Dvaja diametrálne rozdielni prezidenti bývalého spoločného štátu: diplomatické lichôtky, ale každý musel vidieť, že sa nemusia

Zdroj FOTO: FB Spomienky na Československo

Český prezident Miloš Zeman si na Hradčanoch balí kufre. Jeho mandát končí 8. marca 2023, potom ho vystrieda novozvolený prezident Petr Pavel.

Ešte pred ukončením svojho desaťročného „dvojmandátu“ zavítal na Slovensko, kde sa na Štrbskom Plese 7. februára stretol so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Konala sa otvorená diskusia, masmédiá (samozrejme televízia na prvom mieste) ju prenášali naživo.

Rozlúčka Zemana ako prezidenta Česka so Slovenskom

Zeman pri mediálne pokrývanom stretnutí so slovenskou prezidentkou spomenul, že je to ich už trináste vzájomné stretnutie. Do 8. marca 2023 mu už chýbal niečo ako mesiac, takže zrejme išlo o poslednú návštevu barda českej ponovembrovej politiky v zahraničí.

Obe hlavy štátu si vymieňali diplomatické lichôtky, ale každý musel vidieť, že tí dvaja sa práve nemusia. Obaja konštatovali, že nie vždy majú rovnaké názory, ale vzájomne si tie iné postoje rešpektujú. Zeman vyzdvihol „ľudskosť“ slovenskej prezidentky s poukazom na to, že ho navštívila v nemocnici v čase, keď ho už iní považovali za nebohého. Okrem toho, samozrejme, označil vzťahy medzi Českom a Slovenskom za „skvelé“ a vyjadril presvedčenie, že…

Prezidentka Čaputová bola vecnejšia a viditeľne zdržanlivejšia. Pravda, nie v otázke česko-slovenských vzťahov, ale v osobnej rovine voči Zemanovi. Poďakovala Českej republike, že spolu s Poľskom „chránia naše nebo“. Mimochodom, o niekoľko dní neskôr (11. februára) vystúpil jeden bývalý slovenský premiér s iným tvrdením. Tento politik derúci sa naspäť k moci na tlačovej konferencii potvrdil diagnózu zvanú antiamerikanizmus podobne, ako sa niekdajší inkvizítori oddali presvedčeniu, že v mnohých ľuďoch, predovšetkým v ženách, prebýva diabol. Teraz však vraj všetko na Slovensku, vrátane vzdušného priestoru, riadia „Američania“. 

Umiernená reakcia slovenskej prezidentky na zaslúžilého matadora českej politickej scény

Slovenská „strana“, t. j. prezidentský protipól prežského Hradu, reagovala zdvorilo, ale dištanc medzi Čaputovou a Zemanom bol zreteľný. Doslovne: „Vaším odchodom končí jedna éra politiky a začína sa nová kapitola…“ a „…verím, že čas po výkone z funkcie bude pre Vás plodný a užitočný.“

Človek nemusí byť zrovna kremlológom, ale slovenská prezidentka vlastne dúfa, že v prezidentskom úrade Česka nebude pokračovať politická kontinuita. Vlastne vyjadrila želanie, že na politickom dôchodku sa Zeman po odovzdaní reprezentatívneho kormidla moci akosi polepší. Myslím si ale, že nie je taká naivná, aby verila v zázrak.

Nesúrodých momentov bolo v priamom prenose viac. Český prezident nemá rád „zelený fanatizmus“ a významne sa pozrel na slovenskú prezidentku, ktorá mala na sebe zelenú vestu. Tá jeho poznámku zahrala akosi do stratena. Slovenská prezidentka spomenula vojnu na Ukrajine, český prezident túto tému obišiel. Zeman sa zasadil o rozšírenie Vyšehradskej štvorky s tým, že lídri V4 považujú toto zoskupenie za elitný klub neprístupný ostatným. Slovenská prezidentka reagovala tým, že je v tejto otázke „otvorená debate“. Český prezident zdôraznil potrebu intenzívnych vzťahov s Čínou (pevninskou), slovenská prezidentka túto tézu nijako nepodporila.

Ani láskavé porozumenie, ani nepriateľstvo  

O nepriateľstve medzi hlavami oboch štátov nemôže byť ani reči a rovnako prehnané by bolo tvrdenie o vzájomnom alebo dokonca dojemnom porozumení. Koniec koncov, Zeman pri posledných prezidentských voľbách na Slovensku otvorene podporoval Čaputovej protikandidáta. Čaputová zase pri nedávnych prezidentských voľbách v Česku otvorene nepodporovala Zemanovho kandidáta Andreja Babiša a prišla do Prahy blahoželať jeho víťaznému protivníkovi ešte pred dokončením sčítania výsledkov volieb.

Tie dve hlavy bývalého spoločného štátu si proste „nesadli“. S novozvoleným prezidentom Česka to bude mať slovenská prezidentka asi menej problematické. V každom prípade sa obaja predbežne dohodli, že spoločne navštívia prezidenta v Kyjeve. Haleluja!

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik