Tom Cruise vyrástol v biede, otec bol k nemu krutý a bil ho. Skôr, než si vybral Hollywood, chcel byť katolíckym kňazom

Jeden z najznámejších Hollywoodskych hercov Tom Cruise. Zdroj FOTO: FB Tom Cruise

Je jeden z najvplyvnejších hercov sveta, prívrženec scientologickej cirkvi, ktorej pripisuje svoje vyliečenie z dyslexie, a otec troch detí. Tom Cruise bol nominovaný na troch Oscarov a získal tri Zlaté glóbusy. Preslávil ho film Top Gun, no jeho najznámejšou rolou je postava Ethana Hunta v sérii Mission: Impossible. V roku 2012 bol najlepšie plateným hercom Hollywoodu.

Tom Cruise, rodným menom Thomas Cruise Mapother IV, sa narodil v New Yorku do rodiny špeciálnej pedagogičky a elektrotechnika dňa 3. júla 1962. Má tri sestry – Lee Anne, Marian a Cass. Je bratrancom herca Williama Mapothera, s ktorým si spolu zahrali v niekoľkých filmoch.

Tom mal katolícku výchovu a so svojou rodinou vyrastal v biednych pomeroch. Jeho otec bol násilný a bil ho, neskôr o ňom herec otvorene hovoril ako o tyranovi a zbabelcovi. „Bol to typ človeka, kde ak sa niečo pokazilo, kopal do vás. Bola to veľká lekcia v mojom živote – najskôr vás upokojil, aby ste sa cítili v bezpečí, a potom prásk! Cítil som, že niečo s tým chlapom nie je v poriadku. Neverím mu,“ priznal T. Cruise o otcovi. Napokon ho aj Tomova matka opustila a neskôr zomrel na rakovinu.

S filmom Top Gun odštartoval raketovú kariéru. Zdroj FOTO: FB Tom Cruise

Tom vystriedal niekoľko škôl, celkovo až 15. V Ohiu krátko chodil aj do františkánskeho seminára a sníval o tom, že sa stane katolíckym kňazom. Prvýkrát sa objavil v drobnej úlohe vo filme Nekonečná láska z roku 1981. O štyri roky neskôr stvárnil hlavnú rolu vo filme Legenda. V roku 1986 sa predstavil v hlavnej úlohe vo filme Top Gun, ktorý odštartoval jeho kariéru raketovou rýchlosťou. Medzi jeho najznámejšie filmy patria bezpochyby Rain Man s D. Hoffmanom, kde Cruise získal ocenenie za najlpšiu vedľajšiu úlohu, ďalej Interview s upírom, v roku 1996 si zahral v kasovom trháku Mission: Impossible, Jerry Maguire, Minority Report, Firma a iné.

Tom Cruise a Dustin Hoffman vo filme Rain Man. Zdroj FOTO: FB Tom Cruise

Do polovice 80. rokov randil so staršími ženami, dokonca aj so Cher, ktorá je od neho o 16 rokov staršia. V roku 1987 sa oženil s herečkou Mimi Rogersovou. Práve ona Toma v roku 1990 priviedla ku scientológom. Rozviedli sa v roku 1990. Ešte v ten istý rok si Tom vzal za manželku Nicole Kidmanovú. Adoptovali si dve deti – Isabellu a Connora Antonyho. Vo februári roku 2001 však Cruise podal žiadosť o rozvod, zatiaľ čo Nicole bola nevedomky tehotná. Tehotenstvo napokon skončilo potratom. V tom istom roku už Cruise randil s Penélope Cruzovou, s ktorou sa stretol na filmovom pľaci. V roku 2005 si začal s herečkou Katie Holmesovou, presne o rok sa im narodila dcérka Suri a pár sa napokon aj zosobášil. Ani toto známe manželstvo však nedopadlo dobre. Katie po 5 rokoch podala žiadosť o rozvod, dôvodom mali byť obavy o dcérku Suri a vplyv scientologickej cirkvi na ňu.

Okolo vzťahov T. Cruisa však bulvár nie raz priniesol aj informáciu, že je homosexuál a už jeho manželstvo s N. Kidmanovou označovali niektoré médiá za fiktívne. O jeho homosexualite vraj malo svedčiť aj video, ktoré mal mať k dispozícii vydavateľ časopisu Bold.

Tom Cruise je prívržencom kontroverznej scientologickej cirkvi. Zdroj FOTO: FB Tom Cruise

Azda najkontroverznejším prvkom v jeho živote je podriadenie sa scientologickej cirkvi, ktorá akoby ovládala jeho život. Táto cirkev je známa napríklad aj pre svoj odpor voči psychiatrii a psychoaktívnym liekom, ktoré sú v liečbe pacientov bežne predpisované.

V roku 2006 zaradil magazín Premiere Cruisa na 13. miesto v rebríčku najvplyvnejších hercov. V rovnakom roku ho časopis Forbes označil za najvplyvnejšiu celebritu sveta. Dňa 10. októbra 2006 bol v japonsku vyhlásený „Deň Toma Cruisa“.