začal písať vlastné texty a rozbehol aj sólové projekty. Tretíkrát sa oženil, presne na sviatok zamilovaných si vzal Jennifer, s ktorou má dcéru Stellu Rose. „Konečne som zistil, že jediná vec po ktorej naozaj túžim, je pokoj v duši,“ povedal. V Roku 2009 mu bol diagnostikovaný nádor v močovom mechúre. Podstúpil však niekoľko operácií a nádor mu úspešne odstránili.