Západné celebrity odchádzajú od Putina. Depardieu, Nicholson, DiCaprio a iní… Mnohí vykonávajú „zdravú sebakritiku“

G. Depardieu a V. Putin. Zdroj FOTO FB IV

Ruský prezident Putin si počas svojho dlhého vládnutia získal priazeň a obdiv mnohých slávnych svetových osobností. Netreba sa veľmi obzerať do minulosti, aby sme podobnú scénu videli  celkom nedávno, konkrétne v  30. rokoch 20. storočia.

Ošiaľ Adolfom Hitlerom zo strany západných celebrít činných na pôde literatúry, politiky a umenia zlomovo pominul až na začiatku druhej svetovej vojny. Mnohým ľavicovým a komunistickým hviezdam hitlerofilstvo vydržalo, no bleskovo sa vyparilo, keď sa 22. júna 1941 prebudili a dozvedeli sa, že Nemecko prepadlo sovietskeho spojenca.

Od Paula McCartneyho až po Gérarda Depardieua

S nadšeným postojom k Putinovi je to veľmi podobné, mnoho celebrít sa s ním rado nechávalo fotiť a vyjadrovalo sa o ňom nadšene. Niektorí, ako napríklad Gérard Depardieu a Steven Seagal, dokonca prijali ním ponúknuté ruské občianstvo. Väčšina z nich sa od Vladimíra Vladimíroviča dnes štítivo odťahuje, niektorí dokonca vykonávajú zdravú „sebakritiku“.

Bývalý člen The Beatles Paul McCartney už v roku 2003 navštívil Kremeľ, pózoval Putinovi a dlho sa chválil „selfíčkom“, ktoré si s ním nechal urobiť, ale v apríli 2022, na začiatku svojho turné po USA, mával vo Washingtone ukrajinskou vlajkou.

Kultový herec Jack Nicholson kedysi ponúkol Putinovi filmovú spoluprácu po tom, čo sa ruský hrdina pochvalne vyjadril o jeho roli v Kukučom hniezde. Niekoľko mesiacov po februárovej invázii sa nechal snímať s ukrajinskými národnými farbami s podtitulom „Sme s ľudom Ukrajiny“.

Jack Nicholson. Zdroj FOTO: FB JN Fanpage

Očistcom prešiel napr. aj Leonardo DiCaprio a z bývalého Putinovho sympatizanta sa stal zanovitý a protiruský bojovník za ľudské práva.

Je pochopiteľné, že konvertitov na novú politickú vieru si s obľubou všímajú ukrajinské médiá, ku ktorým je na internete ľahko sa dostať. Pravda, žiadna zo západných celebrít nešla tak ďaleko ako spevák Elton John a nedal si posadiť „na koníčka“ Volodymyra Zelenského. To robustný Elton John totiž urobil kedysi roky pred pádom starého režimu s Lechom Walesom v Gdansku a za potlesku Walesových robotníkov s ním chvíľu pochodoval po ulici.

Najďalej zatiaľ v sebareflexii zašiel Gérard Depardieu, ktorý pred vyše desiatimi rokmi (2012) prijal ruské občianstvo z rúk samotného Putina. Nie že by mu vodka chutila lepšie ako šampanské, ale pobúril ho zákon o 75-percentnej dani pre bohatých vo Francúzsku. „Milujem Rusko a Ukrajinu, ktorá je súčasťou Ruska“ (zdroj: Berliner Zeitung), vyhlásil v roku 2015 na filmovom festivale v lotyšskej Rige. To znamená už po anexii Krymu ruskými jednotkami. Z Rigy sa napodiv vtedy vrátil živý, ruská propaganda bola spokojná, len Ukrajina ho vyhlásila za Personu non grata.

Po ruskej invázii na Ukrajinu a pod dojmom masakrov v Buči a inde Depardieu obrátil. „Hanbím sa za to, že som Rus a že mám ruské občianstvo.“ povedal. Predal svoj moskovský byt a peniaze poukázal ukrajinským ozbrojeným silám! (zdroj: The Guardian). To už bolo veľa aj na Kremeľ. „Depardieu vôbec nechápe, čo sa deje,“ (The Guardian) uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Francúzsky herec, ktorý medzitým využíva aj občianstvo Spojených arabských emirátov, by sa chcel vrátiť domov, ale bude mať trochu problémy s parížskymi úradmi. Vo Francúzsku sa stal veľmi neobľúbeným.

Niektorí ostali verní

Len niekoľko špičkových umeleckých divotvorcov, medzi nimi Steven Segal, však Rusko podporujú ďalej vrátane vojny, ktorú vedie. Iný Putinov fanúšik, ako Walter Rogers z Pink Floyd, spriada dialektické pásomnice: vojna je síce protiprávna, je potrebný mier (nič o navrátení ukradnutých území a detí), ale „Putin vládne opatrne a robí rozhodnutia na základe konsenzu vo vláde“ (Berliner Zeitung). Uf!

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik