Už prekreslili svoje hranice. Kremeľ predáva nové mapy, na ktorých ukrajinské regióny patria už do Ruska

Zdroj FOTO: Twitter

Začali predávať nové nástenné mapy Moskvy, Ruska, Eurázie a celého sveta. Podľa ruskej moderátorky RBC sa na nich rysuje ruské územie s novými hranicami. Zahŕňa aj štyri ukrajinské regióny – Doneck, Luhansk, Záporožie a Chersonský región, ktoré Rusko nelegálne anektovalo na základe referend, ktoré sa konali v septembri.

O žiadnej zo spomínaných plôch, resp. nových území sa ani nehlasovalo na celom dotknutom území. Navyše, od čias nelegálneho referenda Rusko stratilo kontrolu nad časťami týchto regiónov.

Ruský vydavateľ poznamenal, že dodávky nových máp do obchodov a kníhkupectiev začali tento týždeň. Väčšina pochádza z Petrohradu a začali sa predávať aj na internete. „V našej krajine sa práve objavili nástenné mapy s novým územím, medzi kupujúcimi sú veľmi žiadané,“ povedal pre RBC zástupca obchodného reťazca Chitai Gorod.

Zdroj FOTO: Atlas-print

Marina Ropotovová, šéfredaktorka vydavateľstva Geza Kom, neskôr poznamenala, že aktualizovaná mapa územia Ruska bola zatiaľ vytlačená vo veľmi malom počte. „Dúfame, že v blízkej budúcnosti pridáme na mapu ďalšie, podrobnejšie informácie. Napríklad, do ktorého spolkového okresu budú zaradené nové okresy,“ doplnila.

Ako funguje ruská propaganda?

Prečo Rusko po sedemdesiatich rokoch stále opakuje to isté? Celá propaganda je do veľkej miery založená na veľkých príbehoch, ktoré sú vnútorne prepojené a poskladané v určitom poradí. Propaganda ožíva neustálou aktualizáciou, rozširovaním a opakovaním týchto veľkých príbehov. Každý príbeh je o boji medzi dobrom a zlom.

V tomto prípade podľa Rusov (alebo predtým Sovietov) zlý Západ útočí na všetko, čo je ruské, chce zničiť Rusko, pretože mu závidí jeho kultúru a ľudí, a preto ich chce „zrušiť“. Podstatou ruského vyhlásenia o „špeciálnych operáciách“ na Ukrajine je, že Ukrajinci utláčajú, šikanujú a zabíjajú Rusov, ktorí im prídu na pomoc.

Zdroj FOTO: Twitter

Záujem niektorých obchodov o nové aktualizované mapy sa obnovil po tom, čo väčšina obchodných reťazcov na konci roka pozastavila všetky objednávky atlasov. Štátna duma vtedy v prvom čítaní prijala balík zákonov o zavedení pokút až do výšky jedného milióna rubľov za distribúciu máp „spochybňujúcich územnú celistvosť Ruska“.

Jurij Suchanov, výkonný riaditeľ vydavateľstva Atlas Print, moderátorovi RBC povedal, že sa v decembri od Centra pre geodéziu, kartografiu a infraštruktúru priestorových údajov dozvedel, že nové regióny sú podľa ústavy zahrnuté ako súčasť Ruska, preto sa dajú zakresliť do mapy.

Západ a Kyjev popierajú ruskú anexiu ukrajinského územia. Jej predstavitelia vyzývajú na návrat Ukrajiny k medzinárodne uznávaným hraniciam.