Nikita Slovák: Propaganda sa spolieha na fantáziu ľudí. Takto vznikli výplody o biolaboratóriách aj vplyve octu proti chemtrails

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Nikdy som nevidel žiadny film od českého režiséra Trošku. Nebolo to úmyselné, len som sa na to nedokázal pozerať dlhšie ako 5 minút. Čo som však zachytil a musím povedať, že mi to išlo na nervy, bolo neustále používanie frázy – Jdu blejt velebnosti.

A priznám sa, rovnako mi ako dospelému človeku ide na nervy používanie skomolených názvov ako Oľajno, Matelko, Pelleštuplík, Šulín alebo Šulík v súvislosti so stranami a politikmi. Stačí vám potom prečítať si prvú vetu statusu alebo komentára, kde používajú podobné skomoleniny a je vám jasné, že dočítanie vás nijako neobohatí a že ste, žiaľ, základnú školu absolvovali dávno a nerehlíte sa nad podobnými výrazmi.

Omnoho podstatnejšie je, či spomínaní politici alebo strany patria k tým prodemokratickým, alebo nie. V tomto storočí, ktoré malo byť storočím svetla, sa znovu vynorili ako z Pandorinej skrinky všetky zlá sveta. Pandémia, choroby, vojna, nenávisť, tmárstvo… Ulice celého sveta zaplavili bojovníci proti systému. Doba vygenerovala politikov – vodcov ako Bolsonaro, alebo v horšom prípad Trump. Tomu sa dokonca podarilo zatriasť samotnými piliermi demokracie – spochybniť výsledky demokratických volieb a nahnať do ulíc svoju armádu fanatikov.

Čokoľvek bláznivé a hlúpe vymyslíte, obehne to svet a vráti sa vám to ako nespochybniteľná pravda. Prvenstvo v týchto pretekoch bláznov má určite výplod o biolaboratóriách, v ktorých pre potreby multimilionárov odoberajú deťom z nadobličiek adrenochrom. Preto tak mlado vyzerajú a dožívajú sa vysokého veku.

Neskôr tieto bláznivé teórie neomylne situovali laboratóriá na Ukrajinu a z Putina vyrobili bojovníka proti zneužívaniu detí. Samotná ruská propaganda, ktorá sa spolieha na fantáziu národa, vypustila fámu, že Ukrajinci vyvinuli vírus, ktorý roznášajú kačice a napáda Slovanov. A buďte si istý, že vo vašom okolí nájdete zopár ľudí, ktorí tejto sprostosti veria. Alebo iluminátom, čipom vo vakcínach, fámam o zabijakovi ľudstva Billovi Gatesovi, účinkom octu proti chemtrails!

A stále sú tu fanúšikovia demokratických strán, ktorí na sociálnych sieťach robia pohon proti voličom rovnako demokratických strán. Ignorujú matematiku, urážajú kandidátov týchto strán a šíria zlú a porazeneckú náladu.

Pre mňa je najhoršia rovnica zoskupenie Smeru, Hlasu a nacistov, poprípade Sme rodina, strany, ktorá nemá žiadne hodnotové ukotvenie a obráti sa tam, odkiaľ príde biznis. Preto dokážem stráviť aj možnosť, že by demokratické strany dokázali ísť do koalície s Hlasom. Beriem to ako zlú možnosť, ale vidíme, že sú aj omnoho horšie. Povinnosťou demokratických strán je však bojovať o voliča! Nie pozerať sa s obavami z teplého kresla, ako Smer a nacisti získavajú meter po metri mestá na Slovensku. Lebo rukojemníkmi sme aj tak my, občania zatiaľ demokratického štátu, ktorý sa bojí o demokraciu zabojovať.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér