Krajín, ktoré čelila nedostatku munície, pribúda. Pomôcť má aj slovenská firma, ktorá chce výrobu streliva zvýšiť päťnásobne

Zdroj FOTO: MSM

Minister obrany Jaroslav Naď spolu s členmi výkonného vedúceho tímu spoločnosti sa stretli s komisárom EÚ pre vnútorný trh Thierrym Bretonom, aby rokovali o možnostiach naštartovania výroby munície pre Ukrajinu. 

Eurokomisár Breton bol počas návštevy ZVS Holding stručne informovaný o stave kapacít zbrojárskej výroby slovenského obranného priemyslu, ako aj o potrebe ich rozšírenia, aby sa pokryli nedostatky v munícii.

Minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní s eurokomisárom Thierrym Bretonom povedal:„Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlenie spoločného obstarávania a dodávok munície pre Ukrajinu – to všetko je neoddeliteľnou súčasťou opatrení na zvýšenie produkcie európskeho obranného priemyslu. Zatiaľ čo náš obranný priemysel je pripravený prispieť k tomuto úsiliu, EÚ má nástroje na motiváciu priemyslu, aby zvýšila výrobu munície. A tu hovoríme o potrebe značných investícií.“

Zdroj FOTO: MOSR

Prieskum o produkcii munície obranného priemyslu EÚ, ktorý uskutočnila Európska obranná agentúra (EDA), odhalil, že v 11 členských krajinách EÚ vrátane Slovenska pôsobí 15 výrobcov munície, ktorí vyrábajú 155 mm náboje do delostrelectva. Európska komisia otvorene oznámila svoj zámer navštíviť niektoré závody na výrobu munície. „Aj to svedčí o kvalite slovenského obranného priemyslu a jeho firiem, ktoré majú stabilné miesto na mape Európy,“ uzavrel minister Naď.

Spoločnosť ZVS holding chce investovať 15 miliónov eur do závodu v Snine, v tom sa vyrába munícia pre húfnice, ktorej telá sa dokončujú v závode v Dubnici nad Váhom.

„Maximálna kapacita výrobnej linky v závode v Snine je v súčasnosti vyše 19-tisíc kusov munície ročne, pričom po rozšírení prevádzky by to malo byť až 100-tisíc,“ uvádza hovorca spoločnosti, Andrej Čírtek.

Zdroj FOTO: MSM

Zhruba 80 % munície, ktorá sa na Slovensku vyrobí, využíva armáda v Srbsku či Ozbrojené sily v Poľsku

Holding už investíciu do súčasných zariadení realizuje. Tiež chce postaviť novú halu.

„Rozšírenie výroby by malo byť dokončené do roku 2024. Aktuálne boli predložené zámery miestnym úradom a čakáme na schválenie. Tiež prebieha výber dodávateľov nových technológií,“ dodáva hovorca.

Dnes pracuje v závode 80 zamestnancov. Po investícii by vzniklo ďalších 140 pracovných miest. Pre chudobný okres, v ktorom je aj mimo doby inflácie ťažké nájsť zamestnanie s vyhovujúcim platom, ide o mimoriadnu investíciu.

Zdroj FOTO: MSM

„Výrobu rozširujeme z dôvodu, že v Európe nie je dostatok kapacít na výrobu delostreleckej munície a súčasní dodávatelia nie sú schopní uspokojiť dopyt. Situácia bude trvať nielen kvôli vojne na Ukrajine, ale aj kvôli vyzbrojovaniu a dopĺňaniu zásob armád NATO,“ dopĺňa spoločnosť.

Už na jar Nemecko poslalo Ukrajine protilietadlové Gepardy, avšak bez nábojov. Krajín, ktoré čelila nedostatku munície je stále viac, a to na celom svete

Akciovka ZVS holding vznikla pred 85 rokmi. Pôvodne ako súčasť koncernu Škoda Plzeň. Teraz sa zaoberá najmä výrobou veľkokalibrovej a strednokalibrovej munície, no tiež rozvíja strojársku výrobu zameranú na špeciálne náradie a jednoúčelové stroje, či tonery do tlačiarní.