Rusko v sobotu prevzalo vedenie Bezpečnostnej rady OSN, deň predtým jeho útok zabil bábätko. Čo priniesol uplynulý týždeň vojny?

Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine/V. Koziuk

Rusko sa v sobotu ujalo velenia Bezpečnostnej rady OSN. Tovy volalo na Ukrajine hnev, Zelenskyj označil situáciu za „absurdnú a deštruktívnu. Je ťažké si predstaviť niečo, čo by viac dokazovalo úplný bankrot takýchto inštitúcií“. Zelenskyj vo svojom každodennom video prejave poukázal na to, že ruské ostreľovanie zabilo v piatok päťmesačného chlapca a povedal, že je čas na generálnu opravu globálnych inštitúcií.

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ kritizoval „symbolický úder“ RuskaAndriy Yermak, náčelník generálneho štábu ukrajinského prezidenta, napísal: „Nie je to len hanba. Je to ďalšia symbolická rana pre systém medzinárodných vzťahov založený na pravidlách.“ Kremeľ uviedol, že v tejto úlohe „uplatní všetky svoje práva“.

Výkonná rada Medzinárodného menového fondu schválila štvorročný úverový program pre Ukrajinu vo výške 15,6 miliardy dolárov, ktorý je súčasťou globálneho balíka ekonomickej podpory v hodnote 115 miliárd dolárov. Rozhodnutie otvára cestu pre okamžité vyplatenie približne 2,7 miliardy dolárov Kyjevu a vyžaduje, aby Ukrajina vykonala ambiciózne reformy, najmä v energetickom sektore, uviedol fond.

Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine

Severokórejčanka Kim Jo-džongsestra vodcu Kim Čong-unaobvinila Ukrajinu z jadrových ambícií, informovalo štátne médium KCNA – svoje tvrdenie zakladá na internetovej petícii s menej ako 1 000 podpismi.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko uviedol, že zintenzívnil rozhovory s Ruskom o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku, pričom tvrdil, že existujú plány na inváziu do susedného Poľska. 

Nemecké ministerstvo obrany potvrdilo, že na Ukrajinu dorazila dlho očakávaná zásielka 18 bojových tankov Leopard 2 z Nemecka. „Ako sme sľúbili, naše tanky dorazili včas v rukách našich ukrajinských priateľov,“ povedal v pondelok večer Boris Pistorius, nemecký minister obrany. „Som si istý, že môžu urobiť pokrok.“

Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine

Rumunsko a Poľsko rokujú s Európskou komisiou o mechanizmoch sledovania vývozu ukrajinského obilia s cieľom zabezpečiť, aby miestni farmári neboli zasiahnutí záplavou lacného ukrajinského dovozu, informovali v utorok poľskí a rumunskí premiéri.

Bezpečnostná rada OSN v pondelok zamietla ruskú žiadosť o vyšetrenie toho, kto vyhodil do vzduchu plynovod Nord Stream 2. Rusko, Čína a Brazília hlasovali za návrh na prešetrenie, ale neuspel, pretože mu chýbalo deväť hlasov potrebných v 15-člennej rade. Zástupca amerického veľvyslanca Robert Wood povedal, že už nie je potrebné samostatné vyšetrovanie.

Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát otvorene priznal, že západné sankcie môžu zasadiť ranu ruskej ekonomike. Vyhlásil to tento týždeň počas online stretnutia s členmi ruského kabinetu. „Nelegitímne obmedzenia uvalené na ruskú ekonomiku môžu mať skutočne negatívny vplyv na ruskú ekonomiku v strednodobom horizonte,“ citovala stredajšie Putinove vyjadrenia ruská štátna tlačová agentúra TASS. Rozpočtová „sekera“ za prvé dva mesiace roka dosiahla 2,6 bilióna rubľov, v prepočte zhruba 32 miliárd eur, vyplýva to z oficiálnych údajov ruského ministerstva financií.