Jachtová diva a hviezda klimatológie všetkých zaskočila. Naozaj nie je v poriadku, alebo to len hrá?

Greta Thunberg. Zdroj FOTO: FB GT

Vo veľmi mladom veku zatienila aj takých slávnych rodákov ako Ingemark Stenmark, Björn Borg alebo legendárne hudobné kvarteto ABBA. Prekonala v popularite aj samotnú Pipi Dlhú Pančuchu. Stala sa hviezdou takmer cez noc a bez práce, stačilo sa angažovať v politike klimatickej zmeny, ktorá vydesila tzv. civilizovaný svet.

V neporiadku sa táto Greta Tintin Eleonora Emmanová Thunbergová nepochybne zdá už na prvý pohľad, ale to môže byť len optický klam. Ibaže z klimatickej aktivistky, ktorá sa rozhodla cestovať po svete na luxusnej jachte poháňanej benzínom alebo naftou a chrániť tak životné prostredie, sa vykľula plnokrvná antisemitka na plný úväzok. 

Publicita bez hraníc

Pobavila pred Vianocami roku 2019 účastníkov vrcholného podujatia OSN v New Yorku, ktorých obvinila, že jej „skazili detské sny“ a smelo dodala: „Čo si to dovoľujete“? Do jej iniciatívy na záchranu klímy v projekte „Svetový štrajk za záchranu klímy“ sa zapojilo aj Slovensko, menovite mestá ako Bratislava, Košice, Žilina a Liptovský Mikuláš. Lesk hviezdy ochrany životného prostredia začal blednúť po jej nedeľnom (13. 11. 2023) vystúpení na demonštrácii v holandskom Amsterdame, kde už klímu používala iba ako kulisu. Na propalestínskom mnohotisícovom zhromaždení neonacistov, antisemitov a antiizraelských aktivistov prehovorila z pódia, ozdobená palestínsko-islamským čiernobielym šálom. Na reprodukciu jej výrokov nepotrebujete Facebook, Twitter (X) ani výdobytky umelej inteligencie, kde vám z jedného nosa vyrobia na počkanie aj sedem a z prstov jednej ruky aj šesť a pol. Postačia informácie z klasických zdrojov, ktoré sa „dajú overiť z nezávislých zdrojov“, trebárs z rádia Jerevan alebo z tlačovej agentúry Ma´an (Pásmo Gazy).

Greta sa ukázala na masovom vystúpení v Amsterdame, kde v davoch nedominovali obrazy zohavených tiel Izraelčanov a bujaré tance palestínskych Arabov okolo odrezaných hláv a vypitvaných vnútorností tehotných žien. Bolo vidieť vlajky „slobodnej Palestíny“ a nechutné plagáty vyzývajúce na pokračovanie protižidovských aktov násilia.

Odchod časti sympatizantov od švédskej modly

Isteže – je to psia povinnosť povedať – nie všetkým účastníkom demonštrácie sa premena manifestácie za záchranu životného prostredia páčila. Jeden „zelený“ aktivista dokonca vtrhol na tribúnu, vytrhol jachtovej dive z ruky mikrofón a stačil do más zhromaždených bojovníkov za čistotu ovzdušia vykríknuť: „Prišiel som sem kvôli klimatickej kríze a nie si vypočuť politickú agitku“. Pohotovostné gorily Thunbergovej v čiernom ho bleskovo „neutralizovali“ a vyvliekli tohto jedného z posledných zelených Mohykánov (inak v zelenej bunde) z pódia. Nabudená agresiou davu si Greta skombinovala ochranársku agendu s antisionizmom a začala vo švédskej angličtine skandovať: „Žiadna klimatická spravodlivosť v okupovanej krajine!“ Masy freneticky opakovali jej slogan a ťažko si niekto položil otázku, kto vlastne okupuje a vraždí koho. Sliny po ukoristení židovských oblastí Palestíny stekali mnohým mierumilovným demonštrantom doslovne po bradách. Mnohí požadovali „prímerie“, ale nevystúpil nikto, kto by poukázal na to, že pred siedmym októbrom 2023 tam prímerie bolo v platnosti. Kto ho asi porušil?

Mnohí účastníci „manifestácie“ (inak úradne povolenej) sa začali vytrácať, ak sa to dalo. Nenechali sa umlčať nielen bývalí priaznivci hnutia za ochranu životného prostredia, ale ani predstavitelia miznúcej židovskej menšiny v Európe. Prezident Nemecko-izraelskej spoločnosti (DIG) Volker Beck verejne hovorí, že „krásna Grétka definitívne pochovala globálne hnutie na ochranu klímy“.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik