Nečakané slová! Politický veterán Michail Gorbačov kritizoval Putinovu zahraničnú politiku

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

„Ale nemali by sme zabúdať na toho, vďaka ktorému tu teraz môžeme stáť, na Michaila Gorbačova.“ Dúfam, že sa mi presne podarilo reprodukovať slová z vystúpenia dnes už nebohého slovenského speváka Miroslava Žbirku na masových manifestáciách na Námestí SNP krátko predtým, než dezorientovaná KSČ zahodila zbrane.

Tentokrát sa na obzore nečrtali žiadne tanky, ktoré by ju spasili. To nebol „Gorbiho“ štýl a ono sa už ani nedalo čo zachraňovať, medzitým sa zosypali súdruhovia v Poľsku, Maďarsku aj vo Východnom Nemecku.

Odchod zo scény


O necelé dva roky stratil prvý a posledný prezident ZSSR a generálny tajomník KSSZ moc. Sovietsky zväz sa doslovne rozpadol v dôsledku vnútornej hniloby a Komunistickú stranu ZSSR nový silný muž a bývalý komunista Boris Jelcin jednoducho zakázal. Gorbačov sa stiahol do ústrania a politické aktivity vyvíjal mimo hlavného prúdu. V roku 2004 mu ešte dovolili zastupovať Rusko na pohrebe Ronalda Reagana, inak jeho aktivity centrálna moc blokovala. Vo vnútornej politike sa „Gorbi“ vydal na cestu od „komunistickej spoločensko-ekonomickej formácie“, ktorej prvú fázu nazývali socializmom, k sociálnej demokracii. Začal kritizovať ruský putinovský kapitalizmus, ktorý nadobudol obludné oligarchické rozmery.

Kandidoval v r. 2006 aj na prezidenta Ruska, ale získal len 1 % hlasov, aj keď sám tvrdil, že mal 25 %. Je vidieť, že americký prezident Trump neostáva pri obviňovaní svojej krajiny z volebných podvodov sám.

Na Západe ho milovali, doma ho dnes nenávidia

Väčšina Rusov doma aj v bývalých sovietskych republikách (isteže nie v Pobaltsku) ho však úprimne nenávidí, čo je moja osobná skúsenosť z mnohých rozhovorov s Rusmi.

Otec perestrojky (pokusu zachrániť ekonomicky sa potápajúcu loď) a glasnosti (experimentu so zrušením cenzúry) toho mal na rováši veľa. Bol spoluvinníkom zmiernenia medzinárodného napätia, spolupáchateľom ukončenia studenej vojny, dopustil sa stiahnutia sovietskych vojsk z Afganistanu, zriekol sa Brežnevovej doktríny, ľahkomyseľne dovolil, aby východní Nemci rozdrobili Berlínsky múr na štrk, pristúpil na neskutočné idiotstvo, keď súhlasil, aby sa ľudia pri voľbách vyjadrovali podľa svojho vedomia a svedomia. No Sodoma Gomora! A ešte sa nehanbil posvätiť zrušenie Varšavskej zmluvy, mierumilovného združenia suverénnych východoeurópskych štátov.

Ale to nezostane bez trestu. Gorbačov, podobne ako dnes Putin, si vo svojom profile uvádza ako náboženstvo pravoslávie. Radšej nechcite počuť, ako sa bude vykrúcať a vyhovárať svätému Petrovi pri straníckom pohovore pred nebeskou bránou.

Postoj k Putinovým vojnám

V tejto otázke sa Gorbačov doteraz veľmi nevyjadroval. Nijako neodsúdil ruské vojenské zásahy v Gruzínsku, Kazachstane, Donbase, Luhansku ani sa nemiešal do problematiky Rusmi obsadeného Podnesterska alebo Krymu.

Najnovšie Gorbačov ale prekvapil. Jeho názory na Putina a súčasnú politiku tlmočil Alexej Venediktov na rozhlasovej stanici Echo Moskvy. Venediktov je známy tým, že má voľný prístup k veteránom sovietskej a ruskej politiky vrátane Gorbačova a v rozhlase Gorbačovove slová reprodukoval takto:

„Všetky moje politické reformy sú zničené, nezostalo po nich nič, len popol.“

„Vojnou na Ukrajine som znepokojený.“

„Keď som odchádzal z politiky, v Európe bolo rozmiestnených 4 000 príslušníkov Síl rýchleho nasadenia NATO. Dnes ich tam je 40 000.

Ako vidno, Gorbačov sa už k dianiu kriticky vyjadruje, aj keď opatrne. Koniec koncov, tento muž má 91 rokov a starí ľudia na živote často lipnú viac ako idealisti typu atentátnikov na Heydricha. Netúži asi po tom, aby zomrel na infarkt myokardu po použití neznámej látky, ktorú mu, ako napokon zistí úradné vyšetrovanie, nakvapkal do boršča Čečenec platený Američanmi…

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik