Patril k zakladateľom slovenského humoru. Satinský zabával ľudí svojou detskou spontánnosťou

Július Satinský. Zdroj FOTO: FB JS

S tebou mě baví svět, Vesničko má středisková, Traja veteráni či Utekajme, už ide! Nezabudnuteľné filmy s nezabudnuteľným Julom Satinským. Hoci sa herecké sklony u neho prejavovali už v mladom veku, na herectvo ho nevzali. Napriek tomu sa zo Satinského stal legendárny komik, ktorého život predčasne ukončila zákerná choroba. Jeho prvá manželka Oľga sa utopila v Karibiku.

Narodil sa 20. augusta 1941 a celé detstvo prežil v Bratislave. Vyštudoval učiteľstvo, no ako pedagóg nikdy nepracoval. Jeho snom bolo herectvo, na ktoré ho však neprijali. Presne taký býva zvyčajne začiatok legiend, ktorých herecký prejav formoval masy ľudí, no pedagógovia ich talent v začiatkoch odmietli. Napokon vyštudoval dramaturgiu a štyri roky pôsobil ako dramaturg v Československej televízii.

Satinský. Zdroj FOTO: FB JS

K herectvu a komédii ho to však naďalej ťahalo. V roku 1959 vytvoril duo s Milanom Lasicom, s ktorým začali tvoriť vlastné komediálne programy a bavili nimi Slovákov. V čase normalizácie však začali narážať na množstvo prekážok. Za kritiku vtedajších pomerov napokon dostali zákaz vykonávať hereckú činnosť. Svoje vystupovanie preto načas presunuli na české divadelné dosky. Po hereckom návrate na Slovensko pôsobil v Novej scéne.

Ako Albert vo filme S tebou mě baví svět. Zdroj FOTO: FB JS

Kabaretné divadlo Štúdio S vzniklo v roku 1982, o sedem rokov neskôr sa zmenilo na Štúdio L+S. V ňom začal vznikať program Nikto nie je za dverami, ktorý klavírne sprevádzal Jaro Filip.

Július Satinský bol univerzálnou a tvorivou osobnosťou a svoj talent rozvinul aj ako autor veľkého množstva scénok, dialógov, celovečerných programov. Napísal tiež viacero kníh s tematikou jemu blízkych spomienok na Bratislavu. Asi najznámejší bol kabaretný program „Ktosi je za dverami“, v ktorom vystupoval spoločne s Milanom Lasicom a rôznymi hosťami.

S Milanom Lasicom tvorili nerozlučnú komickú dvojicu. Zdroj FOTO: FB JS

Satinský bol jeden zo zakladateľov inteligentného slovenského humoru. Bol dvakrát ženatý, prvé manželstvo s tanečnicou Lúčnice Oľgou Lajdovou trvalo dvadsať rokov. V roku 1985 sa utopila pri kúpaní v Karibskom mori na Panenských ostrovoch, kde je aj pochovaná. Po Oľginej smrti sa takmer upil k smrti, na liečení ho zachránila doktorka Vierka, ktorú si ešte v tom istom roku vzal za manželku. Satinský zomrel v Bratislave v decembri 2002 vo veku 61 rokov, kedy podľahol rakovine hrubého čreva.