Slovák čelí sankciám za sprostredkovanie zbraní medzi Kóreou a Ruskom. Uniká aj trestu za objednávku vraždy

Ašot Mrktyčev. Zdroj FOTO: archív

USA udelili sankcie na slovenského občana, 57-ročného Ašota Mrktyčeva. Dôvodom je sprostredkovanie viac ako 20 kusov zbraní a munície medzi Severnou Kóreou a Ruskom.

„Rusko na Ukrajine od začiatku vojny (24. februára 2022) prišlo o viac ako deväťtisíc kusov ťažkej vojenskej techniky. Čiastočne aj vďaka medzinárodným sankciám a exportným obmedzeniam sa ruský prezident Vladimír Putin snaží stále zúfalejšie túto techniku nahradiť,“ okomentovala opatrenie ministerky financií Janet Yellenová. Ruské rokovania s ľuďmi ako Mkrtyčev podľa Yellenovej ukazujú, že Putin sa obracia na dodávateľa „poslednej inštancie“, ako sú KĽDR a Irán.

Mrktyčev sa mal s predstaviteľmi Severnej Kórey stretnúť koncom roka 2022 a začiatkom roka 2023. Sankcie amerického ministerstva financií znamenajú pre Ašota Mkrtyčeva zmrazenie jeho všetkého majetku v Spojených štátoch. Postih potom podľa ministerstva môže čakať aj inštitúcie či osoby, ktoré by mu mohli pomôcť sankcie obísť, alebo s ním uzavrú „určité transakcie“.

O možných dodávkach zbraní z KĽDR do Ruska informoval Biely dom už vlani v novembri. USA vtedy uviedli, že majú informácie o tajných dodávkach značného množstva delostreleckých granátov.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Severokórejská tlačová agentúra to vtedy s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany poprela a uviedla, že Severná Kórea nepredala Rusku zbrane a nemá to v pláne ani v budúcnosti.

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone ani severokórejské zastúpenie pri OSN zatiaľ na túto situáciu nereagovali.

Mkrtyčev bol na Slovensku obžalovaný z vraždy

Bývalý obchodník so zbraňami azerbajdžanského pôvodu, Ašot Mkrtyčev, figuruje v niekoľkých slovenských kauzách z uplynulých 15 rokov. 

Ašot Mrktyčev. Zdroj FOTO: archív

Mkrtyčev bol obžalovaný z objednávky vraždy v roku 2002, ktorou mal údajne odstrániť konkurenta v obchode so zbraňami a vojenským materiálom, Františka Galandu, ktorého dvadsiatimi guľkami zastrelili v roku 2002 zo samopalu pred vchodom do jeho domu. Galandu sa snažili zavraždiť aj dvakrát predtým – prvýkrát nastražením bomby pod auto, ktorá bola nájdená, druhýkrát streľbou na auto.

Do väzenia však Mkrtyčeva poslal súd v Prešove v roku 2008 len za marenie spravodlivosti, údajný podiel na vražde mu prokuratúra nepreukázala. V roku 2010 však bol už opäť na slobode. Jeho prepustenie prisúdil jeho obhajca dobrému správaniu.